Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co si pohlídat při instalaci fotovoltaiky a jak vybrat realizační firmu

Rozhodli jste se pro pořízení vlastní fotovoltaiky pro výrobu energie a zajímá vás postup realizace? Jak vybrat spolehlivého a profesionálního dodavatele, který zohlední vaše konkrétní požadavky a potřeby? Zeptali jsme se Reného Miloty, jednatele společnosti Acetex, která realizuje instalace fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a nabíjecích stanic pro elektromobily napříč celou ČR.
Zdroj: Acetex

Vzhledem k enormnímu zájmu o fotovoltaiku v posledním roce se na trhu objevily desítky firem, které se realizací a instalací zabývají. Ale jak si vybrat tu, která k zákazníkovi bude přistupovat férově a profesionálně nejenom během realizace, ale i po jejím skončení? Dobrým vodítkem je členství dodavatele v profesním sdružení. V Česku to je například Solární asociace, která vydala eticky kodex Etalon obsahující 28 správných zásad pro fotovoltaické elektrárny, nebo Cech akumulace a fotovoltaiky, který publikoval podobný seznam doporučení nazvaný Desatero pro výběr fotovoltaiky. Níže jsou body, kterými by se měl řídit každý zájemce.

Jak si vybrat realizační firmu a nespálit se?

  1. Ujasnit si proč. Základem je vědět, proč vlastně fotovoltaiku chcete. Odpovědí by určitě nemělo být „protože ji má soused“, ale protože vás zajímají její ekonomické (úspora, větší soběstačnost) či ekologické (méně zplodin) aspekty.
  2. Rešerše a výběr dodavatele je krokem druhým. Dodavatele byste si určitě měli prověřit, přečíst si reference ostatních zákazníků (například na nezávislém portále RefSite, kde jsou ověřené recenze, nebo na Google či Firmy.cz), zjistit si, kolik má za sebou realizací. Ale třeba se i podívat na rozsah nabízených služeb. Samozřejmostí by mělo být vypracování projektové dokumentace, kompletní vyřízení dotace a žádosti o připojení do sítě, ale i záruční a pozáruční servis.
  3. Jaký výkon elektrárny budu potřebovat, je také jedna ze zásadních otázek. Realizační firma by měla umět navrhnout takové řešení, které je pro danou domácnost optimální. A to na základě osobní návštěvy a podkladů, které majitel nemovitosti dodá. Cenová nabídka od dodavatele by měla být vždy transparentní, jasná a srozumitelná. Měli byste si ověřit, že cena zahrnuje všechny základní prvky pro instalaci fotovoltaické elektrárny.
  4. Baterie ano, nebo ne? Baterie slouží primárně k ukládání přebytků energie, kterou hned nespotřebujete. Když jste doma zejména ráno a večer, ale slunce svítí hlavně přes den, tak je pravděpodobné, že by pro vás mohlo být bateriové úložiště přínosem. Sekundárně lze baterii využít i v případě výpadků sítě.
  5. Kvalita dodávaných komponentů je to, co výrazně prodlužuje životnost vaší fotovoltaické elektrárny, proto je důležité se zaměřit na značkové komponenty.
  6. Umístění solárních panelů je pro výkon elektrárny jedním ze zásadních prvků. Vhodný je jih, východ a západ nebo jejich kombinace. Severní strana se nedoporučuje. Profesionální dodavatel by měl majiteli nemovitosti již při prvním osobním jednání říci, jak je jeho střecha orientovaná a jaké další možnosti případně pro instalaci má – na pozemku, na garáži a podobně.
  7. Elektrárna se uvádí do provozu připojením do distribuční sítě, které předchází žádost. I tu by za majitele měla vyřídit realizační společnost. Pokud nejsou vhodné podmínky, měla by firma umět provést úpravu rozvaděče elektroměru dle připojovacích podmínek dané distribuce. Ne každá společnost to nabízí.
  8. Nikdy by firma neměla chtít celou platbu předem. Spolehlivý dodavatel financování zakázky rozdělí na několik plateb – zálohu a doplatek po realizaci stavby.
  9. Na většinu realizací se vztahuje státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Celý administrativní proces, ale i kontrolu výplaty by profi firma měla pro majitele zajistit automaticky.
  10. Předáním stavby spolupráce nekončí. Kvalitní společnost nabízí jak záruční, tak i pozáruční servis. Nepochybnou výhodou je, pokud je součástí i vzdálený monitoring, který dokáže detekovat případné anomálie v reálném čase a provést vzdálené přenastavení.

Postup výběru dodavatele je tedy jasný, ale jak celý proces v praxi probíhá?

Zdroj: Acetex

Realizace vlastní fotovoltaiky krok za krokem

Prvním krokem je předrealizační konzultace, kterou by opravdu profesionální firma měla poskytnout zdarma. Probíhá tak, že proškolený technický obchodník přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v kontextu požadovaných potřeb majitele nemovitosti. Na základně zjištění vypracuje konkrétní nabídku optimálního technického řešení, a to včetně rozpočtu a garantované státní dotace.

Parametry, které budou klíčové pro maximální účinnost fotovoltaiky, jsou celková spotřeba domácnosti – jakou má spotřebu energie za rok. Dále jsou to časové úseky, kdy domácnost nejčastěji využívá energii – ráno a večer, přes víkend, během dne atd. A také orientace, velikost a technický stav střechy, kam se budou panely umísťovat.

Baterie ukládá energii na provoz domácnosti

Velký vliv na ekonomický provoz fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům bude mít to, zda se rozhodne pro využití bateriového úložiště či nikoli. To umožní akumulovat přebytky energie na pozdější spotřebu. Důležitý je také výběr komponentů, z nichž se bude systém skládat. Ověřené jsou solární panely značky AEG, na něž je záruka 25 let. Srdcem každé elektrárny je střídač. Kvalitní dodavatelé jsou AEG, Wattsonic a GoodWe. Systém pak je vhodné doplnit bateriemi AEG, Pylontech, Wattsonic.

Po vyspecifikování základních parametrů se připravuje projektová dokumentace a podává se žádost o připojení mikrozdroje (v současné době až do 50 kWp výkonu) k příslušné distribuční síti. Souběžně se podává žádost o státní dotaci (veškerou administrativu vyřizuje realizační firma). Součástí procesu je i platba zálohy ve výši 30 až 60 % celkových nákladů. Po schválení dotace nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 6 dnů. Konkrétní doba realizace záleží na velikosti instalované elektrárny a technických podmínkách dané stavby. Po kompletní instalaci na střeše a elektro instalaci se pokračuje revizní kontrolou, jejímž výstupem je revizní zpráva. Následuje doložení revizní zprávy na distributora a vyřízení prvního paralelního připojení, tedy výměna elektroměru za 4Q.

Ani po předání kompletního systému a doplacení zbývající částky ceny spolupráce s realizační firmou nekončí. Následuje vyplacení získané státní dotace (už přímo majiteli nemovitosti, její výplatu ale hlídá dodavatel) a také záruční a pozáruční servis. Ten je spojený s monitoringem zařízení a možností vzdálené optimalizace a nastavení.

 

Acetex s.r.o.

logo
Centrála
U Stavoservisu 527/1
10800 Praha 10, Malešice

telefon: +420 770 110 011
e-mail: info@acetex.cz

web: acetex.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Parking Garage Facade P22a. Architektonické studio: wulf architekten. Foto: Tobias Vollmer

Ohromují, okouzlují, vtipkují. Fasády jsou vážná věc, pobavit ale umí

Je těžké nesoudit knihu podle obálky a budovu podle fasády. Obě totiž dodávají dílu jeho výslednou podobu. Následující příklady obrazem postihují rozmanitost designu, fasády odvážně udávající tón celým objektům. Jen někdy promlouvají do prostoru způsobem, který vyvolá obdiv, pohoršení, úsměv nebo posměch. Jak je…

Zdroj: Fotolia, Richard Villalon

Vyfoťte Otevřenou Prahu – fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha 2024

Chystáte se na festival Open House Praha? Rádi fotíte ať již na mobil nebo zrcadlovku? Rádi byste se ve fotografii i zlepšovali? Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavé odměny, tisícikorunové vouchery na školu fotografie. Soutěžit můžete ve třech kategoriích. Foťte to, co vás zajímá – krásné prostory, jemné detaily…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA