REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Navštívili jsme Landscape festival Praha 2024. Ještě to stihnete i vy, čas máte do konce září

Festival Landscape se letos znovu vrátil do Prahy a provedl návštěvníky po trase od Florence přes Žižkov až do Malešic. Současný ročník nese podtitul Cesta z města, čímž ukazuje svoji další tradiční dimenzi, která míří k ochraně klimatu a životního prostředí obecně.
Pojízdný pavilon od Jana Tyrpekla (zdroj foto © Landscape festival Praha 2024)

Festival začal již v červnu slavnostním zahájením v historické budově na Nákladovém nádraží Žižkov, kde má opět svoji základnu, a oficiálně trvá do konce září. Vzhledem k tomu, že jsou venkovní prvky umístěny bez jakéhokoliv zabezpečení, je třeba počítat s tím, že mohou být v průběhu léta poškozeny nebo odcizeny. Případně můžou být různě adaptovány, přesunuty nebo použity k jiným účelům především lidmi bez domova, což původní myšlenku festivalu nepopírá, ale naopak s ní souzní.

Festival ukazuje potenciál zapomenutých míst

Téma bezdomovectví není primární, ale často festival doprovází a prolíná se s jeho zaměřením. Je to dáno především tím, že trasa vede rovněž nevyužitými a neobydlenými divokými místy, čímž má ukázat na jejich potenciál v rámci budoucího plánování města, a právě tato vágní místa jsou často využívána lidmi bez domova. Tato sociální otázka zajímá i pořadatele a tvůrce instalací a byla mu věnována také velká část komentované procházky s Eposem 257 v rámci doprovodného programu festivalu. Tento umělec se jím zabývá již řadu let. Aktuálně pracuje na knize, jež je z převážné většiny tvořená rozhovory s bezdomovci, které posbíral za posledních 20 let. Návštěvníkům akce, která přilákala mnoho zájemců, vyprávěl o proměně okolí Nákladového nádraží na Žižkově v průběhu let od jeho zániku v roce 2002. V okolí začaly vznikat různé kolonie příbytků, kde bydleli i někteří bývalí zaměstnanci nádraží, kteří se ocitli bez práce a zajištění, nebo nájemní stavební dělníci převážně ze zahraničí. Dále bývaly v okolí i zahrádkářské kolonie. To vše se měnilo v čase s okolní zástavbou a vznikem různých developerských projektů v rámci revitalizace okolních brownfieldů.

Památník na bývalou osadu na Třebešíně, kterou její obyvatelé nazývali Dýmová hora. Foto Martina Dokoupilová

Zajímavou zastávkou při komentované prohlídce bylo také místo na svazích kopce Třebešín ve Strašnicích s neoficiální instalací, kterou vytvořil právě provádějící výtvarník Epos 257 společně s bezdomovcem Marcelem, vyučeným kameníkem. Ten ho naučil sekat do kamene a vytvořili tak památník na bývalou osadu zvanou Dýmová hora, kterou obývali právě lidé bez domova. Název odkazuje na novozélandský seriál, jenž si někteří možná pamatují z dětství z televizního vysílání, v českém překladu Děti z kouřové hory. Tématem seriálu je střet mezi světem původních obyvatel a bílých osadníků. Název osady však odkazuje také na praktiku, kdy bezdomovci získávali peníze sbíráním kabelů, které házeli do ohně, aby spálili plastovou část a zůstaly jim barevné kovy pro výkup. Tuto práci provázel velký dým, proto kabely pálili převážně v noci.

Otevření tohoto pro někoho možná nepříjemného tématu má vést účastníky festivalu k zamyšlení. Jak říkají pořadatelé, neberme bezdomovectví jen jako osobní selhání, ale i společenské. Zajímavou informací může být skutečnost, že jsou to často lidé vyrůstající v dětském domově nebo v jinak nefunkčním rodinném zázemí. A zde má šanci město, které může takovým lidem pomoci například stavbou sociálního bydlení na městských pozemcích, ale to se bohužel z různých důvodů neděje.

Sluneční lázně (zdroj foto © Landscape festival Praha 2024)

Odvrácená stana naší civilizace: odpad

Dalším tématem, na které návštěvník během procházky narazí, je tzv. civilizační odpad. Často máme tendenci svádět ho právě na bezdomovce, ale všichni bychom se měli zamyslet, jak jsme za něj odpovědní. Vše jsou to věci naší denní potřeby, které někdo vyhodil. Z odpadu posbíraného kolem bývalé železniční trati vytvořili Aleš Hnízdil s Alešem Kurzem instalaci, která má na toto téma upozornit. Smutné je, že v době vycházky už bylo okolo znovu spousta nového odpadu.

V rámci komentované vycházky provedl Epos 257 návštěvníky společně se zakladatelem festivalu Danem Mertou a několika autory instalací po trase od Nákladového nádraží Žižkov do Malešic, kde končila u festivalové informační cedule na začátku Malešického lesoparku. Akce se účastnil také místostarosta Mgr. Pavel Dobeš jako zástupce radnice městské části Prahy 3, který informoval návštěvníky o plánovaných stavbách a proměnách v okolí trasy v blízké i vzdálenější budoucnosti, developerských projektech pro bydlení nebo připravované nové trase tramvaje Olšanská – Habrová.

Landscape festival ale nejsou jen venkovní instalace spojené procházkovou trasou. Během celého festivalu probíhají různé doprovodné akce. Od července do září bylo možné navštívit třeba ve spolupráci s Open House Praha budovu Nákladového nádraží Žižkov, výstavy v jeho historické budově jsou přístupné zdarma až do 29. 9. Festival zakončí 26. 9. kulturní akce na Krenovce se zajímavým programem, spojená s debatou, komu patří veřejný prostor.

Více informací k jednotlivým instalacím se dozvíte ve fotogalerii.

Ing. arch. Martina Dokoupilová

Vystudovala obor Architektura a stavitelství na ČVUT, nyní se věnuje psaní a návrhům interiérů. Jejím koníčkem je cestování, při kterém ráda poznává cizí kulturu, architekturu a přírodu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Výstavba a rozvoj měst a obcí

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Foto: Spolek KRUH, který se věnuje propagaci současné architektury a je organizátorem festivalů

Den architektury začíná již zítra. Objevte proces proměny

Co slibuje letošní již 14. ročník Dne architektury, který se koná od 27. září do 3. října v součinnosti s festivalem Film a architektura? První má podtitul Proces proměny, druhý Divnosti a jinakosti. Celorepublikový program je realizován ve spolupráci s místními spolky…

REKLAMA