Aby komín zajistil bezpečný odvod spalin do volného ovzduší, musí být vyveden v dostatečné výšce nad střechou budovy. U šikmých střech je to 650 mm nad hřeben, u plochých střech 1 m nad rovinou střechy nebo nad atikou. Kromě vlastní budovy ovlivňuje odvod spalin i zastínění ústí sousední budovou, nebo jinou přírodní překážkou. Tato překážka se posuzuje do vzdálenosti 15 m. Zastínění nesmí tvořit překážku v šířce větší než 30° nebo o výšce větší než 10°. Zastínění má vliv nejen na funkci vlastního komína (účinkem větru dochází k přetlaku v ústí a spaliny se vrací zpět ke spotřebiči paliv), ale při zastínění komína dochází k obtěžování spalinami u vyšší budovy nebo v okolním prostoru.
Pokud není možné zajistit odvod spalin od spotřebiče paliv přirozeným komínovým tahem lze použít odtahové ventilátory montované nad ústím komína, nebo provozovat spotřebič paliv s nuceným odvodem spalin ventilátorem ve spotřebiči. Ve druhém případě se musí použít komínová konstrukce s přetlakovou komínovou vložkou (tlaková třída P dle ČSN EN 1443). Výška komína může být potom pod úrovní hřebene šikmé střechy, ale možné obtěžování spalinami při nízkém vyvedení komína zůstává.
Nízko vyvedený komín sousední budovy odvádějící spaliny spotřebiče na pevné palivo. Dochází k obtěžování a znečišťování spalinami u sousední vyšší budovy. Komín je nutné navýšit.
Správný výpočet tahu komína je důležitý
Pro zajištění bezpečného a bezporuchového odvodu spalin se provádí teplotní a tlakové výpočty. Při odvodu spalin přirozeným komínovým tahem (nejčastější způsob) musí být účinný komínový tah větší, nežli jsou tlakové ztráty na spalinové cestě, které tvoří ztráta přívodem vzduchu ke spotřebiči, ztráta průchodem spalin spotřebičem tahu a kouřovodem.
Účinný komínový tah je ale dán pouze rozdílem teplot spalin v sopouchu a venkovní teploty, a účinnou výškou komína. Čím je teplota spalin vyšší a teplota venkovního vzduchu nižší a čím je komín vyšší, tím je komínový tah vyšší. Nevětším problémem je proto ohřev teplé vody v průtokovém ohřívači vody na plyn v letním období, v bytech v nejvyšším podlaží. Proto v létě vzniká problém, že při vysoké venkovní teplotě se spaliny vrací do místnosti se spotřebičem a hrozí otrava oxidem uhelnatým, který je ve spalinách.
Komín potřebuje vzduch!
Dalším velkým problémem, který ovlivňuje funkci spotřebiče paliv i komína je přívod vzduchu ke spotřebiči. Ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby ve znění pozdějších úprav výslovně uvádí: „V místnostech, kde jsou instalovány spotřebiče paliv, musí být vždy zajištěn přívod venkovního vzduchu rovný minimálně průtoku spalovacího vzduchu pro jmenovitý výkon spotřebiče.“ A zejména při výměně stávajících dřevěných oken, s velkou spárovou propustností za těsná okna plastová nebo jiná podobná, se na tuto skutečnost zapomíná a dochází k poruchám při odvodu spalin a otravám oxidem uhelnatým.
Zastínění nových kovových komínů ve světlíku pro odvod spalin spotřebičů na plynná paliva stávajícím komínovým tělesem. Vlivem účinku větru došlo v jednom bytě k přiotrávení několika osob.
Spalinová cesta totiž odvede pouze takové množství spalin, jaké množství vzduchu se přivede ke spotřebiči paliv. Proto je nutné do těsných oken montovat například automatické klapky na přívod vzduchu do místnosti, nebo zajistit přívod vzduchu pro spalování jiným způsobem, např. přívodním vzduchovým kanálem pod rošt u krbové vložky. U spotřebičů na plynná paliva se montují uzavřené spotřebiče v provedení C s koncentrickým nebo samostatným přívodem vzduchu a odvodem spalin.
Sdílet / hodnotit tento článek