Základem spokojeného bydlení je dobře zvolená lokalita. Rodinné domy obklopené přírodou s dobou dostupností všech služeb bývají těmi nejvyhledávanějšími. Vytoužený domov vybírala mladá rodina z nabídky architektonické kanceláře Prodesi/Domesi a dotvářela jej podle svých vlastních potřeb. Společně pak vytvořili návrh přívětivého prostoru pro tříčlennou rodinu se psem s možností budoucího rozšíření počtu členů domácnosti.
Inspirováno tradičními venkovskými domy
Rodina klade velký důraz na ekologická řešení, preferuje přírodní materiály, má zájem vytvářet zahradu společně s domem. V souladu se svým ekologickým smýšlením a odpovídajícím stylem života na stavbu bazénu s protiproudem a dalších „moderních civilizačních výdobytků“ vůbec nepomýšlejí. Chtějí domov, který bude přirozenou součástí daného prostoru, stavbu inspirovanou tradičními venkovskými domy.
Foto: Prodesi/Domesi, Milan Hutera
S architekty se nakonec shodli na dvoupatrové dřevostavbě z masivních panelů. Návrh počítá se strmější sedlovou střechou s prostupující hmotou ve tvaru hranolu, která rozšiřuje společenskou část domu v přízemí. Hranol vytváří v podkroví dva vikýře s plochou střechou, mělčí na severní straně je zároveň prostorem pro schodiště a koupelny, na hlubší na jihu navazuje dřevěná terasa.
Materiálové řešení základních hmot a ploch v exteriéru – přírodní dřevěný obklad, bílá omítka, tmavě antracitová barva střechy a světle šedé okenní rámy – dávají stavbě civilní venkovský charakter, prostupující hmoty pak ryze moderní architektonické pojetí. Vše do sebe skvěle zapadá a přímo vybízí k důmyslnému uspořádání vnitřních prostor.
Foto: Prodesi/Domesi, Milan Hutera
Promyšlené dispoziční řešení
Rodina může sama přizpůsobovat interiér svým potřebám i podle počtu členů domácnosti. Zaručený musí být dostatek soukromí pro všechny i prostor pro společně strávené chvíle odpočinku. V tomto případě staví dispoziční řešení na racionálním uspořádání prostor pro tříčlennou rodinu se psem s možností dalších přírůstků do rodiny. Hygienické zázemí, šatník a schodiště umístili autoři projektu podél severní strany domu, směrem na jih rozšířili obytný prostor v přízemí o komfortní pobytovou terasu s pergolou.
Denní zónu v přízemí tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou. Ložnice rodičů v přízemí má orientaci na východ, v podkroví (2. NP) jsou umístěné dva pokoje (toho času dětská ložnice a herna), pracovna a koupelna s WC. Vlídnou a přátelskou atmosféru interiérů dotvářejí pohledové masivní dřevěné panely, světlý dřevěný vzhled stěn doplňují převážně světlé barevné odstíny (bílá, bledě šedá, přírodní odstíny dřeva). Vnitřek domu působí útulně ve vzácné vizuální harmonii s exteriérem stavby i postupně vznikající zahradou s ovocným sadem a zeleninovými záhony.
Na výstavě Salon dřevostaveb 2020 (nový termín výstavy je určen na 22. - 24. října) je označena jako ryze moderní stavba inspirovaná tradičními venkovskými domy, která se příkladně snoubí s okolím a svou kultivovaností představuje pro ráz obce vysokou přidanou hodnotu.
Rodinný dům u Olomouce, dvoupodlažní dřevostavba
Autor: Prodesi/Domesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Projektant: Josef Tománek
Investor: soukromá osoba
Realizace: 2018
Užitná plocha: 154 m2
Konstrukční řešení: Svislá nosná konstrukce je navržena z velkoformátových komponentů lepených z masivního smrkového dřeva (systém NOVATOP). Fasáda 1NP je provedena z modřínových palubek (modřín evropský). Předsazená část jižní fasády 1NP a vikýř ve 2NP jsou provedeny ve stěrkové omítce-barva bílá. Palubky jsou kladeny vertikálně a jsou bez povrchové úpravy.
Střecha: Sedlová střecha je kryta betonovou krytinou Bramac barvy černé. Ploché střechy vikýřů jsou kryty PVC fólií
Okna: dřevěná s trojsklem (Ug=0,6 W/m2K)
Vytápění a větrání: Výměna vzduchu je prováděna pomocí rekuperační jednotky. Vytápění objektu je řešeno pomocí přímotopů, podlahových konvektorů a krbových kamen na dřevo. Ohřev TUV zajišťuje integrovaný zásobník ve VZT jednotce.
Sdílet / hodnotit tento článek