Vybudování umělých ostrůvků plovoucích na hladině vodních nádrží pomáhá vzácným druhům ptáků - rybákům obecným. Těm totiž v Česku chybí na hnízdění štěrkové ostrovy se sporou vegetací.
Podle aktuálních informací je v ČR cca 600 párů rybáků, z toho šedesát jich už hnízdí na dříve vybudovaných betonových ostrovech. O rybácích přítomným pozorovatelům vyprávěl Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické: „Rybáci přilétají do Čech z jižních krajů v průběhu dubna a května a zdržují se, dokud nevyvedou mladé. První snůšky mohou přijít na začátku května, zhruba po třech týdnech se ptáčata vyklubou a za další tři až čtyři týdny vyrostou díky potravě bohaté na drobné rybky a větší vodní hmyz. Na ostrůvcích mohou být vedle sebe i tři nebo čtyři páry rybáků, každý z nich mívá v průměru tři vejce. Jakmile rybáci vyvedou mláďata, tak opustí hnízdiště (červenec) a pomalu se přesunují na jih.“ Ornitologové nedokážou odhadnout, jestli ještě letos stihnou rybáci na Dobříni zahnízdit.
Instalaci ze břehu pozorovala starostka Dobříně Šárka Mrázková: „Je dobře, že se spojily těžařské společnosti Českomoravský štěrk a CEMEX s odborníky z České společnosti ornitologické, aby přispěly k ochraně životního prostředí.“ Betonové ostrůvky jsou vhodnější než dřevěné, protože mají 70letou životnost a jsou prakticky bezúdržbové. Cena výroby, přepravy, montáže a umístění čtyř ostrůvků je 364 137 korun. Většinu prostředků zajistila Česká společnost ornitologická z Operačního programu Životní prostředí, potřebné kofinancování zajistily těžební společnosti, na jejichž provozovny se ostrůvky instalují.
Každou místní kolonii ptáků je třeba chránit a vytvářet jim vhodné podmínky pro život. „U Dobříně jsou početná hejna břehulí sídlících v kolmých stěnách typických pro štěrkopískovny. Pokud těžba probíhá od října do začátku dubna, tak to břehulím nevadí. Právě břehulím pomáháme odkrývat stěny s čerstvým pískem, protože v něm rády hrabou své nory, ve kterých v průběhu teplých měsíců hnízdí,“ popisuje koordinátor CEMEXu pro životní prostředí Tomáš Hubálek a dodává: „Snažíme se místním občanům ukázat, jaká pozitiva přináší naše činnost a jak můžeme životnímu prostředí pomáhat. Pozvali jsme starosty obcí, do jejichž katastru štěrkovna sahá, tj. Dobříň, Předonín-Bechlín, Račice a Záluží, aby se přišli podívat a promluvit si s odborníky.“ V létě CEMEX nainstaluje další ostrůvky také na štěrkovnách Smiřice a Čeperka ve východních Čechách.
Projekt CZ.1.02/6.2.00/11.11421 Hnízdní ostrůvky pro rybáka obecného byl spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
Sdílet / hodnotit tento článek