Základní orientace
Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování. Jsou to dveře pravé nebo levé? Co je to rozeta? Říká se správně zárubeň nebo futro, závěs nebo pant? Praktické je sledovat také doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání. A pak už prostě jenom rozhodnete jejich účel a místo.
Základní typy dveří
Způsob provedení a materiál dveří, jejich kování a další vlastnosti se řídí především místem, kam jsou dveře určené:
- Interiérové dveře – nejjednodušší typ dveří bez zvláštních technických nároků
- Vchodové dveře do bytu – musí být protipožární s akustickým útlumem
- Vchodové dveře do domu – musí zvládat i zatížení velkých rozdílů teplot
- Bezpečnostní a protipožární dveře
Materiál dveří
Materiál dveřního křídla se odvíjí od jejich umístění a požadavků. U interiérových dveří máme na výběr papírovou voštinu, děrovanou MDF desku nebo plnou MDF. Lze je udělat i masivní dřevěné, většinou jsou však takové dveře kazetové, plné masivní křídlo by bylo příliš těžké. Křídla dveří mohou být samozřejmě i celoskleněná, jsou to však speciální případy.
U vchodových dveří či vchodových do bytu a u dveří pro speciální provozy (např. v průmyslu) využíváme dalších materiálů, především plastů, kompozitních materiálů, kovových křídel apod.
Aby dveře fungovaly: Dveřní kování a zárubně
Aby dveře fungovaly, držely a daly se ovládat, je nutné je osadit dveřním kováním. Mezi dveřní kování řadíme:
- Klika
- Závěsy (panty)
- Rozety a štítky
Zárubně, neboli „futra“ jsou konstrukcí pevně spojenou se stavbou – se stavebním otvorem a umožňují dosednutí a utěsnění dveří. Jsou buď obložkové nebo vestavěné ocelové. V poslední době se v interiéru prosazuje trend skrytých zárubní, tedy konstrukcí, které jsou zabudovány do stěny tak, aby nebyly pohledově výrazné, a přesto umožňovaly zavěšení dveří a jejich přesné dosednutí v otvoru.
Pokud využíváme v interiéru dveře zásuvné, budeme potřebovat i tzv. stavební pouzdro.
Dveře s bezpečnostními prvky
Dnes už asi nikoho nepřekvapí široká nabídka dveří různých typů, tvarů a způsobů otvírání, až po velmi sofistikované dveřní systémy ovládané čidlem, radiovým modulem nebo chytrým telefonem. K odemknutí vchodových dveří můžete použít i vlastní prst. Zámek je možné naprogramovat na vícero funkčních otisků. Mohou jej používat třeba i vaše děti, kterým se často bojíte svěřit domovní klíč.