Možnosti akustických úprav
Jednotlivá řešení mohou být provedena jak standardními, tak i atypicky designově ztvárněnými prvky prostorové akustiky. Vhodně navrženými úpravami bude zajištěna nejen funkčnost posuzovaného prostoru, ale zároveň i jeho designová jedinečnost a originalita. Akustické úpravy se dokonce mohou stát designovým standardem společnosti.
Akustické úpravy stropu
Strop je povětšinou největší a nejsnáze využitelnou plochou vhodnou k provedení akustických úprav. Je možné použít jak konvenční rastrové podhledy, tak dnes velmi moderní solitérní akustické prvky. Vždy je však vhodné volit vysoce absorpční akustické materiály klasifikované ve třídě zvukové pohltivosti A. V naprosté většině případů ani akustický podhled na celé ploše stropu nemusí být dostatečnou akustickou úpravou pro zajištění odpovídajícího pracovního prostředí. Je proto nutné jej kombinovat s dalšími akustickými prvky.
Akustické úpravy stěn
Na stěny je možné použít značné množství akustických obkladů lišících se akustickou účinností, designem a v neposlední řadě také cenou. Není zdaleka vždy nutné pokrývat celé plochy stěn. Někdy je zcela postačující akustická úprava výškového pásu od 0,8 do 2,2 m, který spolehlivě pokryje výšku poslechu sedícího i stojícího člověka. Velmi častým problémem kancelářských prostor je tzv. třepotavá ozvěna (násobné odrazy zvuku mezi rovnoběžnými odrazivými stěnami), která se projevuje zejména při aplikaci podhledu bez dalších akustických úprav. Nejčastěji lze třepotavou ozvěnu zaznamenat v zasedacích místnostech bez stěnových obkladů a s minimálním množstvím nábytku.
Akustické paravány
Akustické paravány lze rozdělit do dvou základních skupin: samostojné, postavené přímo na podlahu, a stolní, ukotvené ke konstrukci nábytku. Tyto prvky v sobě spojují hned dvě akustické funkce, absorpční a izolační. Z tohoto důvodu se u skutečně účinných akustických paravánů vždy objevuje souvrství absorpčních materiálů a materiálů vykazujících vzduchovou neprůzvučnost. Na trhu je velmi mnoho produktů s obchodním označením akustický paraván, ale jen málo z nich vykazuje potřebné akustické parametry. Je velmi důležité, aby byla absorpční vrstva tvořena absorbérem ve třídě zvukové pohltivosti A. To platí zejména u stolních paravánů, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti hovořící osoby a které mají pohltit maximální množství zvukové energie přímo u zdroje. Dalším důležitým parametrem je výška. Zde platí jednoduché pravidlo, které říká, čím vyšší, tím lepší. Toto bývá často v rozporu s celkovou koncepcí řešení otevřeného prostoru. Možným východiskem je samozřejmě pouze kompromis. Z tohoto důvodu se bez paravánů, ať už stolních či samostojných, neobejde žádné kvalitní call centrum, ale ani velkoplošná kancelář.
Akustické rolety, žaluzie a japonské stěny
Jak zajistit vhodnou akustiku v prostoru, kde stropy slouží k chlazení nebo topení, a jsou tedy pro akustické úpravy nevyužitelné a většina stěnových ploch je prosklená? Při aplikaci akustických rolet, žaluzií a japonských stěn před prosklené plochy je možné využít jejich absorpční vlastnosti díky moderním tkaninám schopným pohlcovat zvukovou energii. Dalo by se namítnout, že akustické závěsy se používají bez přehánění již stovky let, ale do administrativních prostor koncipovaných ze skla a betonu se jednoduše nehodí. Oproti tomu vertikálními žaluziemi je vybavena téměř každá kancelář, tak proč jim nepřidat akustickou funkci. Také rolety a japonské stěny jsou prvky, které je možné do moderního interiéru zcela přirozeně integrovat.
Akustické měření otevřených kanceláří
V české legislativě je obsažena norma ČSN EN ISO 3382-3: Akustika – Měření parametrů prostorové akustiky – část 3: Otevřené kanceláře. Podstata celé měřící metodiky je založena na určité kvantifikaci vzájemného rušení jednotlivých pracovníků v kanceláři. S tím přímo souvisí také výstupní akustické parametry: index přenosu řeči (STI [-]) na nejbližším pracovišti, vzdálenost rušení rD [m], vzdálenost soukromí rP [m] (oba parametry opět vycházejí z STI), dále míra prostorového poklesu hladiny akustického tlaku A řeči D2,S [dB], hladina akustického tlaku A řeči ve čtyřech metrech od zdroje LpA,S,4m [dB] a průměrná hladina akustického tlaku A hluku pozadí LpA,B [dB]. Všechny tyto parametry kvantifikují jednoduchou skutečnost: čím vyšší srozumitelnost hovoru kolegů a čím větší celková hlučnost, tím větší míra rušení. Velmi stručné kvalitativní zhodnocení měřených parametrů je součástí informativní přílohy A výše uvedené normy. Přímo vázaná norma požadavková, která by jasně definovala požadované parametry, bohužel neexistuje. Zejména z tohoto důvodu není tato měřící metodika v praxi téměř využívána.
Modelový příklad
Na závěr bychom rádi prezentovali ideový modelový příklad řešení akustických úprav velkoplošné kanceláře. Jako prostor bez akustických úprav je uvažován open space s odrazivým stropem a stěnami, na podlaze je v celé ploše umístěn zátěžový koberec a přibližně třetina z celkové půdorysné plochy je tvořena kancelářským nábytkem. Rozměry prostoru byly zvoleny následující: výška 3,2 m, šířka 5 m a délka 20 m. Takový prostor má dobu dozvuku cca 1,6 s.
obr.16 - modelový openspace bez akustických úprav
V kanceláři je následně uvažována komplexní akustická úprava: solitérní stropní akustické prvky (uvažováno 40 m2), akustické žaluzie (40 m2), akustické stěnové obklady (15 m2) a akustické paravány (15 m2). Výše uvedené plochy jsou stanoveny na základě praktické zkušenosti a obvykle bývají bez problémů dosažitelné.
obr.17 - modelový openspace s akustickými úpravami
Po provedení výše definovaných akustických úprav poklesne doba dozvuku pod 0,4 s. V přímém důsledku poklesne také hluková zátěž pracoviště až o 75 %, což lze pro přiblížení přirovnat stavu, kdy v kanceláři pracuje pouhých 25 % z celkového počtu zaměstnanců. V praxi často bývají akustické dopady ještě výraznější, protože tišší pracovní prostředí vede i k tiššímu chování většiny zaměstnanců. Akustika je stále častějším tématem a je velmi důležité s ní v projektu počítat, protože budoucí uživatelé už s ní počítají.
Článek vyšel v časopise Stavebnictví 8/2015.
Sdílet / hodnotit tento článek