Projektová dokumentace
V první řadě budete muset najít někoho, kdo vám zpracuje projektovou dokumentaci. Jde zejména o dokumentaci pro povolení stavby, pro povolení změny využití území, pro provádění stavby, popřípadě pro odstranění stavby. Projektovou dokumentaci zpravidla zpracovává projektant, což je fyzická osoba, která má oprávnění ke zpracování dokumentace dle autorizačního zákona.
Projektovou dokumentaci může u jednodušších staveb zpracovat i někdo jiný než projektant, musí však jít o osobu s vysokoškolským vzděláním stavebního či architektonického směru nebo se středoškolským vzděláním stavebního směru s maturitní zkouškou a minimálně tříletou praxí v projektování staveb. Taková osoba může zpracovat dokumentaci například pro garáže, opěrné zdi a ploty, menší zemědělské stavby, přípojky sítí technické infrastruktury, stavby pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem do 100 kW, stavby pro bydlení do 80 m2 na pozemku rodinného domu, jež jsou s ním funkčně spojeny.
Provedení stavby
Jakmile máte projektovou dokumentaci zpracovanou a povolení stavby v kapse, můžete přistoupit k provedení stavby.
Stavbu zpravidla může provádět (a odstraňovat) jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského zákona. Ten zabezpečí odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím (tj. fyzická osoba oprávněná podle autorizačního zákona k odbornému vedení provádění nebo odstraňování stavby).
V některých případech můžete stavbu provádět svépomocí i vy jako stavebník. Jde o většinu drobných staveb uvedených v příloze č. 1 nového stavebního zákona a o jednoduché stavby podle přílohy č. 2 nového stavebního zákona (například stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci o nejvýše dvou nadzemních a jednom podzemním podlaží a s podkrovím nebo ustoupeným podlažím, stavby garáží do 5 m výšky s maximálně jedním nadzemním podlažím a podsklepené nejvýše do hloubky 3 m, reklamní zařízení či opěrné zdi a oplocení).
Podmínkou ale je, že zajistíte stavební dozor (ledaže byste k dozoru byli sami odborně způsobilí – stavební dozor může vykonávat fyzická osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru nebo se středoškolským vzděláním stavebního směru s maturitou a alespoň tříletou praxí při provádění staveb). Avšak pokud jde o stavbu pro bydlení nebo o změnu památkově chráněné stavby, musíte zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, nikoliv stavební dozor.
Stavby, které byste mohli jako stavebníci provádět svépomocí, můžete i svépomocí odstranit. Podmínkou je opět zajištění stavebního dozoru a u staveb obsahující azbest musíte zajistit odborné vedení stavbyvedoucím.
Ten, kdo provádí stavbu – tedy stavební podnikatel nebo stavebník při svépomocném provádění – je zhotovitelem stavby.
Odborné posudky pro kolaudaci stavby
Nový stavební zákon dále zná tzv. autorizovaného inspektora. Autorizovaný inspektor vydává odborné posudky pro účely kolaudace stavby. Takový posudek dokládá, že skutečné provedení stavby je v souladu se stavebním úřadem ověřenou projektovou dokumentací nebo jejími povolenými změnami, umožňuje povolený účel užívání a splňuje požadavky na výstavbu. Pokud tento posudek přiložíte k žádosti o vydání kolaudačního rozhodnutí, stavební úřad může upustit od závěrečné kontrolní prohlídky.
Vyjma toho autorizovaný inspektor posuzuje soulad projektové dokumentace pro provádění stavby s dokumentací pro povolení stavby a s jejími změnami a s požadavky na výstavbu, popřípadě s technickými předpisy a technickými normami. Jeho posudek pak dokládá, že dokumentace pro provádění stavby je v souladu se stavebním úřadem ověřenou dokumentací pro povolení stavby nebo s jejími povolenými změnami a s požadavky na výstavbu, popřípadě technickými předpisy a technickými normami.
Na ESTAV.cz budeme nový stavební zákon sledovat následující týdny. Nenechte si ujít nic z našeho obsahu a aktivujte si mailový zpravodaj zdarma. Každé pondělí vám přijde do mailové schránky přehled nových článků.
Sdílet / hodnotit tento článek