Architekt a obyvatel Prahy 5 Jiří Gebert kritizoval způsob vzniku projektu. Problém prý je, že město nevytvořilo ideu rozvoje, ale území má být rozvíjeno dle plánu developera. "To je něco, co tu ještě nebylo, a podle toho to tak vypadá. Celá záležitost by se měla zrušit," řekl. Kritizoval také předložené vizualizace nebo velikost vnitrobloků. "To nejsou dvory, ale světlíky," řekl. Hustotu obyvatel přirovnal k tomu, jako by na Karlově náměstí měl stát Beroun.
Další obyvatelé kritizovali řešení dopravy. To podpořil také radní Prahy 5 Tomáš Homola (DJK), který upozornil, že předložená studie nereflektuje potřeby MHD.
Zástupce developera Leoš Anderle uvedl, že vizualizace zkreslující nejsou. "Architektonická soutěž byla regulérní, my jsme majoritu v porotě neměli, většinu tam měli architekti a město," řekl Anderle. Odmítl rovněž to, že hustota obyvatel je vysoká, podle něj odpovídá ostatním oblastem Prahy. Odmítl rovněž námitku, že plánované domy jsou příliš vysoké.
S výstavbou by se podle Anderleho začít od Knížecí směrem na jih. Kdy výstavba začne, ale není v tuto chvíli jasné. Developer nemá ještě hotov návrh první etapy výstavby.
Obyvatele zajímalo rovněž to, zda je možné v tuto chvíli začít celý proces přípravy zástavby od začátku. "To bohužel možné není," řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trpopjkoalice).
V rámci projektu má vzniknout několik parků, například školský park u plánované školy, bytové a kancelářské domy a boulevard. Anderle uvedl, že společnost prodlužuje současné ulice. Domy nebudou mít skosené střechy. "Suplujeme je ustupujícím podlažím," řekl Anderle.
Na území o rozměru 25 hektarů má být asi 143 000 m2 ploch bytů a 139.000 m2 kanceláří, zbytek budou například obchody nebo veřejné instituce. Blokové domy mají být rozděleny na domovní vchody. Kdy se začne stavět, není jasné.
Sdílet / hodnotit tento článek