Úsporný provoz zajišťují regulační systémy, díky kterým s kvalitním oběhovým čerpadlem ušetříte oproti čerpadlu bez regulace až 80 % nákladů za energie. Jak si ale takové úsporné čerpadlo správně vybrat? Při výběru si dejte pozor na 4 zásadní kritéria:
K čemu čerpadlo potřebujete?
Je důležité si uvědomit, zda potřebujete čerpadlo použít pro topení či pro oběh teplé užitkové vody (TV). K druhému účelu slouží čerpadla, u nichž jsou v hydraulickém systému použity odolné, a především zdravotně nezávadné materiály, splňující předepsané hygienické podmínky. Toto kritérium nemusíte řešit u čerpadel pro topení.
Je nutné znát parametry
Jako u každého technického zařízení, které si pořizujeme na delší dobu, je také u oběhového čerpadla nutné promyslet, jaké má mít vlastnosti a parametry. Jestliže má být součástí zcela nového systému, pomůže vám s výběrem správného modelu čerpadla projektová dokumentace, která by technická data pro čerpadla měla obsahovat.
Jestliže nahrazujeme staré čerpadlo, které před poruchou fungovalo dobře, bude stačit takové čerpadlo nahradit novým, se stejnými parametry. Vzhledem k současně platné legislativě to bude čerpadlo s integrovanou regulací otáček, která je klíčová pro vysokou účinnost a úspornost systému. „S dalšími parametry vám pomůže specializovaná firma jako ta naše. Například s vestavnou délkou čerpadla pro montáž, závitem i průměrem potrubí, dopravní výškou nebo průtokem,“ říká Martin Křapa ze společnosti Pumpa, a.s., která se od roku 1991 specializuje na prodej, servis a montáž čerpadel, čerpacích systémů, vodáren a jímek.
Integrovaná regulace otáček – klíč k vysoké účinnosti i úsporám
Automatické přizpůsobení výkonu čerpadla (otáček), je pro úsporu energie nesmírně důležité. Provoz čerpadla na plné otáčky je totiž nezbytný jen v minimální části jeho denního provozu. „Jedná se o pět až sedm procent z celkového denního provozu,“ říká Křapa. Regulace také zajišťuje hladký rozběh čerpadla a snižuje zároveň počet cyklů zapnutí/vypnutí, čímž zmenšuje mechanické zatížení a opotřebení jednotlivých jeho částí, tedy prodlužuje životnost. „Čerpadlo s automatickou regulací tak pracuje s maximální účinností a v optimálním režimu. Díky pokročilým technologiím dokáží špičková zařízení, jakými jsou například čerpadla Alpha společnosti Grundfos, snížit spotřebu energie o 60 %. Může to ale být až 80 %,“ prozrazuje Křapa a pokračuje: „Je pravdou, že vysoká účinnost se promítá i do vyšší nákupní ceny. Ovšem návratnost investice je relativně rychlá. Při výměně starého neregulovaného čerpadla za špičkové čerpadlo s regulací, je návratnost kalkulována v průměru na 14 měsíců. Náklad samotného pořízení úsporného čerpadla se pak vrátí v průměru do tří let.“
Záruční a pozáruční servis
Určitě mějte na paměti, že i přes kvalitu kupovaného čerpadla, se něco může pokazit. „Musíte mít jistotu, že firma, od které čerpadlo kupujete, zajišťuje pro danou značku čerpadla kvalitní záruční i pozáruční servis. Také je důležité, aby vám taková firma byla schopna poradit a případně poslat technika, pokud to bude třeba. Když vám totiž oběhové čerpadlo vypoví službu a před Štědrým dnem máte najednou doma zimu, nemůžete na opravu čekat týden. I proto jsme v Pumpě zřídili nonstop servis, díky kterému můžeme zákazníkům pomáhat 24 hodin denně, 365 dní v roce,“ říká Křapa.
Příklady kvalitních oběhových čerpadel
GRUNDFOS ALPHA2
Čerpadlo pro menší otopné systémy v rodinných nebo vícegeneračních domech je ideální volbou pro systémy vytápění, klimatizace a chlazení s teplotou čerpaného média již od 2°C. Nabízí bezkonkurenční energetickou účinnost a nyní nově možnost hydraulicky vyvážit otopný systém a tím například odstranit pískání a syčení v radiátorech.
GRUNDFOS ALPHA3
Nejúčinnější čerpadlo na trhu díky zdokonalenému motoru a hydraulice vám zajistí rovnoměrnou distribuci tepla do všech místností během celé topné sezony. ALPHA3 se navíc vyznačuje velice nízkou hlučností, takže v domě nebude nikoho rušit. Dokážete díky němu vyvážit otopný systém, komunikovat prostřednictvím Bluetooth s chytrým telefonem, přes který lehce nastavíte všechny potřebné funkce.
Sdílet / hodnotit tento článek