V čínském provinčním městě Kuej-jang teď mají o senzaci víc. Postarala se něj budova s výškou 121 metrů, která byla dokončena v roce 2016. Svým provozovatelům přišla evidentně nekompletní. Proto se rozhodli pro netradiční způsob, jak na svůj podnik ve čtyřmilionové metropoli upozornit. Podařilo se jim to na výbornou: O jejich hotelu teď mluví celý svět. Jak to? Vše díky instalovanému vodopádu, který přečerpává vodu do nejvyšší pater, a pak ji nechá samospádem stéci z výšky 108 metrů, až do bazénu na prostranství před hotelem.
Pohled je to bezesporu úchvatný, zvukový efekt nepřekonatelný a vlhkost v okolí vodního díla osvěžující. Projekt, který ihned aspiroval na titul nejvyššího umělého vodopádu na světě, si dal na „propagaci“ pořádně záležet. Celá instalace probíhala v přísném utajení, a o zahájení provozu celého díla nebyla veřejnost vůbec informována.
Haló hasiči? Z hotelu teče voda!
I proto se hned po spuštění ozvaly desítky lidí, kteří média i bezpečnostní složky země informovaly o neobvykle intenzivním úniku vody v nejvyšších patrech Liebian Building. A když na místo dorazily televizní štáby, měli už provozovatelé hotelu o mediální podporu postaráno. „Místo se tak zajisté stane turistickou atrakcí i novým symbolem města,“ píší teď například místní Kan Kan News.
Ne všichni tento záměr chválí. Ozvaly se například kritické hlasy, útočící na projekt jako na neopodstatněné mrhání s vodou, které není nikdy dost. A také, že hodina provozu umělého vodopádu je pěkně nákladnou záležitostí. Manažeři hotelu ale tyto informace zpochybňují: „Předně, v bazénu i celém vodopádu je zužitkována voda dešťová, recyklovaná. Zařízení také nebude v provozu neustále, ale jen během určitých hodin. Vytrvalý provoz bude udržován jen během oslav a výjimečných svátků.“
A náklady na provoz? Hodina vodopádu stojí 118 dolarů (cca 3000 kč). Za elektřinu tu dáme desetkrát tolik.
Sdílet / hodnotit tento článek