REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům v lese má fasádu z rezavého plechu. Z okolí si bere jen to, co se mu hodí. Je kontroverzní, ale povedl se

Je jako stvořený k tomu, aby vyvolával kontroverze a pnutí. Na jedné straně je totiž naprosto ohromující tím, jak hladce si počíná v terénu, do nějž nezapadá. Jenže na druhé je zjevné, že je nepatřičný a z oné okolní krajiny – byť ji sám výrazně nemění – si bere jen to, co se mu hodí.
Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

C House provokuje materiálem, až patologickou snahou o symetrické provedení. Je vcelku elegantní, rozhodně neošizený, kvalitní a propracovaný. Ale pořád z něj získáváte neodbytný pocit, že je tak nějak za hranou. Je jako host, který u vašich dveří zazvoní a hned po pozdravu vás častuje otázkou, jestli máte bazén. Pokud ne, jemu to stejně nevadí, protože si přinesl vlastní…

Hned ze startu je třeba přiznat, že nizozemské studio GetAway Projects je o něco méně o architektuře, a o něco více o podnikání. Jde o trochu odlišný model developerského byznysu. Tvůrčí duo, Arno Schuurs a Paulien van Noort, začínali s klasickou praxí – klientům zpracovávali návrhy projektů, přípravu realizací. Pak ale přišli s inovací. Prací vyzískané prostředky vložili do nákupu pozemku a stavby objektu, který jim formálně dál patřil a který mohli pronajímat. A profitovat z něj.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

V GetAway Projects tenhle model nějakou dobu rozvíjeli, a ve spolupráci s investory jej dovedli k dokonalosti. Prvním krokem je pořídit parcelu v atraktivní lokalitě s rekreačním potenciálem, druhým je projekt a exkluzivního nebo extravagantního obydlí, třetím a posledním je realizace zisku.

Schuur i van Noort jsou zkrátka architekti, jejichž nejčastějšími klienti jsou jen oni sami.

Jejich produkce přitom není tuctová nebo opakující se, od roku 2007 sesbírali už hezkou řádku národních ocenění za architekturu a design. Jen tedy celý jejich byznys stojí na tom, že na zajímavých místech budují zajímavá obydlí, která pak pronajímají.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

Lidé jsou za pobyt v lese schopni platit

V Nizozemsku jsou lesy poměrně nedostatkovým zbožím. Lesní porosty tam totiž pokrývají necelých 11 procent rozlohy státu. U nás je to přibližně třetina, takže ten rozdíl je opravdu patrný. A Nizozemci jsou tudíž schopní si za dovolenou, kterou stráví vzácně v lese, schopni připlatit. A takový je i původ a důvod projektu C House. Motivem jeho vzniku je to, že se nachází uprostřed lesa.

Jeho název, ono písmeno C, odkazuje jednak na polo-otevřený tvar domu, tak i na jeho dominantní materiál. Je vystavěn z cortenové – povětrnostně odolné a přirozeně rezavějící – oceli. Stavba je obklopena soukromým lesem o rozloze dvou hektarů, který pokračuje do většího lesa v okolí.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

C House se skládá z pětice vnitřních prostor, z nichž každý má svou vlastní funkci. Symetrie a pravidelné členění jsou tu stavebně velmi podstatné. Uprostřed objektu se nachází vyvýšená kuchyně, s výhledem na obě strany lesa. Jedná se o centrální část domu. Oba konce písmene C tvoří nad terén opět vyvýšené ložnice s koupelnami, a mezi nimi – na úrovni terénu – najdete jídelní kout a místo pro klidné posezení.

Dům je opláštěný ocelí, která objektu dodává příjemně načervenalou barvu. V prostoru je formálně uzavřen nevyhřívaným přírodním bazénem. Jeho plavecká dráha měří dvanáct metrů, a je doplněna o přírodní čisticí filtr z lávových kamenů a „kořenovku“ se žlutými kosatci pro čištění vody.

Takto uzavřené šestiúhelníkové „céčko“ zahrnuje vnitřní zahradu. V ní nechybí venkovní bar, navázaný na okna kuchyně, takže je posílen dojem propojení interiéru s exteriérem. Rozdílné výškové úrovně působí zprvu chaoticky, ale pomáhají členění prostoru na relativně malé ploše.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

Ocel z Nizozemska, dřevo z Guineje

Dřevo je tu po oceli druhým nejdůležitějším materiálem. Okenní parapety jsou vyrobeny z tepelně upraveného dřeva Fraké, které dodává domu hřejivý vzhled. Jen malá odbočka – proto, že se právě tento materiál stává nejen v Nizozemsku velmi populární – připomeneme, že v minulosti býval nazýván též afara, ofram, akom či korina.

Jde o dřevo stromu Terminalia superba, které se může pyšnit českými názvy jako vrcholák, mandlovník, terminálie anebo prostě jen černá limba. Jde o velmi tvrdé dřevo, pocházející ze střední rovníkové Afriky. A oficiálně by se asi měl termín Fraké používat jen tam, kde se z tohoto dřeva vyrábí lodě. Což také donedávna bylo jeho majoritní využití.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

Architekti si jej oblíbili pro jeho tvárnost a odolnost, a ono pojmenování Fraké pak podtrhuje určitou dobrodružnou exotičnost jeho původu. Totéž dřevo bylo použito také na vnitřní úpravy C House.

Cílem architektů bylo navrhnout rekreační dům pro 6 osob, který působí útulně a zároveň chráněně, přestože se nachází uprostřed lesa. Měl disponovat oddělenými ložnicemi a koupelnami a dostatečným prostorem pro soukromí, aby si mohli užívat společný čas, ale také se uchýlit do různých částí domu.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

Nepřehnaný ale přitom nepřiměřený

Maximální povolená výška stavby byla tři metry. Celý C House zabírá „jen“ 100 metrů čtverečních, ale díky dřevěným palubám, zvyšujícím propojenost, se jeví být větší. Široký je tři metry a v nejdelší části měří 35 metrů na délku. Ale díky svému lomenému tvaru C a různým úrovním domu působí prostorně a soukromě.

Dům je z větší části otevřený, ale ložnice lze uzavřít posuvnými dveřmi. Střecha a stěny domu s ocelovou konstrukcí jsou tvořeny sendvičovými panely. Skládají se ze dvou ocelových panelů, mezi nimiž je vrstva izolačního materiálu.

Z hlediska řekněme kumštu není C House nepovedeným dílem, jsou na něm znát řemeslné zkušenosti architektů, vyniká v něm i kvalita zapracovaných materiálů. Není dílem uspěchaným nebo přemrštěným. Přesto je z něj patrné, že do svého místa úplně nezapadá. Je proto špatný? Těžko říct. C House je zkrátka jako stvořený k tomu, aby vyvolával reakce a probouzel rozruch. A to je možná součástí jeho senzace.

Foto: Kirsten Bos – Where She Goes

Údaje o projektu

Název projektu: C House
Typ projektu: rekreační obydlí
Architektonické studio: GetAway Projects
Lokalizace: Rijsen, Nizozemsko
Vedoucí architekt: Paulien van Noort & Arno Schuurs
Přírodní bazén: De tuinen van Bosch
Hlavní dodavatel stavby: E style
Klient: GetAway Projects
Rok dokončení (finalizace): 2023
Užitná plocha: 100 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Architekturu rodinného domu předurčila krajina lesů u jezera

Lesní charakter parcely v nádherném kraji na severu Čech s celou řadou přírodních rezervací nabízí takřka ideální mikroklima pro zdravé a šťastné bydlení. Architektura rodinného domu určeného pro rekreaci čerpá inspiraci z daného místa, využívá stínění vzrostlých borovic i blízkost jezera s nádherně čistou vodou,…

foto: Alina Lefa, Alexandros Fotakis

Ubytování na ostrově, pokoj uprostřed zahrady. Dá vám ochutnat to pravé Řecko

Kea, nebo také Tzia - podle toho, jaké formě názvu dáte přednost - se v Egejském moři neztratí. S dvacetikilometrovou délkou a poloviční šířkou patří v Kykladském souostroví k těm větším kouskům souše. I když se zprvu nezdál mít výrazný turistický potenciál, dokázali si místní obyvatelé poradit.