Co říká ukazatel vnitřní výnosové procento?
Stručně: ukazatel VVP (označuje se také jako IRR z anglického Internal Rate of Return) říká, jak výnosný (ekonomicky efektivní) je navrhovaný – v našem případě stavební – záměr. Výsledek získáváme v procentech a porovnáváme jej s našimi alternativními investičními příležitostmi. Těmi může být ponechání úspor na účtu, nákup akcií, dluhopisů či cokoli, co má za cíl nějakým způsobem zhodnotit finanční prostředky.
Požadavky na výsledek
Platí, že čím vyšší je VVP, tím lépe. Základním požadavkem je, aby VVP bylo kladné a vyšší, než nejlepší možná alternativní investice.
Vzorec a výpočet
Do výpočtu zahrnujeme úspory v jednotlivých letech (CFt = 32 238,- Kč), náklady na zateplení (IN = 515 000,- Kč) a dobu životnosti zateplovacích opatření (Tž = 25 let). Pro započtení vlivu dotace její výši odečteme od IN.
Výpočet se provádí nejlépe v programu MS Excel (vzorec se jmenuje Míra.Výnosnosti), je to nejpohodlnější. Lze jej provést i ručně, a to tzv. iterační metodou – kvůli povaze výpočtu. Stanoví se očekávaná hodnota VVP a pozorujeme, jak blízko je výsledek nule. Podle potřeby VVP zvyšujeme či snižujeme, až je výsledek nule opravdu velmi blízko.
Praktická aplikace
Aplikujeme-li vzorec na náš případ, vypočtené VVP bude mít hodnotu 3,81 %. Při započtení vlivu dotace VVP roste až na 9,30 %.
Tyto hodnoty porovnáme s tím, jakou míru výnosnosti (zhodnocení) poskytují alternativní investiční možnosti. V zásadě jde tedy o to, zda peníze určené na zateplení vložit do nějaké jiné investice, která svým výnosem bude lepší než úspory získané zateplením. Peníze by totiž někde/v něčem byly uložené tak jako tak.
Limity modelu
Tak jako v předchozích případech, i tentokrát upozorňujeme na některá omezení či zjednodušení modelu. Počítáme se stálou cenou energie, míra úspor, investiční náročnosti i výše dotace jsou modelové hodnoty. Do přínosů je také zahrnuta pouze úspora nákladů za vytápění, nikoli další benefity spojené se zateplením domu.
Sdílet / hodnotit tento článek