Za dobu své existence zde studenti pod vedením zkušených pedagogů vytvořili mnoho divácky úspěšných inscenací. Zajímavá je i samotná budova školy a divadla, do kterých se spolu dnes podíváme. V rámci festivalu Open House Praha 2024 bylo připomenuto také výročí 100. let od narození jejího autora, architekta Karla Hubáčka.
Divadlo vzniklo již v roce 1945, původně jako stálá školní scéna pro veřejná absolventská představení studentů dramatického oddělení Státní konzervatoře v Praze. Když v roce 1946 vznikla Akademie múzických umění v Praze, stal se DISK její součástí. V té době divadlo sídlilo v sále Unitarie v Karlově ulici čp. 8, a to po mnoho let až do roku 1993. Dnes se v těchto prostorách nachází divadlo Ta Fantastika.
Nucený přesun a plány na nové divadlo
Po nuceném opuštění původního prostoru se následně hrála absolventská představení v Divadle v Celetné, a to až do roku 1999. Kapacita divadla však neumožnovala plnohodnotně nahradit vlastní scénu, studenti se zde museli střídat ještě s dalšími soubory, a tak chtěla škola získat opět svůj vlastní prostor. Hledání toho správného místa v centru Prahy však trvalo několik let. Zasloužil se o to především tehdejší děkan DAMU prof. Miloš Horanský, který během svého funkčního období procházel stávající pražské divadelní sály a nefunkční kina. Žádné prostory však nevyhovovaly potřebám DISKu, nebo se zde realizovalo něco jiného. Jednou z alternativ byla i možnost hrát v několika pražských divadlech najednou. Nakonec vyhrála myšlenka, že si škola postaví divadlo vlastní.
Divadelní fakulta včetně divadla se nakonec přesunula nedaleko svého prvního působiště, na adresu Karlova 26, do pozdně barokní budovy paláce Kokořovských. Jde vlastně o blok několika domů s vnitřním atriem. Zadní část paláce s druhým portálem ústí v Řetězové ulici 223/I. V tomto honosném domě sídlila mimo jiné mezi lety 1875-1902 Svatováclavská záložna, která díky zpronevěře a špatnému hospodaření zaměstnanců skončila v bankrotu. Reprezentativnost však budově zůstala.
Obr. 2 nápisy v šatně herců upomínající na premiéry her. Foto: Martina Dokoupilová
Návrh divadla dostali za úkol architekti Karel Hubáček a Jiří Hakulín z libereckého studia SIAL. Ti již měli zkušenosti s podobnými divadelními stavbami, jako je například divadlo Husa na provázku v Brně, rekonstrukce divadla Ypsilon nebo Malého divadla v Liberci. Divadlo bylo vybudováno přímo uprostřed bloku budov divadelní fakulty, v jeho atriu. Celý návrh byl pojat velmi netradičně. Vznikla zde budova ve tvaru ponorky, které se říká také Nautilus. Vnitřek budovy je otevřený prostor, kde se může jeviště a hlediště variabilně měnit podle potřeb představení. Kapacita sálu je 109 lidí, běžně ale studenti sedí i na schodech, a kapacita je tak až 200 lidí. Sál je obložen dřevěným akustickým obkladem v kombinaci s tahokovem, zábradlí lóží a schodišť je z nerezu s výraznými technicistními detaily. Podlaha jeviště je z olšového dřeva, opatřená černým nátěrem. Využitá je i střecha budovy, kde vzniklo jakési venkovní divadlo s posezením. Tento prostor mohou studenti využívat také mezi výukou.
Dokončení divadla se zpozdilo
Původní plán dokončení stavby divadla na podzim roku 1997 se díky mnoha komplikacím protáhl. Protože šlo o ne zrovna jednoduchou stavbu v historickém centru města, stavbu pozdrželi památkáři, archeologické nálezy i problémy se statikou okolních domů. Nakonec divadlo zahájilo činnost v únoru roku 1999 premiérou hry Friedricha Schillera Marie Stuartovna. Že se návrh rekonstrukce a dostavby budovy povedl, dokazuje i ocenění Cenou primátora hl. m. Prahy v roce 1999.
Obr. 3 sklad rekvizit ve sklepě. Foto: Martina Dokoupilová
Až do dnešních dnů zde pravidelně studují a hrají svá představení studenti absolventského ročníku katedry činohry. Studenti sami navrhují dramaticky různé scény, prezentují koncepty před pedagogy a zkoušejí si svojí budoucí práci v oblastech herectví, loutkoherectví, scénografie, režie, dramaturgie a produkce. Často jde o první velkou příležitost pro řadu mladých herců, kteří pak září na předních českých scénách. Veškerý personál, který zjišťuje provoz divadla jsou profesionálové.
I vy se sem můžete podívat
Budova se otevírá pravidelně i návštěvníkům akce Open House a pořádají se zde komentované prohlídky s průvodcem. Je možné vidět divadelní sál i jeho zákulisí, jako jsou třeba šatny herců, kde si studenti nechávají na zdech různé vzkazy a upomínky na představení. Dále také prostory v historických sklepích s valenou klenbou, kde se uchovávají kulisy her, které se hrají tuto sezonu a další sklady rekvizit. Některé věci škole věnují lidé, některé se nakupují. Ty se pak se sklepa na scénu stěhují pomocí propadla. Nejdůležitější je zde samozřejmě odvětrání prostor, aby zde nebylo vlhko a plíseň. Ve sklepě je také historická studna, která při povodních v roce 2002 vyplavila nečekaně celý sklep. Nejenže byly zničené všechny dekorace, ale zajímavostí je, že se utopil i archiv diplomových prací, kde jednou z prací byla i ta od Václava Havla.
Součástí provozu divadla je i profesionálně zařízená truhlářská a zámečnická dílna, kde se vyrábějí kulisy pro hry, nebo se v případě potřeby opravují.
Sdílet / hodnotit tento článek