Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak a čím natřít dřevo, aby vydrželo? Opravné nátěry fasády a oken

Pro dřevěné konstrukce není důležité pouze ošetření nového dřeva, ale také správný postup při obnovování nátěrů. U dalších nátěrů je nutné počítat s často poměrně pracným odstraňováním starých barev. Někteří výrobci nabízí lazury nebo laky, u kterých doporučují použití bez odstraňování původních vrstev, lepší je ale vždy natírat očištěné dřevo. Pouhým přetřením původního degradovaného nátěru by se snížila účinnost a životnost vrstvy nové.

Opravné nátěry

Samostatnou kapitolou jsou opravné nátěry dřevěných výrobků vystavených povětrnosti, jako jsou chaty, štíty domů, terasy, balkony, zábradlí a samozřejmě okna všeho druhu. Jednou z nejčastějších chyb je nátěr dřevěného štítu nebo obkladů bezbarvým lakem nebo bezbarvou lazurou. Dřevo tak není dostatečně chráněno před UV zářením a dochází k jeho degradaci a odlupování nátěru. Odstranění zbytků laku je pak obtížné. Zde platí, že tmavší nátěr lépe chrání a dostatečná tloušťka zajišťuje dlouhodobou ochranu.

Opravné nátěry oken, prováděné většinou pigmentovanými barvami, jsou náročným procesem. Nejdůležitější je začít s opravou včas, a to ideálně jakmile se projeví první odlupování nátěrů. Odhalené dřevo totiž rychle degraduje – stává se pórovitější a méně soudržné, protože přírodní „pojivo dřeva“ (lignin) bylo zničeno. Při opravných nátěrech musíme vrchní šedou degradovanou vrstvu kompletně odstranit (obrousit nebo oškrábat až na žluté zdravé dřevo). Pokud je takto degradovaný povrch natřen, dochází zaručeně k selhání nátěrů a jejich odlupování, jak je vidět na obrázku (obr. 1).

Degradovaná vrstva dřeva je navíc také silně porézní a zadržuje velké množství vody. Zadržená voda se musí po obroušení nechat odpařit, tak aby obsah vody ve dřevě byl 8 až 14 %, jinak se nové nátěry při ozáření sluncem odloupnou vlivem vznikající vodní páry. Nejvíce bývají postiženy spodní části oken (obr. 2). Pokud jsou staré nátěry popraskané, je nejvhodnější jejich kompletní odstranění, nejlépe opálením. Louhování nebo použití odstraňovačů nátěrů je na dřevě méně vhodné, v takovém případě musíme především pečlivě odstranit zbytky těchto „barvožroutů“, jinak by došlo k narušení nových nátěrů.

Obr. 2 Odlupování nátěrů oken – spodní část. Zdroj: Ing. Richard Milič, CSc.

Po obroušení je třeba okna napustit vhodným napouštědlem a následně natřít základní a dvakrát vrchní barvou. Tento postup platí obecně pro vodou ředitelné i rozpouštědlové hmoty. Důležité je také dodržovat výrobcem předepsaný časový odstup nátěrů. Příliš dlouhý i zkrácený odstup je na závadu a může vést k odlupování nových nátěrů. Na trhu jsou dnes dostupné také barvy tzv. 3 v 1, což znamená, že jednu barvu můžete použít pro celý nátěrový systém na zhotovení všech tří nátěrů v šestihodinových intervalech. Tyto barvy jsou na bázi tzv. krátkých alkydů s menším obsahem oleje. Jejich výhodou je, že rychle zasychají a jsou tvrdé, nevýhodou je však menší odolnost na povětrnosti.

Samostatným problémem je nepřilnavý rozpraskaný kyt u prosklených výplní. Ten je třeba odstranit ještě před nanášením napouštědla, po jeho zaschnutí volná místa znovu vykytovat a následně vše přetřít základní barvou. Rozpraskaný kyt je branou pro vstup vody, což opět vede k selhání i dobře provedeného nátěru (obr. 3).

Obr. 3 Rozpraskaný kyt. Zdroj: Ing. Richard Milič, CSc.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

REKLAMA