REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak si poradit se starými kamny, krby a radiátory?

Zima už končí, než se ale vrhnete na opravy zahradního nábytku a dalších věcí spojených s nastávající sezónou, vypořádejte se nejprve s tou uplynulou. Jak jsou na tom vaše radiátory, krby či kamna po topné sezóně? Díky správné péči jim stáří na kráse neubere.
Jak si poradit se starými kamny, krby a radiátory?

Prvním a nejdůležitějším krokem při renovaci radiátorů, krbů nebo kamen je výběr vhodného nátěru. Ten vám může zajistit, že se o ně nebudete muset dalších osm let vůbec starat. Při použití nekvalitního nátěru to mohou být však jen dva roky. Základním pravidlem je vybírat jen takové barvy, které disponují tepelnou odolností. Jestliže topné těleso natřete nevhodným nátěrem, nevyhnete se puchýřům, loupání barvy nebo zežloutnutí.

Před samotným nátěrem je potřeba topné těleso zbavit volné rzi a nesoudržných zbytků starého nebo poškozeného nátěru. K tomu vám poslouží ocelový kartáč a smirkový papír, ve výjimečných případech je možné použít i pilník, ale s tím opatrně. Všechen prach a nečistoty pečlivě omeťte a povrch odmastěte. „U barev rozpouštědlových použijte při odmašťování běžné ředidlo. U barev na vodní bázi však postačí voda s kapkou kuchyňského saponátu,“ radí Aneta Vacková, Brand manažerka Hammerite. Pokud na povrchu topného tělesa zůstala rez, použijte na tyto plochy antikorozní základní nátěr.

Povrch tělesa musí být suchý, čistý a především studený. Pamatujte, že na teplý radiátor, kamna nebo krb nemá cenu nanášet jakoukoli barvu. Pokud si chcete ušetřit práci a jen přetřít starý nátěr, raději proveďte nejprve jeden nátěr zkušební. Naneste na povrch malé množství barvy, a pokud se objeví nežádoucí reakce, starý nátěr raději odstraňte.

Při natírání se vždy řiďte pokyny na obalu barvy. „Zjistíte tam, jakým způsobem se má barva nanášet a kolik vrstev nátěrů je vhodné těleso opatřit. Většinou platí, že barvy vyžadují dvě vrstvy a nanášejí se štětcem, válečkem nebo pomocí nástřiku,“ uvádí Aneta Vacková.

Doba schnutí nátěru je závislá na okolních podmínkách a typu barvy. Natírat by se mělo v rozmezí 5 až 28°C. POZOR! Jedná se o teplotu natíraného povrchu, nikoli o teplotu okolního vzduchu! Pro dobré schnutí by vlhkost vzduchu měla dosahovat úrovně pod 80 %. „Vodou ředitelné barvy schnou okolo 2 hodin, syntetické od 2 do 16 hodin, ale i déle podle počtu vrstev,“ dodává Aneta Vacková.

Topit by se v čerstvě natřených kamnech, krbech či radiátorech nemělo raději minimálně dva dny, aby barva dostatečně vyzrála. Z tohoto důvodu se nedoporučuje začínat s renovací během topné sezóny, ale až po jejím skončení. Pokud barva dostatečně vyzraje za studena, vyhnete se tak nepříjemnému zápachu při prvním rozžehnutí ohně.

Pro radiátory můžete použít například Hammerite Radiátor v polomatném bílém odstínu, který je odolný až do 120°C, pro krby a kamna Hammerite Silicon Thermo, který je dostupný ve dvou odstínech. Stříbrný je odolný až do 300°C, černý dokonce do 400°C.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

REKLAMA