Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krytý bazén za domem? Spíše soukromý chrám relaxace

Bazén je jen zbytný doplněk domácnosti, doplňující chuťovka, že? V tom případě vás asi projekt z Anglie překvapí. Kryté koupaliště u domu u Malvern Hills je totiž dokonale meditativním soukromým prostorem. Z prostých materiálů tu vznikla stavba sakrálních proporcí.
Foto: KHA – Klas Hyllén Architecture

Dřív se česká společnost rozdělovala na ty s chatami, a ty, co chaty v rekreačních oblastech nemají. Dnes jsou podobným ukazatelem movitosti a sociálního statutu bazény. O koupání to zase tolik není, spíš jimi dáváme sobě a sousedům najevo, že na to máme. Vlastní bazén dnes má každá třetí domácnost se zahradou, takže se zjevně špatně nemáme.

Ale ani mezi „těmi s bazénem“ není svornosti a existují jasně nalinkované ekonomické rozdíly. Vyšší sortou je pochopitelně bazén vestavěný nebo biotopový, nikoliv ten obyčejný vyvýšený nebo dokonce nafukovací. Z hlediska toho, co nabízí naše regionální klima; za zhodnocení dopadů na životní prostředí nebo optikou ekonomické nákladnosti jsou přitom bazény jednou z těch nejzbytečnějších věcí, kterými se můžeme chlubit. Ale musí se zase nechat, že s celkovým přepočtem bazénů na obyvatele teď válcujeme světové žebříčky.

Ve všech těch kladných i záporných případech ale platí, že bazén u domu je dnes chápán víc jako ne až tak podstatná a spíše jen dodatečná položka rozšiřující uživatelský komfort, než coby zdroj nějakého zásadního zážitku. Projekt, který vytvořil architekt Klas Hyllén, pak do těchto plochých srovnání úplně nezapadá. Stojí totiž na úplně opačné straně spektra. Je v podstatě především jen o tom zážitku z koupání.

V jím navrženém Malvern Pool House se totiž chcete koupat, už proto, že celý ten průběh pobytu v bazénu je mimořádnou záležitostí sám o sobě. Krytý bazén za domem, který v projektu z loňského roku vytvořil, neslouží k chlubení se sousedům. Uzavřený je tak, že vidět prakticky není. Uzavřený a krytý být musel, protože teploty ve Warwickshire nic moc jiného ani neumožňují. A proto mohl rozvíjet svůj potenciál jinak, než jsme u nás zvyklí.

Foto: KHA – Klas Hyllén Architecture

Zážitek z koupání. A architektury

Je to dílo strhující po architektonické stránce, ukázka kumštu i řemesla. Mimořádné svým provedením i materiálovým vyzněním. A míra uživatelského komfortu, který nabízí, je mimo běžná měřítka. Je to mnohem víc než nějaké domácí wellnes. Je to fyzické ztělesnění meditace pro tělo i duši současně. Posuďte sami.

Malvern Pool House se skládá ze dvou vzájemně propojených objemů. Nese v sobě bazén a několik relaxačních místností. Z nich se nabízí rozhledy na krajinu okolních Malvern Hills. Vystavěný je z pálených cihel. Na pohled sice minimalisticky skromných, ale ve své podstatě materiálově bohatých a nádherně propracovaných. Prostotu svého objemu vyplňuje světlem a vysokým diagonálním stropem připomínajícím katedrálu, který jako by se vznášel nad vlastním bazénem a jeho hladinou. Do níž se můžete zanořit, a mít oblohu nad hlavou, i když jste uvnitř.

Stará se o to devět metrů dlouhý světlík, který zaplavuje prostor dalším denním světlem. Nebo se za jasné noci prolíná se světlem hvězd, podle toho, kdy si chcete jít zaplavat. Vzduch tu naplňuje přírodní minerální vůně, která je výsledkem souhry vody s cihlami. Ve vedlejším objemu se pak nacházejí nezbytné sprchy a šatny. Tady bazén navazuje na dům majitele a zároveň chrání nádvoří na severu.

Hlavní objekt podlouhlého bazénu (zabírá plochu třiašedesáti metrů čtverečních) je speciálně nakloněn v mírně svažitém terénu tak, aby co nejlépe navazoval na krajinu. Je v něm umístěn 1,4 metru hluboký bazén, jehož voda sahá až k obvodovým stěnám a obrovskému oknu orientovanému na jih. Tak, aby plynule celá místnost přecházela do výhledu. Bíle obarvený diagonální strop z lepených lamel dodává prostoru nenucený, uklidňující až klášterní ráz.

Foto: KHA – Klas Hyllén Architecture

Struktura je zdánlivě jednoduchá, prostá. To proto, že složité technické prvky jsou dobře skryty. Co není v Malvern Pool House vidět, jsou jakékoli služby, které jsou často stinnou stránkou bazénu. Do tohoto bazénu se chodíte uvolnit, a nepotřebujete u toho slyšet vrčení filtrace, prát se s chemií a zakopávat o hadice. Obslužné a technické prvky jsou chytře zalité v přístupných (a udržovatelných) dutinách pod vodou, zatímco důmyslný ventilační systém je zakomponován do ocelového kruhového nosníku podpírajícího střechu.

Pozoruhodná je také energetická účinnost: každý krytý bazén je ze své podstaty energeticky nenasytný a vlhký. Ovšem s řešením Klase Hylléna je to jiné. Super-izolovaná vzduchotěsná konstrukce (350 mm izolace na střeše, 300 mm izolace na stěnách a 200 mm na zemi), dramaticky snižuje tepelné ztráty a energetickou náročnost. Kombinace zdiva a dřeva - s povrchovou úpravou zajišťující další odolnost - je robustní a bude odolávat vlhkosti po celá desetiletí.

Přístavby a zázemí

Sekundární objem, zázemí (osmatřicet metrů čtverečních) posiluje a chrání přímočarý objekt bazénu a navazuje volně hospodářský dvůr hlavního domu na severu. Jedná se o jednoduchý jednopodlažní objem, v němž jsou umístěny pomocné funkce, jako jsou sprchy, šatny a malý samostatný meditační prostor, propojený s hlavním domem novým dřevěným žebrovým proskleným propojením. Prostor vymezený mezi oběma objemy stavby (32 metrů čtverečních) je relaxační zónou, která oba prostory spojuje.

Pod vedlejším objemem a relaxační zónou se nachází suterénní místnost pro rostliny, vnitřní skleník. A také funkční zázemí pro provoz bazénu, přepadová nádrž a filtrace. Tlukoucím srdcem je vzduchotechnická jednotka, která zajišťuje stálou teplotu kolem 29 stupňů a vlhkost kolem 55 %. A protože tu ještě trochu místa zbývalo, vešel se sem také vinný sklípek a vinným archivem. Což si řeklo o dalších 68 metrů čtverečních. Pokud jde o napojení, onu prosklenou spojnici k hlavnímu domu, tam byla v rámci totožného projektu ještě adaptována stará kulečníková místnost, a přebudována byla na novou hernu a tělocvičnu (osmapadesát metrů čtverečních).

Takže se s jednou realizací bazénu v rámci projektu svezla celá řada rekonstrukcí, renovací a rozšiřujících součástí, sladěných vzájemně stejným návrhem a podobnými materiály. Výsledkem je bazén, kterým se vlastně nikdo chlubit před sousedy nechce. Pokud máte takové unikátní místo ke koupání, chcete ho podržet v tajnosti, abyste si ho skutečně mohli užívat jen sami.

Foto: KHA – Klas Hyllén Architecture

Údaje o projektu

Název projektu: Malvern Pool House
Typ projektu: krytý bazén
Architektonické studio: Klas Hyllén Architecture
Lokalizace: Warwickshire, Anglie, Velká Británie
Vedoucí architekti: Klas Hyllen
Inženýring – konzultace: Malishev Engineers, Buckland Timber
Energie – konzulatce: Pool Architecture, Recotherm
Hlavní dodavatel stavby: PetersenTegl
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 201 m2
Zahájení projektové fáze: 2020
Rok dokončení (finalizace): 2021

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: organizátor konference Salon Dřevostaveb le Plan, s.r.o.

Salon dřevostaveb: Konference a tradiční putovní přehlídka dřevěné architektury

Dějištěm oslav se stala Národní technická knihovna (NTK) v Praze, kde se na začátku dubna uskutečnila konference společně s výstavou nejlepších realizací dřevěné architektury. Výstava zde setrvala do poloviny dubna a nyní dále putuje po celé republice až do podzimu. Výstavně-publikační…