Klika
Tvarové řešení kliky by mělo odpovídat povaze nejen dveří ale i celého pojetí interiéru. Výběr tvarů, materiálů a barev je v současné době nepřeberný. Klika je osazena ve dveřích jako součást rozetového nebo štítkového kování. Od štítkového kování se u nových dveří ustupuje, prostor takové kování dostává v rustikálním interiéru. Rozetové kování (tzn. díru okolo kliky a zámku kryjí dva samostatné kusy) má jednodušší vzhled. Může být hranaté či kulaté. Místo kliky může být použita „koule“ – madlo nahrazující kliku – takové dveře pak nelze z této strany otevřít bez klíče.
Klika ovládá západku - jazýček, vysunující se do zárubně, který udrží křídlo v zavřené poloze. Západka může být mechanická (klasická) – taková potřebuje na zárubni protiplech, který zabraňuje poškození okraje zárubně. Esteticky čistší ale o něco dražší variantou je západka magnetická. Ta se vysune při dovření křídla a deaktivuje se při stisknutí kliky. Magnetická západka na rozdíl od mechanické nepotřebuje ochranný protiplech na zárubni.
Pokud toužíme po zcela jednoduchém vzhledu křídla, které nebude rušeno ani klikou, můžeme použít skrytou kliku. Západka se uvolňuje stisknutím mechanismu v kapse dveřního křídla. Otevírání pak mírně připomíná kliku, na jakou jsme zvyklí z auta.
Téměř neviditelné dveře. Ani klika neruší čistý lakovaný vzhled. (Produkt Hanák s. r. o., foto Oldřich Rejl)
Závěsy
Závěsy dveří (hovorově „panty“) slouží k zajištění pohybu křídla. Závěsy mohou být viditelné nebo skryté. Skryté závěsy se užívají hlavně pro bezfalcové varianty dveří nebo pro skryté zárubně.
Výhoda viditelných závěsů je cena a snadná demontáž dveřního křídla v případě potřeby jejich odstranění (např. při stěhování nábytku apod.).
Výhodou skrytých závěsů je vzhled a možnost rektifikace křídla ve třech směrech. Materiál a barva závěsů by měly ladit s dalším kováním na dveřích.
Zamykací mechanismus
K zamykání může sloužit klasický klíč, zámkovou vložkou (popř. zámková vložka s permanentním klíčem), WC klíč (klička z vnitřní strany). Zámková vložka vchodových dveří může být krytá bezpečnostní rozetou proti odvrtání.
U vchodových bezpečnostních dveří bývá zamykání klasickou západkou doplněno dalšími zamykacími body, kdy se do zárubně vysunou další trny. Vysunutí zajišťuje kování uvnitř dveřního křídla, které západky ovládá jednotně při otočení.
Zkratky zamykacích mechanismů
Při nákupu se setkáte s několika zkratkami, které jsou na českém trhu běžně používány v souvislosti s nabídkou dveřního kování. Jedná se o zkratku BB, která znamená, že součástí kování je otvor pro klasický dózický klíč, dále PZ pro klíč s cylindrickou vložkou (takzvanou „fabkou“) a nakonec zkratka WC pro sadu využívanou na toaletách a v koupelnách, protože z vnitřní strany dveří je pro zamčení opatřena WC kličkou, nazývanou také „olivou“, a ze strany vnější je rozeta s drážkou, díky které lze v případě potřeby dveře odemknout z vnější strany použitím například mince nebo jiného plochého předmětu.
Pozor na rozteč
Rozteč označuje vzdálenost mezi osou otvoru pro kliku a osou otvoru pro klíč. Tato vzdálenost se měří pouze u štítkového kování, kdy se klika i otvor pro klíč nachází na totožném štítku, a je nezbytné ji při nákupu tohoto typu kování znát. Nejčastěji je rozteč 72 mm a 90 mm. U rozetového kování se toto rozpětí neurčuje.
Sdílet / hodnotit tento článek