REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chtějí Češi pasivní domy a chytrou domácnost? Čísla z průzkumů hovoří jasně

Češi mají o ekologickém bydlení přehled a touží po něm, největší překážku však vidí ve finanční náročnosti a byrokracii, kterou považují za příliš komplikovanou. O ekologické bydlení se zajímá 59 % dotázaných, až 78 % by preferovalo bydlení v energeticky pasivních domech. I když tři čtvrtiny všech respondentů uvedly, že jsou se svými domovy spokojeny, 60 % Čechů by i přesto bydlení změnilo.
Stavba, pasivní domy

Ona změna bydlení však nemusí nutně znamenat stěhování se na úplně nové místo – šlo by spíš o rekonstrukce a úpravy. Jen 16 % ze všech dotázaných totiž plánuje koupi nového domu nebo bytu. Pokud by ale ke stěhování do nového přeci jen došlo, šlo by o bydlení, které je ekologicky šetrné. Až 78 % všech účastníků průzkumu by totiž preferovalo bydlení v pasivních domech.

Ekologii chceme

Některá z novodobých forem moderního bydlení zajímá kolem poloviny z nás: tématu „ekologického bydlení“ se věnuje 59 % dotázaných, novinkám ve sféře již zmiňovaných pasivních domů 48 %. Více než polovina by pak ráda žila v chytré domácnosti. To souvisí také s tím, jak Češi vnímají výhodnost takových staveb – podle nich je klasické novostavby co do úspor nemůžou překonat.

Chtěl/a byste bydlet v pasivním, nízkoenergetickém nebo nulovém domě?Chtěl/a byste bydlet v pasivním, nízkoenergetickém nebo nulovém domě?

Pro Čechy jsou hlavními asociacemi spojenými s ekologickým bydlením hlavně šetrnost k životnímu prostředí (30 %) a nízké náklady (22 %). Každý šestý respondent si vybavil solární panely, každý osmý recyklaci. „Se solárními panely a jejich vlivem na chod domácnosti je seznámeno přes 96 % Čechů, není tedy divu, že jsou i jednou z nejčastějších asociací, co se zeleného bydlení týče. Propad pak nastává u dalších možností, jak šetřit energiemi, případně je jinak využívat. Například o zadržování vody má přehled už jen lehce přes polovinu dotázaných, o zeleni na fasádách a jejích možnostech pak ví 44 % respondentů,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Výdaje navíc či papírování s dotací nechceme

Bez nadsázky by se však dalo říct, že u teorie veškeré nadšení pro ekologické domácnosti zatím bohužel většinou končí. Druhou věcí jsou totiž pořizovací náklady a investice, které jsou se šetrnými a udržitelnými formami bydlení spojené. Za vysoké považuje počáteční investice do ekologických domů 93 % všech dotázaných. Že ani žádosti o dotace na ekologická řešení nemají u Čechů na růžích ustláno potvrzuje fakt, že kromě pořizovacích nákladů se Češi obávají také administrativy spojené s vyřízením dotací. „Příliš velké časové náročnosti a administrativy při vyřízení dotací se obává přes 90 % lidí. Jako pozitivní ale můžeme vnímat fakt, že Češi o těchto dotacích a zvýhodněních vůbec vědí – kladně zde odpovědělo 74 % respondentů,“ uvedla Vokálová.

Finanční motivace od státu přitom nemusí být jedinou možností, jak na stavbě ekologické nemovitosti ušetřit. Variantou může být třeba i některý z finančních produktů, který nabízejí banky. Banka za žadatele například uhradí třeba správní poplatek za katastr a poskytne třicetiprocentní slevu na získání energetického štítku.

Spokojení jsme, přesto si chceme bydlení vylepšit

Průzkum se ale netýkal pouze zeleného bydlení, zaměřil se i na komplexnější náladu Čechů spojenou s jejich současnými domovy. A odpovědi byly veskrze pozitivní: 74 % dotázaných je se svým bydlením spokojeno, jako hlavní vysvětlení lidé nejčastěji uvádějí dobrou dostupnost škol (90 %) a příjemné okolní prostředí (83 %). Na opačném spektru pak skončily problémy se stavy bytu nebo domu (27 %), případně s jejich vybavením (22 %).

I přes obecnou spokojenost však více než polovina Čechů změnu plánuje. Spíše než stěhování, měli respondenti na mysli rekonstrukce a větší či menší úpravy svých domovů.  
A představa o ideálním bydlení Čechů? Dokonce 89 % chce bydlet ekologicky, ideálně v domě (87 %) s garáží nebo parkovacím místem (84 %) a velkou zahradou (76 %). Klasický „český sen“ o domě se zahradou tedy nabývá zelenějších podob.

Data vyplývají z průzkumu pro Hypoteční banku, který vypracovala agentura NMS Market Research. Sběr dat proběhl v Českém národním panelu. Velikost on-line vzorku N=1001. Výzkum proběhl v období mezi 31. 8. – 5. 9. 2018 na reprezentativním vzorku populace České republiky ve věku 18 – 65 let. Výběr proběhl dle kvót pohlaví, věku, velikosti místa bydliště, kraje a vzdělání. Téma výzkumu „Vztah Čechů k ekologickému bydlení a šetrným domácnostem, Spokojenost Čechů se svým současným bydlením“.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Zdroj: fotolia.com

České stavebnictví dál klesá, v listopadu meziročně o 6,5 procenta

Stavební výroba v Česku zrychlila meziroční pokles. Loni v listopadu se snížila o 6,5 procenta, v říjnu klesla o 0,9 procenta. Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí bohaté na srážky, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího…

REKLAMA