To, že střecha potřebuje opravit, pozná velmi často i laik – v momentě, kdy neplní svou funkci, tedy do ní zatéká, což poškozuje celou konstrukci, je děravá a nebo její životnost zkrátka skončila, je nejvyšší čas na výměnu. Důvody k pořízení nové krytiny ale mohou být i estetické, protože zdánlivé detaily, jako je barva či materiál střechy, dokážou kompletně změnit ráz stavby.
Střecha dokáže kouzlit i s podobou rodinných domů, to dokazuje například vítězný návrh loňského ročníku soutěže TONDACH Pálená střecha. První místo ve zmíněné kategorii vyhrál rodinný dům Javorka v České Třebové. Pokrývači zde použili šupinové krytí pomocí režné bobrovky. Ta patří mezi nejvýznamnější a historicky nejstarší typy krytiny.
Mimo vzhledu se pyšní i kvalitou. Na té se totiž při rekonstrukci střechy rozhodně nevyplatí šetřit. Jedná se o dlouhodobou investici, která se vrátí jak v podobě vyššího komfortu bydlení, tak v nákladech na provoz domácnosti – špatně izolovanou střechou může z domu unikat až 20 procent tepla.
Pro řadu lidí navíc znamená zvelebování vlastního sídla i atraktivní možnost, jak zhodnotit své úspory. Banky očekávají snížení inflace na optimální dvě procenta až v roce 2024, a tak investoři hledají, kam jinam peníze bezpečně uložit. V tomto ohledu jsou nemovitosti a jejich rekonstrukce stálou jistotou. Kvalitní renovace budovy navíc může zvýšit její tržní hodnotu až o pětinu, a to dlouhodobě. My na pálené tašky poskytujeme záruku 33 let, ale z praxe víme, že vydrží i déle než století.
U nás nyní vychází nové pokrytí střechy v průměru okolo 375 tisíc korun, samozřejmě záleží na současném stavu budovy a velikosti plochy. Jistě ale vím, že ceny střešních krytin nebudou klesat, protože jejich výrobci stále pociťují doznívající energetickou krizi a dřívější potíže s dodávkami materiálů. Očekáváme naopak velkou rozkolísanost trhu, a tak není čas s chystanými renovacemi otálet.
Brzy opravám střech začne nahrávat i počasí. Protože výměna krytiny či krovu obnáší fázi, kdy je stavba odkrytá, pouští se do ní lidé nejčastěji během jara a léta. Doporučil bych se ale po vhodném typu střešní krytiny poohlédnout už nyní a nechat si na rozhodování dostatek času.
Nejprve je třeba si ujasnit, jakou střešní krytinu chcete vybrat coby náhradu té stávající. Dále je třeba zvážit, k čemu chcete využívat půdu, přizpůsobit tomu konstrukci a zaměřit se na správnou volbu materiálu. Na trhu se nachází velké množství typů střešních tašek a na pomyslném vrcholu nabídky jsou pálené střešní tašky z přírodního materiálu s povrchovou glazurou či engobou, které jsou odolné proti všem povětrnostním vlivům a vyznačují se barevnou stálostí.
Platí, že hlavním kritériem pro případnou finanční úsporu během pokrývání je jednoduchost tvaru střechy a zaměření na funkčnost. Každé zalomení, větší vikýř nebo úžlabí vyžaduje větší časovou náročnost pro řemeslníka. Jde sice pak o nákladnější rekonstrukci, ale mnohdy vznikají rukama zkušených řemeslníků skutečné skvosty.
Sdílet / hodnotit tento článek