
V roce 2025 se očekává mírný růst stavebních prací, a to o 1,5 %
- Firmy, které se specializují na inženýrskou výstavbu, předpovídají růst trhu o 1,1 % v roce letošním a o 2,2 % v roce následujícím.
- Firmy zaměřující se zejména na pozemní výstavbu pak predikují růst trhu o 1,7 % v roce 2025 a v roce 2026 o další 2,1 %.
- Při rozdělení společností na velké a malé podle obratu pozoruje kvartální analýza CEEC Research téměř shodná očekávání. Velké stavební společnosti predikují růst trhu stavebních prací o 1,5 % v roce 2025, stejně jako společnosti menší. Pro rok 2026 velké stavební společnosti počítají s růstem trhu o další 2,3 % a společnosti menší o 2,0 %.
Po předchozí stagnaci by měl stavební sektor opět posílit. K hlavním faktorům patří vládní investice, čerpání evropských fondů nebo určitá stabilizace cen stavebních materiálů, i když budou stále na vyšší úrovni než před koronavirovou pandemií. Růst očekává v tomto roce 77 % oslovených firem v průměru o 1,5 %, v roce 2026 pak o 2,1 %. Vyplývá to z kvartální analýzy CEEC Reserach, do které se zapojilo 128 představitelů malých, středních a velkých stavebních společností. Sběr probíhal v únoru a březnu.
„Stavebnictví se opět nadechuje k významnějšímu růstu. V následujících letech očekáváme růst poptávky od veřejných i soukromých zadavatelů. Omezení ale mohou způsobit dva hlavní faktory, a to je nedostatek pracovníků a nedostatek základních surovin pro výrobu stavebních materiálů,“ prohlásil Jakub Šimáček, ředitel a jednatel společnosti TBG METROSTAV.
Oživení predikuje také Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti CENTRAL GROUP: „Klíčovým faktorem bude další vývoj úrokových sazeb, protože stavebnictví je z velké části závislé na úvěrovém financování. Očekávám, že díky stabilizaci inflace budou sazby nadále klesat a s tím bude pokračovat i oživení stavebnictví.“
„Z hospodářského hlediska očekávám mírný růst daný relativně stabilní ekonomickou situací a mírou inflace. Dalším důležitým prvkem bude rychlost, s jakou se uvedou do života stavby financované soukromým sektorem, tedy PPP projekty, a některé zásadní stavby energetické infrastruktury, případně strategické projekty v oblasti obrany,“ dodal Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ.
Lidské kapacity budou vytíženy téměř na maximum
Stavební sektor se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků – řemeslníků, techniků i inženýrů. Tento personální deficit omezuje možnost rychlého navýšení personálních kapacit, což způsobuje jejich téměř plné nasazení. Aktuálně firmy uvádějí využití lidských zdrojů na úrovni 89 %, přičemž ve druhém kvartálu očekávají nárůst až na 94 %. Oproti tomu využití strojního vybavení je nižší – nyní činí 73 %, s předpokládaným růstem na 83 %.
„I v nejbližších letech se bude české stavebnictví nadále potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, což bude motivací k automatizaci a technologickým inovacím, které budou mít zásadní vliv na konkurenceschopnost a efektivitu našeho odvětví. V neposlední řadě bude mít na vývoj českého stavebnictví vliv i ekonomické prostředí – zejména úroveň úrokových sazeb, dostupnost financování a přístup veřejných zadavatelů k infrastrukturním investicím,“ prohlásil Moritz Freyborn, předseda představenstva společnosti STRABAG. „Předpokládáme a doufáme, že v dohledné době dojde k ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Následná obnova území by mohla způsobit významný odliv lidských kapacit z České republiky. Přitom již nyní je české stavebnictví na pracovnících ze zahraničí závislé,“ předpovídal Jakub Šimáček z TBG METROSTAV.
Robotizace, udržitelné materiály a dotažení digitalizace stavebního řízení a aktualizace stavebního zákona
„V příštích dvou letech bude zásadní také automatizace a robotizace stavebnictví, které zvýší efektivitu výstavby. Pro dynamický rozvoj sektoru je nutná efektivní stavební politika s rovnými podmínkami pro všechny udržitelné materiály. Zavedení státní surovinové politiky s jasně nastavenými cíli by mohlo podpořit využití udržitelných stavebních surovin a cirkulární ekonomiku. Další významné změny přinese digitalizace stavebního řízení a aktualizace stavebního zákona, které zatím nejsou plně implementovány,“ doplnil Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.
Sdílet / hodnotit tento článek