Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen je 49 procent Čechů kvůli vysokým cenám energií více motivováno investovat do úsporných řešení v bydlení. K těm nejčastějším se přitom řadí kromě zateplení domu i menší stavební úpravy, například výměna garážových vrat, oken, či dveří.
S částí rekonstrukce můžete začít již v zimě
Pro spoustu lidí je na zmíněné rekonstrukce ideální dobou jaro, kdy jsou teploty příznivější nejen pro stavitele, ale také pro stavební materiály. Aby však bylo do prvních teplých dnů vše připravené, plánovat a vybírat nové domovní příslušenství lidé mohou již v zimním měsících. „Standardní doba dodání veškerého příslušenství je 6 až 8 týdnů. Pokud si tedy lidé objednají zboží do konce roku, již na začátku stavební sezony budou mít vše připravené a nainstalované,“ říká Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti LOMAX, jež se zabývá produkcí garážových vrat či vchodových dveří. Objednávky může navíc často ovlivňovat také dostupnost materiálů.
S instalací garážových vrat lze začít již v zimě. Zdroj: Foto Lomax.cz
S veškerými úpravami domu však lidé do jara čekat nemusí. „První měsíce roku se sice řada stavební prací neprovádí, ovšem například instalace garážových vrat nebo venkovního stínění není z hlediska teplot nijak limitovaná. Používají se u ní jen šroubky nebo hmoždinky, a tak se může vrtat i v teplotách kolem nuly. Veškeré práce navíc zaberou maximálně půl dne,“ popisuje Přichystal.
Výměnu garážových vrat proto nemá cenu odkládat. Zvláště, pokud je garáž spojená s domem, ve kterém tak kvůli špatně těsnícím vratům dochází ke zbytečným tepelným ztrátám. Těm dokážou zabránit také předokenní rolety, díky kterým budou jejich uživatelé schopni ještě tuto zimu ušetřit až 10 procent z nákladů na topení.
Na úřad kvůli většině úprav nemusíte
Přestože se to nemusí zdát, vyjádření stavebního úřadu se v některých případech nemusí týkat pouze novostaveb, ale také výměny domovního příslušenství. Zejména pokud u ní dojde k narušení nosných konstrukcí stavby.
To se týká zejména výměny oken. „Pokud by nová okna vypadala jinak, například byla větší či menší, jedná se o stavební úpravu, která vyžaduje pouze vyplnění formuláře pro ohlášení stavby. Stavební povolení by bylo nutné v případě, kdy by montáž nových oken zasahovala do nosné stěny,“ vysvětluje Přichystal.
Výměna oken většinou nepodléhá stavebnímu povolení. Zdroj: Foto Lomax.cz
Pokud se však okna vyměňují za vzhledově a velikostně stejná a nemění se jejich členění, jedná se pouze o takzvané udržovací práce a stavební povolení není potřeba. Stejně tak jako u výměny garážových vrat či instalaci venkovního stínění.
Lidé by však ani v tomto případě neměli podcenit přípravu a vše si dopředu pořádně promyslet. „Samotné stavební práce by však měli nechat na profesionálech, kteří mají s výměnou garážových vrat bohaté zkušenosti. Vyhnou se tak špatnému utěsnění a dalším komplikacím,“ uzavírá Přichystal.
Sdílet / hodnotit tento článek