REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Chcete bydlet na širém moři? V tomto domě to bude možné

Chystáte se o prázdninách k moři? A proč ne hned na moře? A co se tam přestěhovat? Trvale obytný hausbót vám to umožní. Místo auta v garáži budete mít u mola přistaven hydroplán, místo elektřiny z elektrárny budete používat tu z vlastních fotovoltaických panelů. Budete žít na plovoucím obytném ostrově. Zní to šíleně? Možná, ale mnozí architekti to myslí vážně.

Teoretický koncept, který má slušně našlápnuto k realizaci; snílkovský projekt s velkým potenciálem. Takovými slovy je popisován počin ruského designéra Maxima Zhivova, který nese velmi výmluvný název HydroHouse. Jedná se o alternativní model bydlení, které v každém ohledu počítá s vodou.

HydroHouse v sobě kombinuje funkčně pokročilejší, trvale obyvatelný hausbót se solární elektrárnou, jachtu, přistávací molo a parkovací dok pro hydroplán. Že je toho trochu moc? Zhivov to tak nevidí. „Už teď je souše přeplněná, a za dvacet let ji bude obývat devět miliard lidí. Přibližně 75 % populace bude žít v metropolích, velkých městech stojících na břehu moří. Nebylo by příhodnější ponechat pevninu, terra firma, nedotčenou, přístupnou jen pro zemědělskou produkci potravin, a začít bydlet na vodní hladině, která pokrývá 71 % zemského povrchu?

Zhivov neurazil k nápadu dlouhou cestu: prapůvodní idea už totiž existovala, v podobě zakázky od konsorcia Baikal Yacht Group (BYG), pro kterou už dříve navrhoval design moderních luxusních jacht. Jeho zaměstnavatelé si nově přáli načrtnout projekt lodi k trvalému obývání, která by byla deponována na řece Volze v samarském regionu. Tato „rodinná“ obytná loď by přitom měla být schopna leteckého samozásobování s pomocí hydroplánu. Počítalo se také s tím, že loď by na místo byla dopravena na mobilní platformě tažené nákladním autem.

V podstatě tak projekt HydroHouse přenesl tytéž atributy z hladiny řeky na hladinu moří. „Je to nový prostor, neomezený hranicemi,“ soudí o svém záměru Zhivov. Podstatné je, Baikal Yacht Group zareagovala na tento tvůrčí počin kladně, a rozhodla se prozkoumat technickou proveditelnost celého záměru. Dům na vodě by mohl nabídnout tři obytné kajuty (nebo vlastně pokoje?), dvě toalety s koupelnou, kuchyň a řídící místnost. Kontakt s pevninou by byl zajištěn, jak jinak, s pomocí hydroplánu.

Zdroj: Baikal Yacht Group

BYG v současnosti na moskevském veletrhu představili 35 metrů dlouhý hybrid domu/lodi, a tak se zatím zdá, že HydroHouse by se jednou mohl stát skutečností.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: PORT X  s.r.o.

Český hausbót pro bydlení i kancelář může stát i na souši

Vlastní bydlení, návrat k přírodě, moderní nomádství, soběstačnost a udržitelnost, aktuální společenské a ekonomické změny. To vše a mnoho dalších podnětů a otázek dnes řeší spousta lidí. Bydlení na vlastním hausbótu – to může být pro někoho smysluplné řešení.

REKLAMA