Nejčastější příčiny ucpání kuchyňského odpadu
Asi nikoho nepřekvapí, že kuchyňské odpady mohou ucpat zbytky jídel. Většina lidí ale neví, že stejný problém představuje mastnota. Odpady zanáší také vodní kámen a jiné usazeniny.
Prevence ucpání odpadů
Jak tedy postupovat, aby se odpad neucpal?
- Nikdy nevhazujte do odpadu zbytky jídel a nevylévejte do něj tuky. Použitý olej nalijte do PET lahve a vyhoďte do sběrného kontejneru.
- Používejte sítko do dřezu, které zachytí nečistoty.
- Odpad pravidelně preventivně čistěte. Jednou týdně jej prolejte několika litry horké vody, která rozpustí usazené tuky.
Jak vyčistit ucpaný odpad v kuchyni
Pokud i přes dodržování preventivních opatření došlo k ucpání odpadu, odpad zapáchá, bublá nebo neodtéká, vyzkoušejte nejdřív domácí metody čištění odpadu. Nejjednodušší a nejšetrnější je čištění odpadu pomocí gumového zvonu, případě rozebrání a vyčištění sifonu.
Šetrné je i čištění odpadů pomocí ekologických přípravků, které si můžete vyrobit i doma ze směsi jedlé sody a octa. V obchodě můžete pořídit čističe s obsahem neškodných bakterií, které rozkládají organické látky. Pokud tyto metody nepomohly, vyzkoušejte chemické čističe na bázi hydroxidu sodného (tzv. krtek). Ty ale nesvědčí vašemu zdraví ani životnímu prostředí.
Kdy zavolat odborníky?
Pokud žádná z metod domácího čištění nepomohla nebo se problém opakuje, je možné, že je problém vážnější nebo je ucpání hlouběji v potrubí. V tom případě je namístě zavolat odborníky na čištění odpadů.
Sdílet / hodnotit tento článek