Zeptali jsme se zkušených realitních makléřů Jakuba Žižky a Lucie Tůmové, jak oni vidí realitní trh ze svého pohledu. Položili jsme jim otázky ohledně zájmu o nemovitosti, jaký mají názor na pokles ceny, dopad na profesi realitního makléře nebo jak celý segment změní vyšší podíl nájemního bydlení.
Pozorujete pokles zájmu o nemovitosti?
Jakub Žižka: V případě koupě rozhodně ano. Poptávka už v podstatě od počátku roku neustále klesá.
Lucie Tůmová: Bydlení patří k základním lidským potřebám a je po něm tedy stále vysoká poptávka. Je však pravdou, že vlivem rostoucí inflace, úrokovým sazbám hypoték a dalším faktorům kupní síla klesá. Tím se mění i chování poptávky. Kupující ustupují ze svých požadavků a kupují menší nebo levnější nemovitosti, případně se stěhují do jiných lokalit, či upravují rekreační objekty pro trvalé bydlení. V globálu se trh s nemovitostmi zpomaluje, ale zájem o vlastní bydlení trvá.
Pozorujete změnu struktury nabídky, dostávají se například na trh více starší nezrekonstruované nemovitosti?
Jakub Žižka: To potvrdit nemohu. Jistě se dostává na trh stále více a více nemovitostí, což je spojeno 1. se zájmem prodávajících prodat ještě před poklesem cen "na poslední chvíli" a zároveň 2. s tím, že se čím dál více lidí dostává do finančních problémů spojených s energetickou krizí, zvyšujícími se úroky apod. Spojitost s technickým stavem nemovitostí ale nepozoruji.
Lucie Tůmová: V tomto směru nepozorujeme žádné výrazné změny.
Pozorujete nějaké změny v poměru nabídka vs. poptávka? Nebo stále trvá stav "prodá se všechno"?
Jakub Žižka: Toto již aktuálně rozhodně neplatí. Poptávka je aktuálně velmi slabá, především u "normálních" rezidenčních nemovitostí. Naopak se stává realitou nutnost postupného snižování ceny na většině nemovitostech, tak aby vůbec měly tyto nemovitosti šanci se prodat.
Lucie Tůmová: Ano, kupní síla obyvatelstva klesá. Kromě malometrážních bytů, o které je stále velký zájem, se obecně doba prodeje prodlužuje. U některých typů nemovitostí a v určitých lokalitách již dochází i ke snižovaní cen.
Může pokles zakázek (pokud k němu dochází) realitních kanceláří tzv. pročistit trh? Např. bude to mít pozitivní vliv na kvalitu poskytovaných služeb?
Jakub Žižka: Pokud se bude situace na trhu nadále stejným směrem, tak se to dá očekávat. Kvalita služeb některých realitních makléřů bude muset jít nahoru a ti, kteří nebudou schopni se přizpůsobit situaci, tak z trhu postupně vymizí. Obdobná situace se ostatně již odehrála v letech cca 2008-2010.
Lucie Tůmová: Vzhledem k očekávanému převisu nabídky nad poptávkou budou prodávající logicky klást vyšší důraz na kvalitu a rozsah poskytovaných služeb realitních kanceláří. Kvalitní zpracování zakázky pro ně bude klíčové, aby se právě jejich nemovitost zobchodovala v přijatelném čase a za co nejvýhodnějších podmínek. Tzv. „trh poptávky“ je vždy přirozeným sítem realitních makléřů. Kvalitní a zkušení makléři obstojí, ti ostatní budou nuceni z oboru realit odejít.
Bude mít současná situace vliv na cenu nemovitostí v blízké budoucnosti?
Jakub Žižka: Jsem přesvědčený, že aktuálně není na trhu prostor pro další růst cen nemovitostí. Růst se u většiny typů nemovitostí postupně zastavil a existuje i reálná možnost, že by ceny mohly na nějakou dobu poklesnout. Proti tomu jde naopak vývoj inflace, která z druhé strany nutí lidi, kteří mají dostatek úspor v hotovosti, ukládat tuto hotovost do nemovitostí jako do jedné z bezpečnějších aktiv – tito lidé alespoň částečně drží trh nad vodou.
Lucie Tůmová: Už nyní dochází ke korekci cen zejména u dražších nemovitostí. Zatím se toto neprojevuje příliš v inzerovaných cenách na realitních serverech, v praxi však pociťujeme, že se nemovitosti v hodnotě kolem deseti milionů a více prodávají výrazně delší dobu a za nižší ceny než na přelomu roku. Lze předpokládat, že se dočasně ceny většiny nemovitostí mírně propadnou, avšak z dlouhodobého hlediska do budoucna očekáváme opět růst cen. Byť už ne tak rychlý jako tomu bylo v posledních dvou letech.
Nájmy ve větší míře se ukazují jako nevyhnutelnou cestou k řešení bydlení. Je nájmů dostatek?
Jakub Žižka: Nájemní bydlení zažívá ohromný boom. Mnoho lidí, kteří ještě před rokem hledalo vlastní bydlení ke koupi, se nyní přesunulo do bydlení nájemního z toho důvodu, že již nejsou schopni za současných úrokových sazeb získat hypoteční úvěr. Navíc jsme tu měli a stále částečně máme krizi uprchlíků z Ukrajiny - jde o další tisíce lidí, kteří potřebovali bydlet. To vše jsou faktory toho, že nájmů aktuálně není dostatek a ceny nájemného jdou nahoru.
Lucie Tůmová: Zdá se, že doby, kdy bylo vlastní bydlení pro většinu Čechů naprostou samozřejmostí, jsou pryč. Nájemní bydlení je plnohodnotným řešením bytové situace a není na něm nic špatného. Ve světě je naprosto běžné. Jde spíše o naši mentalitu. Nezbývá než se smířit s tím, že movitější lidé a firmy budou vlastnit více nemovitostí, které budou pronajímat. Počet nemovitostí zůstává stejný, jen se změní poměr mezi vlastnickým a nájemním bydlením.
Sdílet / hodnotit tento článek