V České republice dosud veřejně přístupný fond odborné literatury (knihy, časopisy, databáze) zaměřený na šetrnou výstavbu neexistoval. Zájemci o tuto problematiku si zajišťovali zdroje individuálně v zahraničí či na odborných veletrzích. Absence veřejně dostupných odborných publikací byla jedním z hlavních podnětů pro realizaci projektu.
„Šetrná výstavba je v současné době jednou z největších výzev na českém trhu stavebnictví, i když v porovnání s ostatními zeměmi východní a střední Evropy jsme na špici tohoto oboru. Jsem potěšena, že společně s partnery projektu se splnil náš záměr zprostředkovat studentům i odborníkům informace o nejnovějších trendech a technologiích z této oblasti, a tím logicky přispívat k dalšímu rozvoji šetrného stavění,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka CZGBC.
Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny, k tomu dodává: „Když jsme připravovali stavbu knihovny, mojí hlavní starostí byly provozní, zejména energetické nároky domu. A to proto, že získat prostředky na postavení domu je velmi obtížná, ale jednorázová věc, zatímco opatřovat prostředky na jeho provoz je starost každoroční. Podařilo se a knihovna má energetické nároky výrazně nižší, než předpokládala odborná studie. Jsem velmi rád, že knižní fond zaměřený na šetrné stavebnictví vybudujeme právě v NTK, navíc v srdci technických vysokých škol.“
V první fázi projektu bude ve fondu čtyřicet titulů. Postupně se fond rozšíří až na dvě stě publikací s aktuálními tématy v oblasti šetrného stavebnictví. V plánu jsou také besedy s autory vybraných publikací a semináře.
Projekt Šetrné budovy v Národní technické knihovně vznikl za podpory společností Skanska, Saint-Gobain, Schneider Electric, EkoWATT, Jakub Cigler Architekti a nakladatelství Kuba Libri.
Sdílet / hodnotit tento článek