„Přibližně v polovině roku proběhne zpracování biologického a botanického posudku na území dotčené rekonstrukcí mohyly a stavebními pracemi,“ uvedl vedoucí realizačního týmu Ivančeny Václav Dobrozemský. To však není jediné, co se nyní kolem Ivančeny děje. Architekti Buryškovi, kteří navrhli finální podobu mohyly, pracují na dokumentaci pro územní řízení.
„Jakmile bude dokončena, bude předána na stavební úřad k předběžnému posouzení. Následně bude projektová dokumentace zaslána dotčeným orgánům státní správy k vydání příslušných stanovisek a vyjádření. Veškeré připomínky dotčených orgánů státní správy budou následně zapracovány do projektové dokumentace,“ dodal Dobrozemský.
Po vydání územního rozhodnutí se začne mohyla rozebírat
Stávající přibližně šesti set metrový pozemek Ivančeny mají v nájmu moravskoslezští skauti. Autoři projektu navrhli jeho rozšíření o dalších asi 200 metrů čtverečních směrem k hřebeni. K parcele s kaskádami by se tak mělo přidat i místo původní mohyly - kameny na vrcholu. Právě na místě, kde stála mohyla původně, je nyní v plánu umístění stožáru, pylonu a stély, které tvoří součást památníku Ivančena.
Tento další pozemek je proto potřeba vyjmout z lesního fondu. Tomu bude předcházet znalecký posudek, který stanoví úbytek produkční funkce lesa. „Nyní je zpracováván geometrický plán na oddělení zmíněné části, poté bude třeba získat souhlasné stanovisko lesní správy Frýdek-Místek, které bude sloužit jako podklad pro podání návrhu na vynětí z lesního fondu,“ popsal Dobrozemský.
A ani to není všechno. Jelikož bude stavba prováděna i na pozemcích České republiky, bude třeba i tuto záležitost právně ošetřit. Mezi Junákem a Lesy ČR proto bude uzavřena smlouva o zřízení služebnosti. Ta bude spočívat v právu umístit stavbu mohyly Ivančena na těchto pozemcích. Tato smlouva bude zároveň obsahovat souhlas Lesů s provedením a umístěním stavby, který je nutný pro územní řízení.
„Dle aktuálního vyjádření zástupců lesní správy Frýdek-Místek je toto nejschůdnější řešení, protože předmětné pozemky zasažené stavbou mohyly nemají zájem prodat. Poté můžeme na stavebním úřadu ve Frýdlantě nad Ostravicí podat žádost o územní rozhodnutí na změnu využití území. Součástí této dokumentace bude dokumentace rozebíracích prací stávající mohyly. Celý proces by měl být dokončen nejpozději v květnu 2016,“ dodal Dobrozemský.
Ihned poté začne postupné rozebírání mohyly a o letních prázdninách samotná rekonstrukce a výstavba nové mohyly.
O mohyle
Ivančena je kamenná mohyla stojící v Beskydech pod vrcholem Lysé hory. V posledních dnech II. světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje a mezi nimi také pět skautů z 1. oddílu Ostrava. Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945 v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě, a i když komunisti chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo.
Sdílet / hodnotit tento článek