Jsou eliminovány systematické tepelné mosty krokvemi. Systematické tepelné mosty však nejsou eliminovány zcela ani v tomto případě. Laťování a následující vrstvy nad ním, zejména krytina, musí být bezpečně kotveny k podkladu skrz vrstvu tepelné izolace. Lze použít přídavné krokve na speciálních ocelových profilech, a to v kombinaci s měkkou tepelnou izolací, například deskami z minerálních vláken. Druhá možnost je kotvení laťování skrz dostatečně tuhou tepelnou izolaci vhodnými kotvami. Vrstvu tepelné izolace může v tomto případě tvořit například desky z pěnového polystyrenu s vysokou pevností v tlaku. Používají se také tuhé desky z polyisokyanurátu (PIR) a fenolické pěny. Na českém trhu jsou izolace z EPS, PIR i fenolické pěny pro šikmé střechy s již integrovanou pojistnou hydroizolační vrstvou.
Obr. 6 Skladba šikmé střechy s tepelnou izolací nad krokvemi
Z hlediska šíření tepla a vlhkosti je samotná popsaná skladba bez kompromisů. Vzhledem k tomu, že se parotěsnicí vrstva provádí shora, na rovný pevný podklad a spojitě, lze použít svařitelný asfaltový pás, který zajistí dostatečný difuzní odpor a zároveň vzduchotěsnost skladby. Z tohoto důvodu lze skladbu použít i nad vlhčí interiéry, např. obytné budovy a občanské stavby, kde se pohybuje větší množství osob, nebo kde při provozu vzniká větší množství vlhkosti.
Výhodou skladby s tepelnou izolací nad krokvemi je možnost ponechat v interiéru viditelné krokve, což je výrazný architektonický a estetický prvek. V případě, že viditelné krokve nejsou v interiéru žádoucí, např. z důvodu bezpečnosti nebo snadného úklidu, lze je samozřejmě částečně nebo zcela zakrýt např. sádrokartonem.
Sdílet / hodnotit tento článek