Než půjdete do banky
Předtím, než se vydáte do banky o úvěr žádat, stanovte si co nejpřesněji hypoteční parametry. Jak vysokou si můžete dovolit splátku? Kolik si budete chtít půjčit? Jak dlouho chcete splácet? Budete chtít zřídit pojištění proti ztrátě zaměstnání? Pokud si nejste jisti, jakými všemi parametry se zabývat, nahlédněte na některý z přehledných webů, kde je podrobně rozebírají.
Do pořádku si dejte doklady – občanský průkaz, případně pas, zajistěte potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání. Také si vyčíslete všechny splátky stávajících půjček, včetně otevřených kontokorentů a kreditních karet.
Výběr hypotéky
Banky se dnes o klienty perou a nabízí mnoho hypoték. Abyste si vybrali tu nejlepší, znamená to několika hodinové obíhání finančních institucí. Využít ale můžete také hypotečních online kalkulaček, kde získáte orientační přehled. Anebo si domluvte schůzku s nezávislým finančním poradcem, který mravenčí práci udělá za vás. Společně proberete všechny možnosti, a poradce vám pak předloží nabídku několika bank, které vyhovují vámi stanoveným parametrům. Pak už je výběr na vás.
Schůzka ve vybrané bance
Banku máte vybránu a teď vás čeká první schůzka. Společně znovu projdete vaše požadavky a žádost o hypotéku. Dozvíte se, jaké veškeré dokumenty bude potřeba bance doložit (kupní smlouvu, smlouvu o smlouvě budoucí, výpis z katastru nemovitostí, potvrzení o bezdlužnosti aj.). Odhad nemovitosti si banka provádí sama.
Také projdete poplatky s hypotékou související – tedy, kolik bude stát její sjednání, odhad, měsíční vedení účtu, zda je nutné založit nový běžný účet, zda musíte zřídit pojištění, jaké a kde… Jakmile veškeré dokumenty dodáte, začne se hypotéka vyřizovat.
Podpis smlouvy a čerpání
Hypoteční smlouva je připravena při bezproblémové koupi bytu do týdne, dvou. U pozemku, výstavby a náročnějších situací to ale může trvat klidně i měsíc. Jakmile bude vše přichystáno, z banky vás informují a sejdete se k podepsání smlouvu. Tu pečlivě přečtěte a na veškeré nejasnosti se ptejte.
Peníze banka vyplatí, jakmile bude na katastrální úřad doručen návrh na vklad zástavního práva. Na základě této listiny budete pak zapsáni jako majitelé nemovitosti.
Sdílet / hodnotit tento článek