Říká se tomu vypůjčená scenérie, výhled do krajiny, který se zakomponuje do projektu domu a zahrady. Velkou výhodou pro stavbu je dostatečně velký pozemek nabízející zajímavé průhledy do okolní přírody. V případě jednopodlažní dřevostavby v Zvoli v okrese Praha západ je to z jedné strany borový háj, z druhé pak starý ořešák královský. Díky velkým oknům v dřevěné fasádě se vnitřek domu stává venkem a vše splývá v harmonii s vůní lesa.
V souladu s okolím
Architektura by měla vždy odrážet vkus stavitele, ale také plně respektovat dané území a nerušit daný kolorit místa. Majitelé společně s projektantem chtěli plně dostát nárokům moderního bydlení a hledali taková řešení, která jsou co nejšetrnější k životnímu prostředí i finančním prostředkům budoucích uživatelů. Výsledkem je impozantní jednopodlažní dřevostavba v pasivním standardu, stěny jsou provedeny z lehkého dřevěného skeletu, střecha z dřevěných příhradových vazníků. Dům má celodřevěnou fasádu, přičemž na části vystavené povětrnosti je použitý modřín a na části, které jsou chráněny proti dešti (kryté zápraží), volí projektant hladké obložení z jedle bělokoré. Jedli najdeme také v interiéru hlavního obytného prostoru. Velká prosklená okna v obývacím pokoji udržují přímý kontakt se zahradou a opticky rozšiřují obytný prostor. Po odsunutí velkých oken se vnitřek stává venkem a příroda vstupuje do soukromí uživatelů. Třetinu venkovního prostoru tvoří borový háj, na pozemku se nachází i několik dalších vzrostlých stromů, třeba již zmíněný ořešák, jabloně, třesně či nádherný vzrostlý modřín.
Zdroj: Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.
Promyšlená architektura
„Všechny výše zmíněné okolnosti a samozřejmě i názor investora určoval směr našeho návrhu. Od počátku se uvažovalo o nízkoenergetické či pasivní dřevostavbě. Dům sice umožňuje přímou orientaci k jihu, nicméně je stíněn borovým hájem. Koncepce návrhu tak vzešla z toho, že se postaví mezi starý ořech a borový háj. Hlavní obytný prostor se otevře do prosvětlené části zahrady k jihu a k východu, kde stojí starý ořech. Jelikož zhruba polovina jižní fasády je stíněna borových hájem, jsou zde umístěny pomocné prostory – nevytápěný sklad a technická místnost. Dětské pokoje jsou pak orientovány k západu,“ vysvětluje inženýr Petr Filip, ukazuje půdorysy a fotografie ze stavby domu.
Zajímavé jsou také detaily konstrukce i celkové materiálové řešení stavby. Projektant vychází výhradě z přírodních zdrojů – dřevěná nosná konstrukce, dřevovláknité izolace, minerální skelné izolace, celulózy, dřevěný obklad fasády, konstrukčně volí lehký dřevěný skelet založený na základových pasech z betonu. Střecha je navržena jako šikmá, sedlová, s vnějším odvodněním a důkladným zateplením. Proti letnímu přehřívání jsou okna pobytových místností stíněna přesahem střechy (jih a východ) v kombinaci s vnějšími žaluziemi (západ), které je možné dle potřeby ovládat. Čtyřčlenná rodina si konstrukční řešení i vnitřní upořádání domu také chválí, nicméně některé věci by v současné době řešili jinak – s uvážením k hravosti a tvořivosti dětí a s také větším důrazem na akustiku.
Zdroj: Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.
Interiér plný dřeva
„Vybrali jsme si krásný pozemek i dům. Také všichni kolemjdoucí nás chválí. Jediné, co nás po nastěhování překvapilo, byla hlučnost v domě. Pokud zavřeme všechna okna a dveře, není zvenku slyšet naprosto nic – vyzkoušeli jsme si to na Silvestra, kdy všude lítaly petardy –, ale uvnitř domu je všechno slyšet. Pokud bychom tedy stavěli znova dřevostavbu, jistě bychom dbali více na akustiku a odhlučnění jednotlivých místností – hlavně koupelny a technických místnosti,“ podotýká majitelka a zároveň upozorňuje, že to je opravdu jediné „mínus“, které ji napadá. Finální dokončení domu a zahrady čtyřčlennou rodinu domu ve Zvoli u Prahy ovšem ještě čeká. Hovoří hlavně o rozkvetlé zahradě, krytém parkovacím stání pro dvě auta, novém oplocení s pojezdovou bránou a také o venkovním krytém posezení s krbem. Hledají i nové možnosti vyžití pro své ratolesti a přemýšlejí o originálních herních prvcích.
Pasivní dřevostavba v obci Zvole
Návrh: Ing. arch. Ondřej Kaluš, Rh-arch.com 2010 (www. rh-arch.com)
Montážní dokumentace a energetická optimalizace: Ing. Petr Filip, Chytrý dům s.r.o.
Projekt a výstavba: Chytrý dům, s.r.o. (www.chytry-dum.eu)
Zastavěná plocha: 187,7 m2
Užitná podlahová plocha: 153,8 m2
Obestavěný prostor: 869,7 m3
Počet podlaží: 1 NP
Počet uživatelů: 4 osoby
Konstrukce: Objekt je navržen jako dřevostavba s difuzně otevřenými skladbami konstrukcí obálky. Konstrukčně se jedná o lehký dřevěný skelet. Nosné prvky obvodových stěn jsou navrženy z izolačních kolíkovaných nosníků. Nosný prvek izolačního nosníku je tvořen dřevěným nosným profilem, tvrdou dřevovláknitou izolací pro přerušení tepelného mostu a nosnou latí. Stěny jsou ztuženy deskou OSB ze strany interiéru. Desky OSB tvoří zároveň i vzduchotěsnou a parotěsnou vrstvu. Ze strany exteriéru je provedena pojistná hydroizolační vrstva z difuzní fólie.
Fasáda a střecha: Povrchová úprava fasády je z větší části tvořena dřevěným vodorovným obkladem z modřínových profilů, v části ustupujícího závětří je proveden svislý obklad z jedlových palubek. Střecha je navržena jako šikmá, sedlová, se sklonem 15°.
Okna: Okna s dřevěným rámem a izolačním trojsklem s plastovým distančním rámečkem (hodnota součinitele prostupu tepla Uw = max. 0,67 W/m2K.). Proti letnímu přehřívání pobytových místností stíněna přesahem střechy (jih a východ) v kombinaci s vnějšími žaluziemi (západ).
Zdroj tepla a větrání: Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev TV je tepelné čerpadlo vzduch/voda. Otopná soustava je podlahové topení. Přísun čerstvého vzduchu a úsporu energie na vytápění zajišťuje větrací systém s rekuperací tepla. Jedná se o pasivní dům s potřebou energie do 20 kWh/m2.
Sdílet / hodnotit tento článek