REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Články

Foto: Kancelář generálního komisaře EXPO 2025, Česká centra

Jak se staví český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace

Generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška komentuje prostřednictvím svého zápisníku několik podzimních dnů na stavbě českého národního pavilonu. Výstavba běží podle stanoveného harmonogramu a již nyní je co obdivovat. Podívejte se s námi v komentované fotogalerii. Brány světové výstavy…

Foto: Tomáš Kovařík

Západní brána Bělehradu – ikona balkánského brutalismu

Impozantní symbol ambicí bývalé Jugoslávie, takzvaná západní brána srbského Bělehradu rýsující se na horizontu při příjezdu do města, je dodnes symbolem Bělehradu a oslavou brutalismu. Navštivte s námi tuto brutalistní ikonu jugoslávské architektury 70. let.

Kotelna – vila Tugendhat. Foto: redakce

Vila Tugendhat spotřebovala vagón koksu za sezónu. Jak se vytápěla dříve a dnes funkcionalistická perla

Vila Tugendhat měla v dobách největší slávy, myšleno v době, kdy sloužila krátkých 9 let svým majitelům, rodině Tugendhatových, poměrně slušnou spotřebu paliva. Hovoří se o vagónu koksu na zimní sezónu. Rodina si mohla tento přepych dovolit, ale ekonomické řešení to zrovna nebylo. Veliké plochy…

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky.…

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Méně je více. Perla architektury, památka UNESCO. Moderně vybavený dům měl i řízené větrání

Brno je občas nepatrně opomíjené stran památek a pokud nejste znalci, tak se lehce stane, že přehlédnete opravdové skvosty. Ten, kdo navštíví Brno na krátký čas, namíří svoji pozornost převážně na skvělé, tudíž i vcelku známé trio vil, které bylo posléze doplněné o vilu čtvrtou. Zmíněným triem jsou…

Foto: Libor Fojtík, zdroj: Městské muzeum Jaroměř

Wenkeův obchodní dům Josefa Gočára se dočkal rekonstrukce od Davida Vávry

Městské muzeum v Jaroměři sídlící v bývalém obchodním době firmy A. Wenke a syn je významnou východočeskou architektonickou památkou, která si prošla kompletní rekonstrukcí v letech 2020–2022 a na jaře letošního roku se opět v celé své kráse otevřela návštěvníkům. Návrh je dílem…

Dům z jihozápadní strany. Zdroj foto MŽP

Oprav dům po babičce v praxi. Zkušenosti s novou dotací na zlepšení energetické náročnosti rodinného domu

V září byl otevřen nový dotační program Oprav dům po babičce, který se v některých požadavcích odlišuje od základního dotačního programu Nová zelená úsporám. Pojďme se na to podívat blíže. Jak by měl potenciální zájemce postupovat a co ho bude čekat, si můžeme ukázat i na konkrétním…

Laichterův dům. Foto: Martina Dokoupilová.

Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině

Pokud se vydáte na procházku podél Riegrových sadů Chopinovou ulicí, součástí blokové zástavby je na první pohled nijak výrazná perla modernistické architektury – Laichterův dům. Byl postaven pro knihkupce Jana Laichtera v letech 1908–1910. Ten si jako architekta pro svůj dům vybral Jana Kotěru, který mu…

Autor: redakce

Kořenová čistírna čistí vodu z celé obce. Vypadá krásně a voda z ní je lepší než v potoce

Kořenová čistírna odpadních vod. Na první pohled svojí primitivností připadá až podezřelá, jako cosi, co zní skvěle „eko“, ale nemůže fungovat. Opak je pravdou. Kořenová čistírna má mnoho výhod a čistí skvěle. „Kořenovku“ lze vybudovat pro čištění vod z jednoho rodinného domu ale i pro celé obce. Ve Velké Jesenici na…

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze

Na první pohled nenápadný, při bližším zkoumání plný zajímavých detailů. Atelier, který vznikl kvůli jedné soše, ale shodou náhod nebo štěstí funguje dodnes. Dům obklopený zelení a sochami se sportovní tématikou. To vše lze říci o budově sochařského atelieru Jana Laudy v Pražské Libni. Historie domu je…

Foto: Martina Dokoupilová

Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů

Budova dřívějších Elektrických podniků hl. m. Prahy dnes nese název Bubenská 1. Zná ji každý, kdo přijíždí přes Hlávkův most do Holešovic nebo opačným směrem. Výrazná budova je složená z několika vzájemně propojených kubických těles, výškově odlišných, z nichž nejvyšší střední část je sedmipodlažní.…

Průmyslový palác Zdroj: Jiří Šebek

Jak probíhá rekonstrukce průmyslového paláce rok od jejího zahájení

Je to přesně rok, co byla zahájena rekonstrukce Průmyslového paláce v Praze. Již letos bychom se měli dočkat montáže ocelové konstrukce nového levého křídla, které vyhořelo v roce 2008. Hotové jsou vrty pro tepelná čerpadla a práce pod základovou deskou, na které se právě pracuje. Ve střední hale a v pravém křídle…

Dům Autoklubu ČR Foto: Autoklub ČR

Dům Autoklubu ČR stál dříve na okraji Prahy. Navrhl jej slavný architekt Pavel Janák. Prvky interiéru jsou moderní i dnes

Dům přestavený v letech 1926-1929 architektem Pavlem Janákem slouží dodnes Autoklubu ČR, naší nejstarší organizaci sdružující motoristy. Budova před třemi lety oslavila jubilejních 90 let, historie Autoklubu, který se významně podílel na rozvoji motorismu v Československu, sahá ale ještě o něco dále. Dnes si tento…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA