Jak vznikají alergie? Co přesně je alergen? Jak se jim vyvarovat v našem domě nebo bytě? Jak upravit prostředí pro alergika? Je lepší uklízet moc nebo málo? Základem všeho je vzduch a látky, které se do něj dostanou různými cestami: z čistících prostředků, z vonných tyčinek, z domácích zvířat nebo i z vnějšího prostředí.
Pokud se vám rosí okna a trápí vás plísně, nejspíš doma máte příliš vlhko. Na to existuje základní řešení: často větrat. Nedávno nám ale přišel zajímavý dotaz. Klientku zajímalo, zda se při větrání naopak nedostane vlhkost zvenčí do bytu. Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně funguje.
Se sychravým podzimem se do interiérů vrací vlhký chlad a znovu hrozí plísně. Blíží se sezóna nutného intenzivního větrání. V chladných zimních dnech je potřeba více topit, a tedy i více větrat. Zahřátý vzduch se roztahuje a snižuje se jeho relativní vlhkost, a tak častěji vnímáme vzduch…
Rekuperace, technologie zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu, se stává stále oblíbenější v moderních domácnostech. Přesto kolem ní panuje mnoho mýtů a nejasností. V tomto článku si představíme pět nejčastějších mýtů o rekuperaci a podíváme se, jaká je realita.
Zelené stěny, neboli vertikální zahrady, jsou žádaným architektonickým prvkem vnitřních i vnějších prostorů pro svou estetickou hodnotu a významné schopnosti příznivě ovlivňovat okolní prostředí. Vertikální zahrady jsou schopny zlepšit akustické parametry interiéru, regulovat vlhkost a teplotu…
Projekt francouzských architektů je experimentem s udržitelností a ekologickým stavitelstvím. A nedopadl vůbec špatně. Místo slov a teoretických úvah přinesl činy a praktický důkaz. Jak postavit bez moderních materiálů moderní dům?
Vše potřebné najdou návštěvníci na jednom místě v PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech ve dnech 15. až 17. února 2024. Komplexní informace, novinky, trendy a produkty od výrobců z tuzemska i zahraničí s podtitulem energeticky úsporné bydlení.
O zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a lidí pobírajících příspěvek na bydlení mohou nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti. Některé domácnosti pobírající přídavky na děti měly na dotaci…
Souběžně s růstem cen energií, roste i zájem o pasivní domy. Potvrzujte to architekt, který se pasivními domy profesionálně zabývá, má za sebou celou řadu ocenění, a svůj vlastní dům otevírá každoročně veřejnosti v rámci Dnů pasivních domů. Přijměte pozvání do Letovic, kde se zrodila…
S azbestem se setkal pravděpodobně každý z nás, ať už šlo o náš domov, chalupu, školu nebo jinou veřejnou budovu. Pozor si na něj musíme dát především pokud se chystáme rekonstruovat starší dům z 60.–80. let minulého století. Při stavebních pracích bude totiž potřeba dbát na bezpečnostní zásady,…
Ve vzduchu běžné domácnosti se nachází až 50 látek, které negativně ovlivňují lidské zdraví. Jejich vliv sílí ve chvíli, kdy je interiér nedostatečně větraný. Zatímco v minulosti bylo možné toto negativum eliminovat díky horší těsnosti obálky budovy, nyní je to kvůli zateplení či novým oknům podstatně…
Začátkem listopadu se již po dvanácté koná odborná konference INTERIÉRY. Tentokrát to bude přesně ve čtvrtek 2. listopadu 2023 a stejně jako loni v úžasném prostoru přednáškového sálu Rotunda na Brněnském výstavišti.
Krátké intenzivní větrání okny je lepší, než nevětrat vůbec. Manuální větrání okny se ovšem nedokáže vyrovnat kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací, které začíná být pro své přínosy, ať už z hlediska zdraví, komfortu nebo energetických úspor, vnímáno jako nezbytnost. I tak ale panuje o řízeném…
Zdravotně nezávadný materiál a hladký vnitřní povrch zajišťující hygienický provoz, stavebnicový systém usnadňující instalaci, hvězdicovité uspořádání pro efektivnější přenos čerstvého vzduchu a nyní nově také tepelně izolační vrstva omezující tepelné ztráty… to jsou nejnovější rozvody řízeného větrání Zehnder.…
22-23.4. proběhne v Praze seminář o trvale udržitelné výstavbě a přírodních stavebních materiálech. Přednášet budou architekti spolu s klienty a také odborníci na pasivní domy či dřevostavby.
Obnova dvaceti bytových domů na sídlišti z 50. let v Milíně nedaleko Příbrami. Komplexní stavební úpravy se týkaly zateplení, výměny oken a dveří, instalováno bylo řízené větrání se zpětným získáváním tepla; změnil se i celkový způsob vytápění. Výrazně se tak zvýšil uživatelský komfort a snížily se náklady na energie.
Zrak, sluch, čich, hmat, chuť – to je všeobecně uznávaných pět smyslů, kterými vnímáme svět okolo nás. A část toho světa tvoří i interiéroví designéři. Zahrnout do návrhu všechny smysly je pro dobrý výsledek práce interiérového designéra zásadní. Jak designér pracuje s hmatem, chutí nebo čichem?
Po delší koronavirové pauze se opět otevírají veřejnosti pasivní domy v rámci tradiční akce s názvem Dny otevřených pasivních domů. Pořádá ji organizace Centrum pasivního domu ve vybraných listopadových dnech. Nahlédnout můžete do celé řady staveb a zjistit, jak se pasivní domy staví a jak se v nich žije.
Kvalita oken a vstupních dveří má zásadní vliv na energetickou náročnost domu. Okny může v zimě utíkat přes 30 % tepla na vytápění. Výměnou oken tak můžeme značně ušetřit. Je nutné investovat do kvalitních oken a okno také správně zabudovat do stavby a správně udržovat. Jak na to, abychom netopili doslova Pánu Bohu…
Podle odborníků se s připravovanou vyhláškou o omezení vytápění může znovu snižovat ochota lidí větrat. Znečištění vnitřního ovzduší je přitom považováno za jedno z pěti největších environmentálních rizik pro veřejné zdraví. Problém špatně větraných staveb, pro které se vžil pojem nemocné či nezdravé budovy není nový.
Když v zimě větráme, pouštíme drahocenné teplo ven. Když ale nevětráme, hrozí po čase zdravotní problémy, rozvoj plísní a další nepříjemnosti. Jak tedy správně větrat s ohledem na naše zdraví i peněženku?
Portál ESTAV.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.