Domácí čistírna
Domácí čistírnu vám doporučujeme zejména pro objekty, ve kterých plánujete žít. Pořizovací náklady se sice vyšplhají nejvýše ze všech 3 možných řešení, ale provozně vás domácí čistírna vyjde doslova na pár korun. Počítejte s tím, že budete potřebovat povolení vodoprávního úřadu. Proč? Vyčištěná voda musí někam odtékat. Nezáleží na tom, zda to bude do řeky, potoka nebo vám poslouží pro zalévání zahrady. Úřady o tom chtějí vědět. Domácí čistička se vám, stejně jako septik a jímka, hodí také na chaty a chalupy.
Septik
Ani v případě, že máte zálusk na septik, vás nečeká pravidelné objednávání fekálního vozu. Septik odděluje vodu od kalu a na vás je, abyste přibližně jednou za rok vyvezli usazený kal. Samozřejmě záleží na tom, kolik odpadu vyprodukujete. Vyčištěná voda se zpravidla vypouští na stanovená místa. Rozdíl mezi septikem a domácí čistírnou je v tom, že septik nevyžaduje elektrickou energii ani pravidelný přísun odpadních vod. Můžete ho tedy využít pro rekreační objekty. Nevýhody zde jsou dvě - pořizovací cena septiku je o něco vyšší než u jímek a pro jeho zapojení si musíte vyžádat stavební povolení.
Jímka
Mnoho lidí si myslí, že jímka a septik jsou dvě totožné věci, omyl. Hlavní rozdíl je v tom, že podstatou jímky není čistící funkce, ale pouze shromažďování odpadních vod. Jednou za čas tedy musíte využít služby fekálního vozu. U jímek vás potěší hned dvě věci - nízká pořizovací cena a jednoduché zavedení. Jímky se ideálně hodí na každou chatu i chalupu. Aby se pro vás užívání stalo co nejpohodlnější, musíte si správně vybrat kvalitní nádrž. S tím vám jistě pomohou profesionálové, u kterých se chystáte nakoupit. Obrátit se můžete například na nasejimky.cz, zde vám se vším hezky poradí.
Sdílet / hodnotit tento článek