Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Novou přístavbu zateplili korkem. Fasáda vsází na jeho přírodní vzhled

Od první schůzky až k realizaci za šestadvacet týdnů. Přístavba zvětšila plochu nemovitosti o 20 metrů čtverečních, a velmi výrazně zlepšila celkové tepelné a ekologické vlastnosti domu. Jak? Byla z korku.

O tom, že se korek vyniká z hlediska udržitelnosti; tepelných, vlhkostních a akustických vlastností, nikdo příliš nepochybuje. Přesto mu ve stavební praxi Velké Británii není věnována větší pozornost. Projekt kanceláře Delve Architects se to rozhodl změnit. Na názorném příkladu demonstrovali, jak lehce a hlavně jak dobře se dá s tímto materiálem pracovat. Během přístavby zadního traktu domu v řadové zástavbě posloužil korek jako základ kompletní rekonstrukce.

Korek se u přístavby v Camberwell postaral o to, že dodal tepelnou pohodu formou přírodní izolace a přitom velmi příjemně snížil emise uhlíku, které by se jinak s takovou formou rozšíření pojily. Hodí se zmínit, že typově podobných „přístaveb do dvora“ u domů z Londýna jsme už našim čtenářům pár ukázali. Žádná z nich ale nesáhla po korku s takovou důmyslností.

Více informací o této přístavbě se dočtete ve fotogalerii.

Raději se ptejme jinak: Je to drahé? Čtyři metry čtvereční obkladu vyšly na 150 liber, dalších 80 pak stál metr čtvereční izolačního korku. Foto: Fred Howarth

Údaje o projektu

Název projektu: Camberwell Cork House
Typ projektu: přístavba, rozšíření domu, rekonstrukce
Architektonické studio: Delve Architects
Lokalizace: Camberwell, Londýn, Spojené království
Vedoucí projektu: Alex Raher
Strukturální inženýring: Cogley Structural Solutions
Hlavní dodavatel stavby: CSC Build It
Dodavatelé materiálu: Ecovia, Mike Wye, Reform CPH
Klient: Soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2023
Užitná plocha: 112 m2 (z toho 20 m2 vlastní rozšíření)

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Fionn McCann Photography

Vícegenerační rodinný dům. Na první pohled nesmyslně splácaný. Ale je promyšlený

Vícegenerační rodinný dům, s rozlohou užitné plochy 200 metrů čtverečních. Plán je primárně křížový, tvořený čtyřmi betonovými pilíři a dvěma betonovými trámy, které se táhnou zepředu dozadu a rámují primární dvou-aspektový obytný prostor. Výrazný arkýř, překryv střechy v zadní části chránící…

Zdroj: Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC), Stefano Boeri Architetti (Progetti | Stefano Boeri Architetti)

Dekarbonizační roadmapy pro stavebnictví a zelená města

Dekarbonizaci a dobrým příkladům zapojení modro-zelené infrastruktury do plánů měst a obcí se v současné době věnuje mnoho odborných seminářů a konferencí. Objevují se zajímavé náměty pro development i pro samotné architekty, urbanisty a stavitele, a to včetně takzvané…

REKLAMA