REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Akustika bytů a domů více o tématu

Akustický panel. K čemu je dobrý a z čeho se vyrábí

Znáte ten rozdíl, kdy obývací pokoj, ve kterém máte koberec, závěs, záclony a pohovku z textilu vystěhujete, abyste vymalovali, a najednou slyšíte v bytě ozvěnu při každém slově tak, že mnohdy si ani nerozumíte. Odstranili jste totiž materiály, které pohlcovaly zvuk, ten se nerušeně odráží od stěn. Zvýšila se doba dozvuku. I moderní otevřené interiéry plné tvrdých a hladkých povrchů mohou mít s ozvěnou problém. Ještě častěji se toto řeší v restauracích, open-space kancelářích, společenských sálech. Řešením problémů s ozvěnou v interiéru může pomoci akustický panel.

K čemu vlastně slouží akustický panel, jak vypadá a kde ho najdeme?  Bude nejlépe začít pojmem prostorová akustika, ta právě řeší kvalitní „poslouchatelnost“ neboli akustický komfort, který by se bez akustických panelů neobešel. Kvalitní poslech nalezneme třeba v kině, divadle, nahrávacím studiu, v lepších společenských sálech, posluchárnách.

Špatný poslech můžeme zažít i doma při nedobře navrženém interiéru, ve velké nádražní hale, v tunelu, neupraveném uzavřeném veřejném bazénu, restauracích, neupravených velkoprostorových kancelářích, školních učebnách, nebo jídelnách atd.

Prostorová akustika se zabývá tím, jak se v konkrétním prostoru zvukové vlny chovají, jak a kde se odráží, kde se bude zvuk shlukovat, kde ho nejlépe pohltit, a naopak jak místnost nezatlumit moc, nebo jak nasměrovat zvukové vlny k posluchači.

Zvukové vlny jsou od tvrdého a rovného materiálu odráženy bez většího úbytku na energii, proto jsou slyšitelné i po několika stovkách odrazů zcela zřetelně. Co se ale stane, když zvukové vlny narazí na pohltivý materiál? Buďto se neodrazí vůbec, nebo se zásadním úbytkem na energii a výsledný efekt je zkrácení doby dozvuku.

Příklad: Kolikrát se odrazí zvuk v místnosti?

Bereme-li v potaz to, že průměrná rychlost zvuku je 340 m/s, doba dozvuku určité místnosti je 5 sec a pro lepší počty uvažujme místnost o rozměrech 10 x 10 m, tak vychází, že zvukové vlny se odrazí mezi stěnami třicet čtyřikrát za sekundu, za 5 sekund je to 170 odrazů zvukových vln pouze od stěn. Ovšem vzdálenost mezi podlahou a stropem je zásadně menší, např.  3 m, zde by součet vypadal takto 340/3=113,3 odrazů za sekundu, 133,3 x 5 = 566 odrazů za dobu pěti sekund. (tento případ má sloužit pouze jako připodobnění).

Každý materiál absorbuje zvuk jinak

Od určitého materiálu se zvuk odrazí lépe, od jiného hůře. Aby se zvuk příliš neodrážel, budeme se snažit jej nechat narazit do takového materiálu, ve kterém se absorbuje a dále nešíří. Každý akustický materiál má jasnou a doložitelnou hodnotu pohlcení zvukových vln společně s frekvenční křivkou, nejčastěji výrobci materiálů používají koeficient „αw“ a to s hodnotou od 0 do 1.

Pro lepší pochopení si představme procentuální stupnici. Molitan dokáže pohltit αw = 0,55 (takže 55%), profesionální materiály z minerálního, nebo skelného vlákna mají koeficient αw = 1 (100%). Samozřejmě záleží na tloušťce, objemové hustotě a odsazení od odrazivého povrchu (od stropu, od stěny).

Stavební akustika dále dělí všeobecně tyto materiály do tříd podle schopnosti zvukové absorpce neboli tříd zvukové pohltivosti:

  • A = vysoce pohltivý materiál, nejvyšší možná třída, širokopásmový akustický absorber. αw = 0,85
  • B = dobře pohltivý materiál. αw = 0,75
  • C = pohltivý materiál. αw = 0,55
  • D = málo pohltivý materiál. αw = 0,25
  • E = velice málo pohltivý materiál. αw = 0,15

Materiály, které mají schopnost pohlcení zvuku 0,10 nebo menší, nejsou dále klasifikovány jako pohltivé materiály. Každý výrobce při měření pohltivosti musí uvádět frekvenční křivku a odsazení. Totožný materiál s větším odsazením je zásadně účinnější, proto nelze výkonnostně srovnávat materiály s různým odsazením.

Jak odhlučnit velké prostory akustickými panely?

Už tedy víme, že materiály pohlcují zvuk rozdílně. Ale kolik takového materiálu do místnosti vnést? Kam jej umístit? Jaké zásady dodržet? Pro úspěšnou absorpci zvuku v místnosti je potřeba obecně pamatovat na následující pravidla.

  1. Nejúčinnější plochou na akustický obklad je strop (šíření zvukových vln a malý nárok na mechanickou odolnost materiálů)
  2. Jedna třetina povrchů (ploch) místnosti by měla být pohltivá oproti dvěma odrazivým
  3. Dvě odrazivé plochy nesmí naproti sobě (úzké a vysoké chodby)
  4. Nemá smysl používat polovičaté řešení průměrnými materiály (pozor na koeficient α)
  5. Rovné a tvrdé povrchy zvuk odráží, členité a tvrdé povrchy zvuk pohlcují
  6. Čím více materiál odsadíme od odrazivého povrchu, tím více funguje (ideální odsazení je cca 25 cm)

Všude jsou tvrdé povrchy – omítka, beton, sklo, ocel. Kam tedy umístit akusticky pohltivé materiály, aby se toto foyer neobtěžovalo uživatele hlukem? Na strop!

Z jakých materiálů se vyrábí akustické panely

Na současném českém, evropském ale i světovém trhu lze pořídit akusticky absorpční materiály od desítek výrobců, z různých materiálů. Není ovšem zásadou, že nejlepší akustický materiál je ten nejdražší.

Takový materiál kromě schopnosti pohltit zvuk musí zvládat další důležité vlastnosti jako je třeba požární odolnost (reakce na oheň), zdravotní nezávadnost, obstojný parametr uvolňování volných částic do ovzduší a v poslední době také kladen velký důraz na design.

  • Molitany
  • Panely ze skelného nebo minerálního vlákna
  • Tvrdé, členité a perforované materiály – kamínky, dřevěné kostičky, děrované SDK desky
  • Akustické nástřiky a tapety
  • Akustické doplňky – paravany, zástěny, závěsy
  • Další akustické materiály– heraklith, sláma, recyklovaný textil
  • Speciální akustické panely – Kmitající panely, štěrbinové rezonátory

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Akustika bytů a domů

  1. Akustika staveb: Teorie o šíření zvuku v konstrukcích
  2. Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
  3. Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů
  4. Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích
  5. Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost
  6. Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací
  7. Odhlučnění bytu – obyvatele rušilo dupání, hra na piano i na bicí
  8. Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru
  9. Akustický panel. K čemu je dobrý a z čeho se vyrábí
  10. Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?
  11. Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony
  12. Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Lidé nežijí ve svých domech sami. Dost často jsou jim za spolubydlící zvířecí mazlíčkové. Jenže ne všechny činnosti, které lidští obyvatelé vykonávají, jim jdou k duhu. Automobilka Ford proto přichází s originálním designovým doplňkem smíšených lidsko-zvířecích domácností: odhlučněnou psí boudou.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA