REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Alergie a bydlení

Alergie a bydlení

Jak vznikají alergie? Co přesně je alergen? Jak se jim vyvarovat v našem domě nebo bytě? Jak upravit prostředí pro alergika? Je lepší uklízet moc nebo málo? Základem všeho je vzduch a látky, které se do něj dostanou různými cestami: z čistících prostředků, z vonných tyčinek, z domácích zvířat nebo i z vnějšího prostředí.

Alergie mohou úzce souviset i s výskytem plísní v domě. O vlhkosti v interiéru a plísních na stěnách se dočtete v samostatném tématu.

Abyste měli čistý vzduch, je nutné správně větrat. O větrání se dočtete na ESTAV.cz v tématu Větrání domů a bytů.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Recuair s.r.o.

Jak funguje vlhkost v bytě: Přehledné vysvětlení

Pokud se vám rosí okna a trápí vás plísně, nejspíš doma máte příliš vlhko. Na to existuje základní řešení: často větrat. Nedávno nám ale přišel zajímavý dotaz. Klientku zajímalo, zda se při větrání naopak nedostane vlhkost zvenčí do bytu. Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně funguje.

Zdroj: Pixabay

Vlhkost není problém. Jen ji umět využít

Se sychravým podzimem se do interiérů vrací vlhký chlad a znovu hrozí plísně. Blíží se sezóna nutného intenzivního větrání. V chladných zimních dnech je potřeba více topit, a tedy i více větrat. Zahřátý vzduch se roztahuje a snižuje se jeho relativní vlhkost, a tak častěji vnímáme vzduch…

Zdroj: Recuair s.r.o.

Pět mýtů o rekuperaci: Pravda, kterou potřebujete znát

Rekuperace, technologie zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu, se stává stále oblíbenější v moderních domácnostech. Přesto kolem ní panuje mnoho mýtů a nejasností. V tomto článku si představíme pět nejčastějších mýtů o rekuperaci a podíváme se, jaká je realita.

Zdroj: AdobeStock

Horší kvalita vzduchu kvůli lepší izolaci. Popularitu řízeného větrání táhnou především novostavby, připojují se i školy

Ve vzduchu běžné domácnosti se nachází až 50 látek, které negativně ovlivňují lidské zdraví. Jejich vliv sílí ve chvíli, kdy je interiér nedostatečně větraný. Zatímco v minulosti bylo možné toto negativum eliminovat díky horší těsnosti obálky budovy, nyní je to kvůli zateplení či novým oknům podstatně…

Větrací jednotka ComfoAir Q 450 se postará nejen o rekuperaci tepla, ale díky entalpickému výměníku také vlhkosti. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Nejlepším lékem na předsudky o řízeném větrání jsou osvědčené systémy a řešení. Část první: Povětrnostní vlivy

Krátké intenzivní větrání okny je lepší, než nevětrat vůbec. Manuální větrání okny se ovšem nedokáže vyrovnat kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací, které začíná být pro své přínosy, ať už z hlediska zdraví, komfortu nebo energetických úspor, vnímáno jako nezbytnost. I tak ale panuje o řízeném…

Zdroj: Zehnder

Tiché a hygienické větrání bez tepelných ztrát a kondenzující vlhkosti: snadná instalace a údržba bez starostí

Zdravotně nezávadný materiál a hladký vnitřní povrch zajišťující hygienický provoz, stavebnicový systém usnadňující instalaci, hvězdicovité uspořádání pro efektivnější přenos čerstvého vzduchu a nyní nově také tepelně izolační vrstva omezující tepelné ztráty… to jsou nejnovější rozvody řízeného větrání Zehnder.…

Foto: akad. arch. Aleš Brotánek, ABatelier Sedlice

Zateplili s rozmyslem i dotacemi. Byty větrají s rekuperací tepla. Příkladná rekonstrukce bytových domů na Příbramsku

Obnova dvaceti bytových domů na sídlišti z 50. let v Milíně nedaleko Příbrami. Komplexní stavební úpravy se týkaly zateplení, výměny oken a dveří, instalováno bylo řízené větrání se zpětným získáváním tepla; změnil se i celkový způsob vytápění. Výrazně se tak zvýšil uživatelský komfort a snížily se náklady na energie.

Foto: CPD

Jak se žije v pasivním domě. Navštivte ho. Zeptejte se majitelů kolik platí za energie

Po delší koronavirové pauze se opět otevírají veřejnosti pasivní domy v rámci tradiční akce s názvem Dny otevřených pasivních domů. Pořádá ji organizace Centrum pasivního domu ve vybraných listopadových dnech. Nahlédnout můžete do celé řady staveb a zjistit, jak se pasivní domy staví a jak se v nich žije.

Zdroj: AdobeStock.com - stock56876

Během pandemie se firmy více zaměřily na ovzduší v kancelářích. V zimě se problémy s kvalitou vzduchu mohou vrátit

Podle odborníků se s připravovanou vyhláškou o omezení vytápění může znovu snižovat ochota lidí větrat. Znečištění vnitřního ovzduší je přitom považováno za jedno z pěti největších environmentálních rizik pro veřejné zdraví. Problém špatně větraných staveb, pro které se vžil pojem nemocné či nezdravé budovy není nový.

REKLAMA