REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak ochladit město? Pomoci má perforovaná dlažba

Po letošním teplém a suchém létu se opět začalo hodně mluvit o tepelných ostrovech měst, potřebě ochlazovat krajinu o potřebě zachytávání vody v místě spadu a podobně. Jedním ze způsobů, jak zachytit vodu ve městech je vytvořit více povrchů schopných vsáknout vodu, namísto jejího odtoku. Nezpevněné a blátivé cesty ale nejsou pro město příliš vhodným řešením.

Dánové si uvědomují, že i když prší z nebe, není voda zadarmo. Zvlášť ve městech má svou cenu, a nezáleží přitom, jestli je momentálně v nadbytku nebo nedostatku. Proto v Kodani přistoupili na zajímavou výzvu, a v praxi otestovali první sérii drenážní dlažby Climate Tile.

Města po celém světě jsou charakterizována pevnou krustou dlažby (asfaltu, betonu), která činí povrch kompaktní. Není to nic objevného, nikdo se nechce cestou do práce brodit pískem. Jenže když zaprší? Zpevněné povrchy neumožňují dešťové vodě zasáknout, a mimořádný splach umí odstavit od provozu celou kanalizační síť. Přitom by se voda dala využít k zálivce a příjemnému ochlazení celého města. A právě na takové skutečnosti Climate Tile reaguje.

Jedná se o projekt perforované drenážní dlažby, která byla vyvinuta ve spolupráci IBF, ACO Nordic a eko-neziskovkou 3rd Nature. „Primárně tato dlažba řeší vodu, ale ve skutečnosti toho přináší městu mnohem víc,“ prozrazuje designér Flemming Rafn Thomsen. „Chodníky i ulice jsou jako tepny lidského těla, a my tímhle zabraňujeme infarktu. Perforovaná dlažba zlepšuje mikroklima ulic, kvalitu ovzduší, zdraví obyvatel. Přitom je tak přirozená, že si jí ani nevšimnete.“

Kodaňská radnice se novinek nebojí, a tak na praktickou zkoušku nechala osadit novými dlaždicemi padesát metrů ulice Heimdalsgad ve čtvrti Nørrebro. Pokud se experiment osvědčí, bude pak ve výměně dláždění za tento model pokračovat i jinde. Jaký by měla tato přinést měřitelný efekt? Údajně o 30 % menší přítok vody z ulic do kanalizace během dešťů. A kdy to poznáme? Až naprší.

Technickou otázkou která zůstává nezodpovězená je, jak bude systém drobných otvorů fungovat či jak se bude čistit až se zanese nečistotami a splaveninami? To, zda to je problém či nikoli, ukáže až výsledek experimentu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Václavské náměstí, zdroj: fotolia.com

Jak zadržovat vodu ve městě. Praha sází stromy, staví nádrže, čistí rybníky

Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního…

Zdroj: Fotolia.com - nd700

Jak bojovat se suchem i ve městech? Levné a chytré řešení se mnohdy nepoužívá

Téma sucho je všude: v mediích, v parlamentu, na vládě. Na sucho se zaměřují expertní komise, na boj se suchem se vypisují dotace, firmy dodávají sofistikované systémy na zadržování a znovuvyužití dešťové i jiné vody. Mluví se o tepelných ostrovech měst a potřebě jejich ochlazení, jak jinak než vodou. Některá řešení…

REKLAMA