REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ergonomie a zlatý řez

Ergonomie a zlatý řez

Ergonomie je vědou o rozměrech a poměrech. Zabývá vhodnými rozměry a tvary nástrojů, mobiliáře, předmětů denní potřeby, prostě všeho, co nás obklopuje. A to tak, aby vše maximálně vyhovovalo našim možnostem a potřebám. Pro stavebnictví a architekturu patří ergonomie mezi základní kameny oboru. Víte co je zlatý řez? Geometrie zlatého řezu se objevuje ve všem, co příroda stvořila - jeho pochopení je pro lidskou ergonomii zásadní. A jaké jsou rozměry lidského těla nebo ideální rozměry nábytku?

Mohlo by vás zajímat

Plánujete rekonstrukci malé kuchyně? Využijte každý centimetr. 10 tipů, jak na to

Plánujete rekonstrukci malé kuchyně? Využijte každý centimetr. 10 tipů, jak na to

Rekonstrukce malé kuchyně je často výzva, protože zde není místo na žádné zbytečnosti ani nepromyšlená řešení, naopak je nutné vše pečlivě naplánovat. I v malém prostoru pak lze získat dostatek úložných prostor a funkcí, které jsou nezbytností pro každodenní provoz kuchyně. V malých prostorách se nabízí několik…

Zdroj: AdobeStock - denisismagilov

Kuchyně a jídelna do milimetru. Na jaké rozměry dát pozor při plánování srdce bytu?

Kuchyně a jídelna. Místa, které doma potřebujete, ať již v jakékoli formě. V moderních interiérech často kombinujeme kuchyni s jídelnou, popřípadě i obývacím pokojem nebo v kuchyni využíváme příležitostné barové posezení. Jak veliký má být kuchyňský ostrůvek, barový pultík, kolik lidí se vejde k jídelnímu stolu,…

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

Foto: Oldřich Hozman

Dům poskytuje rodině bydlení v přírodních materiálech a formách

Oldřich Hozman patří mezi architekty, kteří vnímají stavbu v souvislostech. Preferuje celostní a organickou architekturu a na projektech nízkoenergetických a ekologických budov pracuje společně se svými klienty. Dům v pražských Nebušicích plně respektuje přání svých majitelů, kteří sdílejí jeho přístup a hodnoty.

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Stavební portály ESTAV.cz a TZB-info vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Letní posezení. Předmětem zájmu letošních záběrů se tak stávají pergoly, terasy, altány, lavičky i přístřešky. Rozhlédněte se kolem sebe na své zahradě nebo při výletech. Mějte oči otevřené a fotoaparát připravený. Vyhrajte zajímavé ceny.

foto: José Hevia

Malý byt pro psa a pána. Příjemné klima zajišťuje vegetace, výhled z okna zrcadla

Pro aktivní život vlastně potřebujeme jen málo prostoru. Respektive, pokud vaše volné okamžiky vyplňují koníčky a většinu času stejně strávíte v práci, není pro vás až tak důležité, aby byt, do kterého chodíte spát, disponoval nadbytečnými metry. Neznamená to ale, že by vaše bydlení nemělo mít styl a dýchat z něj…

Zdroj fotek: CAPEXUS

Nábytek pro zlepšení kancelářského prostředí

Podle průzkumů člověk nasedí denně v průměru 13 hodin, což je neuvěřitelných 80 000 hodin ročně. Lidské tělo však není fyziologicky uzpůsobeno k tak dlouhému sezení, tudíž se u většiny lidí pracujících v kancelářích objevují bolesti zad a ztuhlá šíje. Řešení těchto problémů je několik. Základem je kvalitní…

Tvoříme interiér s českou designérkou: Ložnice

Tvoříme interiér s českou designérkou: Ložnice

Místo pro spánek a relaxaci musí být stejně kvalitní jako ostatní části bytu, i když se nejedná o reprezentativní prostor. Nezapomeňte, že zde trávíte téměř třetinu života a nabíráte zde energii do dalšího dne, a v případě nemoci zde zůstanete i několik dní najednou. Ložnice nemusí být rozměrově příliš velká, prostor…

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Kuchyně je centrum každého soukromého interiéru, ať je vaření vaším koníčkem či nikoli. Je to místo, kde se rodina setkává, kde se koná každodenní i slavnostní stolování. Zde dost často probíhají návštěvy, hry dětí i řada dalších činností. Je chloubou každé paní domu, ale současně je také jedním z nejrizikovějších…

Vizualizace rodinného domu jsou dnes běžnou součástí studie domu. (zdroj: Ing. Karel Peterka, www.thermo-plus.cz)

Architekt radí: Co lze vyčíst ze studie rodinného domu. Jak se tvoří dispozice?

Pokud uvažujete o výstavbě svého bydlení budete se nejprve pohybovat po výkresech nazvaných studie domu . Ta řeší samotnou konstrukci domu jen ve velmi hrubém návrhu, jejím smyslem je určit nejprve, jak bude dům vypadat, a hlavně co nás dnes bude zajímat: Jaké bude rozvržení místností a nábytku v domě.

Praha, PSP, oslunění bytů

Oslunění bytů v Praze nebude povinné, novela stavebních předpisů je schválena

Praha odstraní z Pražských stavebních předpisů (PSP) požadavek na tzv. oslunění bytu. Nahradí jej požadavek denního osvětlení. Změnu dnes schválili pražští radní. Oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Novela začne platit ještě letos.…

Praha chystá novelu pražských stavebních předpisů, budou byty bez slunce?

Praha chystá novelu pražských stavebních předpisů, budou byty bez slunce?

Praha chystá novelu pražských stavebních předpisů (PSP). Odstraněn by měl být požadavek na tzv. oslunění bytu, které nahradí požadavek denního osvětlení. Sdělil to ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. Oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové…

REKLAMA