Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kutil Junior zvyšuje zručnost dětí, vytváří vztah k řemeslu a hodnotě lidské práce

Projekt Kutil Junior - Šikovné děti vznikl s cílem organizovat kroužky kutilství pro děti přímo v jejich škole z důvodu absolutního nedostatku technicky zaměřených kroužků ve školách. Dítě má možnost naučit se manuálním dovednostem a rodičům odpadá povinnost přesunu dítěte na kroužek jinam. A nejen to, součástí projektu jsou i volnočasové kroužky pro rodiny, seniory nebo polytechnické příměstské tábory.

Děti mají dnes velmi omezenou možnost, setkat se s technickými pracemi ve svém běžném životě či v rodině. „Dříve se děti učily řemeslným znalostem od dědy či táty, se kterým byly v dílně a postupně poznávaly nářadí a učily se pracovním postupům. To se dnes již neděje,“ zmiňuje Šárka Poláčková.

Proto je pro ně možnost naučit se pracovat s nářadím a materiály velmi atraktivní. „Pracujeme nejen s dětmi školními, naše kroužky se zaměřují i na děti předškolní. Jsou to velcí nadšenci. Zároveň na dětech rychle poznáte, zda jste je dokázali zaujmout a zda je to baví,“ pokračuje Šárka Poláčková. Pro některé děti může kroužek znamenat hravou formu přípravy na budoucí technické povolání, ale pro všechny určitě přínos v podobě zručnosti, kterou využijí v dospělosti bez ohledu na povolání.

Kroužek má děti naučit, že mnoho věcí si člověk může vyrobit sám a že mu to dokonce přináší větší uspokojení, než když si koupí vše už hotové. Děti poznají cenu lidské práce, zkusí si, jak je důležitá trpělivost a pečlivost a jaká je radost z dosaženého výsledku.

Řemeslo dětem – malí kutilové na velkém veletrhu

Od úterního zahájení až do pátku na veletrhu FOR ARCH Praha 2018 probíhala oblíbená Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO, kdy se se soutěžními úkoly poprali ti nejlepší učni z republiky.

Ovšem v sobotu se hala změnila a přestavěla na akci Řemeslo dětem. Jednalo se o první ročník. Návštěvníkům z řad široké veřejnosti organizátoři blíže představili a také nabídli k vyzkoušení stavební řemesla rodinám s dětmi, kutilům a nadšencům díky projektu Kutil Junior – šikovné děti.

Více o akcích pořádaných sdružením vyprávěla v rozhovoru Bc. Šárka Poláčková, zakladatelka projektu Kutil Junior.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA