
Organizátoři již zveřejnili na webových stránkách jejich kompletní seznam. Veřejnost bude moci zdarma nahlédnout do budov veřejných i soukromých – do historických paláců, reprezentativních vil, industriálních památek i současných novostaveb. Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti.
„Do dalších deseti let vstupujeme s novými nápady, pestrým programem, spoluprací s mnoha inspirativními osobnostmi, ale přitom se stále stejnou vizí: chceme otevírat město všem, nabídnout lidem možnost, jak poznat místo, kde žijí, objevovat vše staré a tajemné, stejně jako vše nové a moderní, co ovlivňuje náš každodenní život,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá a dodává: „Letošní téma zve k zamyšlení nejen nad architekturou minulosti a jejími odkazy, ale hlavně nad tím, co tu po nás zůstane dalším generacím. Nadčasové stavby? Město, které bude schopné čelit novým výzvám? Nebo tu zanecháme cosi nepoužitelného, neschopného proměny?“
Podívejte se na festivalový promospot, který odhaluje některé festivalové novinky. A zapojit se můžete opět do soutěže Otevřená Praha o nejlepší fotografii z festivalu Open House Praha 2025. Kompletní pravidla fotosoutěže jsou zveřejněna v článku na ESTAV.cz.
Zdroj: Open House Praha, z. ú.
Školy pro budoucí generace
Festival formou podnětných přednášek a debat v doprovodném programu otevře hned několik témat. Hostující kurátor festivalu architekt Osamu Okamura připravil sérii diskuzí Školy pro budoucí generace. Debaty představí některé vítězné projekty nových pražských škol vybrané z nedávných architektonických soutěží, ukážou inspirativní příklady toho, jak přetvořit zastaralé školní budovy na energeticky efektivní a ekologické a otevřou také téma vlivu prostředí pro vzdělávání na studující i vyučující.
„Přestože dědictví bývá považováno za nadčasové, každá generace musí znovu objevovat svůj vztah k těm jeho částem, které s ní rezonují. Dědictví, které slouží jako nejhlubší zdroj inspirace, nás přímo vybízí k zamyšlení nad tím, co a proč zanecháváme my pro další generace. Festivalové debaty s přizvanými odbornicemi a odborníky otevřou otázky týkající se podoby našich školských staveb, ve kterých předáváme vzdělanost, kulturu a schopnost se učit příštím generacím. Jaké hodnoty jsou pro nás důležité a co tyto stavby o nás říkají? Promítají se tyto kvality a priority také do jejich architektury?“ ptá se architekt a kurátor Osamu Okamura.
Tematická linka se také propíše do víkendového programu. Lidé si budou moci 17. a 18. května 2025 zdarma prohlédnout například chytrou, udržitelnou a energeticky pozitivní revitalizaci školní budovy Střední odborné školy a gymnázia v Českobrodské ulici V Hrdlořezích. Komplex ze 70. let prošel důkladnou rekonstrukcí, který z něj udělala nejmodernější veřejnou budovu ve střední a východní Evropě. Škola si například sama vyrábí elektřinu, kterou může dokonce i prodávat, má vlastní čističku a světla, teplota nebo větrání se v budově regulují automaticky. Na budově se uplatňuje popínavá zeleň a zelená je i střecha se zahradou.
Další zastávkou může být také nový „zelený“ Pavilon tropického zemědělství v areálu České zemědělské univerzity v Suchdole. Novostavba, která disponuje nejmodernější infrastrukturou, chytře využívá rostliny ke zlepšení mikroklimatu a snížení energetické náročnosti. Budova získala dokonce i cenu Adapterra Awards pro příkladnou udržitelnou stavbu v podmínkách klimatické změny.
Je možné skloubit městský život s volností a svobodou pohybu jakou mají děti na vesnici? Odpovědí může být lesní školka. Dříve u nás vznikaly jen ze soukromé iniciativy, dnes už máme i první obecní. V lesní třídě Mateřské školy Milíčův dům v parku Kapslovna na Žižkově děti tráví čas v souznění s přírodou. Třída byla otevřena teprve v září loňského roku a její zázemí tvoří tři menší dřevostavby s ložnicí, jídelnou a kompostovatelnými toaletami. Další tipy na budovy z tematické linky Školy pro budoucí generace najdou lidé v článku na webu.
Mateřská škola Milíčův dům – Lesní třída Větvíci. Zdroj: archiv budovy
Zapomenutá nádraží, významná železniční výročí a nové projekty
Festivalový vizuál tentokrát zobrazuje významnou pražskou památku, která ale již na mapě Prahy neexistuje. Ilustrace Jana Šrámka zachycuje jedno z nejkrásnějších nádraží ve střední Evropě – Nádraží Praha-Těšnov, mezi lidmi známé také jako Denisovo nádraží. Letos je tomu 150 let od otevření neorenesanční budovy, ale také si připomínáme 40 let, kdy v zájmu ustoupení nově vznikající magistrále, byla zdemolována.
„Naším záměrem bylo oživit v myslích mnohých vzpomínku na těšnovské nádraží, která už se pomalu vytrácí. Pro mladší generaci může být příběh této památky inspirací a snad i probuzením zájmu o město, jeho historickou paměť, ale i budoucí rozvoj. V Praze existuje mnoho příkladů opuštěných nádražních budov, z nichž některé aktuálně získávají nové využití, jako například Stanice 6 v Bubenči. Jiné se již rozsáhle upravují, jako areál Masarykova nádraží nebo transformují jako nádraží Praha-Bubny. A některé se možná po dlouhých letech chátrání podaří ještě zachránit, jako je tomu v případě nádraží Vyšehrad,“ říká kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Nádraží Praha-Bubny – Centrum paměti a dialogu Bubny. Foto: Tomáš Sysel
Osud nádraží i dalších železničních staveb na území Prahy se promítne v doprovodném programu formou výstavy historických fotografií v bývalém železničním depu, přednášek o historii železnice a budoucích projektech, komentovaných procházek mezi nádražími nebo cykloprojížďky okolo budoucí pěší a cyklo promenády v místech Vršovické železniční trati.
O víkendu se lidé také mohou podívat do bývalého lokomotivního depa Masarykova nádraží, které pamatuje příjezd prvního vlaku s cestujícími do Prahy v srpnu roku 1845 (tedy přesně před 180 lety). Areál je unikátním příkladem industriální architektury a vznikl spolu s Masarykovým nádražím na základě návrhů architekta Antona Jünglinga za dozoru vídeňského architekta Paula Sprengera. Podobu kolejiště vytvořil Jan Perner (*210 let, †180 let, zemřel tragicky na následky úrazu ve vlaku). Lidé budou mít příležitost zažít autentickou atmosféru bývalého lokomotivního depa před jeho proměnou v Muzeum železnice a elektrotechniky Národního technického muzea, jehož otevření se plánuje na rok 2030.
Lokomotivní depo Masarykova nádraží – Muzeum železnice a elektrotechniky NTM. Foto: Tomáš Sysel
Architektura pro všechny
I v letošním ročníku nabídnou organizátoři speciální prohlídky pro návštěvníky se zrakovým postižením, neslyšící a děti. Zajištěno bude tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis, haptické plány a 3D modely vybraných budov. Pro zahraniční rezidenty žijící v Praze festival nabídne komentované prohlídky vybraných budov v angličtině a informativní texty budou k dispozici v otevřených budovách také v ukrajinském jazyce. Více o programu je možné dozvědět se na festivalové stránce Bez bariér a Program pro děti.
Dobrovolníci
Festival Open House Praha je komunitní akcí. Budovy se otevřou díky zapojení stovek dobrovolníků a dobrovolnic, kteří nabízí svůj čas a energii bez nároku na honorář. Přihlásit se a pomoci s prováděním či koordinací provozu může každý, koho láká nahlédnout do zákulisí příprav akce. Ambasadorkou dobrovolnického programu je moderátorka, bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny a dobrovolnice Lejla Abbasová.
Praktické informace
Většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na www.openhousepraha.cz/festival-2025. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Prohlídky budou odbavovány průběžně nebo v předem avizovaných časech (nevidomí, neslyšící, děti). Vstup na akce doprovodného programu většinou vyžadují registraci či předchozí nákup vstupenky.
Sdílet / hodnotit tento článek