Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 4. ročníku České ceny za architekturu pořádaném 10. června 2019 v prostorách Fakulty architektury ČVUT v Praze čtyřiatřicet děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru.
Mezi porotou vybranými stavbami jsou rovnoměrně zastoupeny investice z veřejných zdrojů (17) a soukromé (17; zatímco mezi všemi 186 přehlášenými díly letošního ročníku ČCA tvoří soukromé investice téměř 3/4). Čtyři realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí / Kancelář archislužba.cz (soutěž v roce 2014), Sportovní halu v Kuřimi / CUBOID ARCHITEKTI (soutěž v roce 2009), Rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích / ATELIER BOD ARCHITEKTI (soutěž v roce 2014) a Revitalizaci Masarykova náměstí v městské památkové zóně města Stříbro / M&P Architekti – Krajinářská architektura (návrh přihlášený architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře 2007).
Sportovní hala Kuřim foto: boysplaynice
Stejně jako v předchozích ročnících byla většina nominovaných děl dokončena v loňském roce (26). Jejich typologie je různorodá. Silné zastoupení mají, jak bývá zvykem, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné (9). V letošním roce vzrostl počet přihlášených realizací veřejných prostranství projevilo se to také u nominovaných děl – porotu zaujaly tři (Náves Velká Polom / ATELIER 38; Revitalizace Masarykova náměstí v městské památkové zóně města Stříbro / M&P Architekti – Krajinářská architektura; Manifesto Market / Lucie Červená, Nikola Karabcová, Elvira Islas). Tématem české architektury jsou také školská a vzdělávací zařízení, do nominací postoupily 3 (Přístavba školní družiny Plzeň-Újezd / projectstudio8; Mateřská škola Nová Ruda / PETR STOLÍN ARCHITEKT; Přístavba ZŠ Praha 9 – Klánovice / VYŠEHRAD atelier). Stejný počet pak je sportovních staveb (Sportovní hala Kuřim / CUBOID ARCHITEKTI; Národní sportovní centrum v Prostějově / atelier-r; Startovací rampa BMX / ARCHITEKT Ondřej Tuček). Zajímavé je dvojnásobné zastoupení smuteční obřadní síně (Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí / Kancelář archislužba.cz; Smuteční síň v Broumově / d3D), což je typ stavby, který nechyběl v nominaci ani vloni. Předmětem zájmu se stávají také projekty s komunitním přesahem. Mezi nominovanými díly jsou tři takto zaměřené. Porotu dále zaujal například multifunkční a experimentální soubor (Centrum současného umění DOX + / Petr Hájek ARCHITEKTI), lávka (Lávka přes Dřetovický potok / Aoc architekti), altán (Altán Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze / IO Studio), rodinná kaple (Rodinná kaple / OTA atelier), hasičská zbrojnice (Hasičská Zbrojnice Krásná Studánka / Vojtech Šrut – architekt) nebo pivovar (Hostivar H2 / ADR).
Centrum současného umění DOX foto: Benedikt Markel
Kde je u nás nejkvalitnější architektura?
Nejvíce realizací je v Praze, dohromady dvanáct. Dalších pět se nachází ve Středočeském kraji. Ostatní kraje pak jsou zastoupeny pestře, avšak s jednotlivými díly.
Jeden tvůrce má hned dvě želízka v ohni!
Mezi autory nominovaných staveb jsou jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Atelier Ondřeje Tučka zaujal porotu v letošním ročníku hned dvěma přihlášenými stavbami (Rekonstrukce Pavilonu A, Startovací rampa BMX). Uspěli také tři (nejen) loňští finalisté. Atelier ADR se letos dostal mezi nominované s realizací pivovaru Hostivar H2 autorů Petra Koláře a Aleše Lapky. Zástupce má i letos rovněž atelier Stempel & Tesař architekti – Dům se šikmou střechou2. Atelier Kamila Mrvy zaujal porotu Přístavbou rodinného domu na Kojetíně. S roční přestávkou se mezi nominovaná díla dostala i realizace atelieru CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS (finalista ČCA 2017) – Městský dům v Brně. Úspěch u poroty slaví také vítěz prvního ročníku ČCA atelier Petra Stolína, tentokrát s realizací Mateřské školy v Nové Rudě.
Mateřská škola Nová Ruda foto: Alexandra Timpau
Mezinárodní odborná porota
Práci českých architektů hodnotí prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Předsedá jí Imke Woelk, v Berlíně působící architektka a teoretička architektury. Porotkyní České ceny za architekturu pro rok 2019 je Teresa Borsuk, britská architektka s bohatou praxí, mimo jiné také oceněná magazínem Architects' Journal jako Britská architektka roku 2015 za úsilí o zlepšení rovnosti žen a mužů v praxi. Dalším členem mezinárodní odborné poroty je v letošním ročníku švýcarský multidisciplinární teoretik Michael Jakob. Zabývá se krajinou, estetikou a designem a současně i literární komparatistikou a redakční a žurnalistickou prací. V porotě má stejně jako vloni zástupce Izrael, a to v osobě architekta Etana Kimmela, který má na kontě pestrou škálu oceňovaných realizací. Opakovaně bývá členem poroty také maďarský architekt a nejinak je tomu i letos, kdy porotu obohatil Iván Nagy. Jedná se o předního maďarského praktikujícího architekta, ale také akademika. Letošní porota bude mít zástupce rovněž z Francie. Architekt Julien Rousseau ovšem studoval a působil ve Velké Británii a i dnes pracuje na projektech na mezinárodní úrovni. Sousední Slovensko bude reprezentovat i v českém prostředí velmi dobře známý architekt Michal Sulo. Za realizaci Komunitního centra Máj získala jeho kancelář SLLA Architects ocenění Finalista v České ceně za architekturu 2017.
Chata u rybníka foto: boysplaynice
Nominované stavby veřejnosti představí doprovodné výstavy v regionech. První z nich bude ke zhlédnutí v prostorách Luteránského gymnázia ve Velkém Meziříčí od 13. června do 20. září. Vernisáž se uskuteční 12. června od 19:30 hod. Dalším, již tradičním místem, je Centrum stavitelského dědictví Plasy, kde bude výstavy instalována od 28. června do 31. října. Vernisáž se bude konat 27. června v 15:00 hod. Českou cenu za architekturu i letos představí Spolkový dům Slavonice, a to od 29. června do 31. října. Vernisáž je naplánována na 29. června od 18:00 hod.
Jméno držitele Hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví 14. listopadu 2019 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.
Sdílet / hodnotit tento článek