V minulém díle jsme si ukázali, jak jednoduše vypočítat návratnost investice do zateplení. Dnes navazujeme na předchozí díly minisérie od hodnocení přínosů zateplení (Úvodní rozvaha, Doba návratnosti). Dnes je pozornost věnována dalšímu nástroji pro finanční hodnocení zateplení. Je jím ukazatel čistá současná hodnota NPV (z anglického Net Present Value). Nutno poznamenat, že poslední novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a především novela vyhlášky č. 480 / 2012 Sb. o energetickém auditu a energetickém posudku platná od října 2016 považuje právě kritérium NPV za hlavní kritérium ekonomické efektivity. Čistě ekonomicky vzato, ta z komplexních variant, která má nejvyšší hodnotu NPV (vyjádřeno v peněžní hodnotě), je ekonomicky nejefektivnější. Obecně lze říci, že investice je ekonomicky efektivní pouze tehdy, je-li NPV > 0. Jakmile je hodnota záporná, je investice ztrátová. Pro úplnost nutno dodat, že i výsledek pohybující se těsně nad nulovou hodnotou nám říká, že ekonomická efektivita uvažovaného opatření není nijak oslnivá.
Do výpočtu opět zahrnujeme náklady spojené se zateplením a přínosy ve formě úspory nákladů na energii na vytápění. Roli hraje také čas, a proto pracujeme i s úrokovou mírou.
Co říká ukazatel čistá současná hodnota?
Čistá současná hodnota porovnává, o kolik celkové přínosy investice do zateplení převyšují její celkové náklady, v případě zateplení je to za celkovou dobu životnosti provedených opatření. Při výpočtu se zohledňuje úroková míra i vliv času. Výpočet není nijak složitý.
Vzorec pro výpočet
Prvotní výdaj (IN) se porovnává s výší úspory v každém z jednotlivých roků životnosti.
Pro každý rok převádíme pomocí tzv. diskontování úsporu nákladů (CFt) do současnosti. Úrokovou míru volí investor podle svých možností a uvážení. Je to tzv. referenční úroková sazba a stanoví se podle výnosnosti nejlepší alternativní investice, kterou může investor udělat (uložit na spořicí účet atd.).
Praktická aplikace
Navážeme na předchozí díly seriálu a použijeme již známé modelové hodnoty:
- Výše investice do zateplení: 515 000,- Kč
- Roční úspora nákladů na vytápění: 32 238,- Kč
- Úroková míra: 1,5 %
- Dotace poskytnutá na realizaci úsporných opatření: 205 000,- Kč
- Doba životnosti opatření: 25 let
Zadáme-li vstupní údaje (zatím bez dotace) do vzorce, výsledek činí 152 000,- Kč. Ukazatel NPV (nebo česky ČSH) je kladný.
Vliv dotace na výsledek je pozitivní a projeví se navýšením čisté současné hodnoty investice do zateplení o 205.000,- Kč na celkových 357.000,- Kč. Dotací se sníží celková investiční náročnost zateplení.
Interpretace výsledku
Pro výsledek – stejně jako v minulém díle – platí, že představený model pracuje s určitými zjednodušeními (stabilní cena energie, přínosy vypočtené pouze na základě roční úspory nákladů na vytápění apod.). Výše investičních nákladů i míra úspory jsou pouze modelové hodnoty. Závěrem dodáváme, že pro hodnocení jakéhokoli investičního záměru doporučujeme použít víc než jen jeden ukazatel.
Sdílet / hodnotit tento článek