Jak přibližně velký dům jste realizoval?
Je to dvoupatrový dům, s užitnou plochou asi 200 metrů čtverečních. Půdorys do L, střecha klasická sedlová se sklonem 45 °.
Byl jste o samého začátku rozhodnutý stavět ze systému HELUZ?
Úplně na začátku jsem měl v plánu pořídit cihlu tloušťky 30 cm od jiného výrobce a doplnit ji 15 cm tepelné izolace. Ale cihla HELUZ tloušťky 38 cm měla lepší tepelněizolační vlastnosti a vyšla cenově příznivěji, takže jsem se v první fázi rozhodl pro ni. Svoji roli sehrálo i to, že jsem chtěl podpořit tuzemskou společnost.
Původně vybranou cihlu HELUZ tloušťky 38 cm jste ale nakonec pro stavbu domu také nezvolil…
Je to tak, s obchodním týmem HELUZ jsme debatovali o alternativách, o tom, jaké výhody mi mohou přinést. Vysoká odbornost obchodních zástupců a poradců mě přesvědčila o jejich fundovanosti, a proto jsem na jejich doporučení zvolil jednovrstvé zdivo tloušťky 44 cm bez zateplení. Zvolil jsem broušené cihly, protože pro mě byla s ohledem na svépomocnou realizaci domu naprosto klíčová rovinatost a minimálně rozměrová tolerance.
Co bylo tím klíčovým faktorem, zásadním rozhodovacím okamžikem, který vás přivedl k jednovrstvému zdivu?
Upřímně se mi nechtělo zatěžovat se se zateplením, respektive řešit v souvislostí s ním fasádu. Zabývat se lepením, kotvením… Jsem přesvědčený, že hrubá stavba domu by měla být co nejjednodušší a tím pádem konstrukčně nejbezpečnější. S vyřešenými detaily, s eliminací míst, kde může vznikat lidská chyba.
Navíc v době, kdy jsem dům začínal stavět, byla cena tepelných izolací extrémně vysoká. I když už dnes mírně klesla, stále jde o hodně velký finanční výdaj. A rozhodující pro mě bylo i zdravé vnitřní mikroklima.
Můžete to rozvést?
Chtěl jsem dům, který bude přirozeně regulovat vlhkost, nebude zabalený v polystyrenu. Takže jednovrstvé zdivo pro mě bylo jasnou volbou.
Jak se Vám s cihlami HELUZ pracovalo?
Byla to jednoduchá práce, hodně mi pomohla služba založení první řady zdiva. Celkově byla práce s prvky HELUZ příjemná a rychlá. A obrovským bonusem byla práce se SIDI…
… HELUZ SIDI, předem připravená zdicí malta pro tenkou spáru určená pro broušené cihly. Naplnila Vaše očekávání?
Naprosto. S jejím využitím se zdění v podstatě velmi přibližuje suchému procesu. Vezmete kbelík s hotovou maltou, válečkem ji nanesete na řadu cihel, položíte na ni další řadu a během několika minut je malta tuhá. Není nutné pracovat s míchačkou nebo těžkými nástroji. Maltu SIDI považuji opravdu za obrovskou výhodu.
Jaké další komponenty ze sortimentu HELUZ jste volil pro Váš dům?
Začal bych asi doplňkovými tvarovkami pro obvodové zdivo, konkrétně cihlami s drážkou pro osazení tepelné izolace, na níž následně navazuje rám okna. Plus samozřejmě dělené cihly kvůli převazbě zdiva, řešení rohů… Stropy jsem kombinoval, základ jsou keramické panely a v místech opravdu velkých rozpětí jsme zhotovili železobetonový monolitický strop.
Využil jste i systémové okenní překlady?
Ano, podle světových stran jsem vybíral rozdílné typy. Na sever standardní překlady, na osluněné strany překlady s žaluziovým kastlíkem. I kdybych žaluzie neinstaloval hned, mám hotovou stavební připravenost včetně elektroinstalace a můžu je doinstalovat kdykoliv, aniž bych nějak zasahoval do fasády.
Sdílet / hodnotit tento článek