Na otázky odpovídá Luboš Flousek, jednatel studia LF design.
V jaké fázi by projektant a stavebník měl konzultovat stavební přípravu venkovního stínění?
V podstatě hned na začátku. S architektem je dobré sladit představy o vzhledu i vhodnosti navrženého zastínění vzhledem k očekávané funkci. V dalších fázích projektu je potřeba sladit tloušťky konstrukcí, například venkovních kastlíků na rolety či žaluzie vůči fasádě, zda mají být kastlíky přiznané či nikoli.
A netýká se to jen venkovního ale i vnitřního stínění. Pokud zákazník požaduje třeba skrytou garnyž v interiéru, je potřeba myslet na to při návrhu a realizaci podhledu nebo výšce osazení oken.
Samostatnou kapitolou je pak elektroinstalace. Je dobré vědět ovládání prvků, zda bude dálkové ovládání, ovládání tlačítkem či zapojení stínicích prvků do systému chytré domácnosti. Konzultace a koordinace projektu je důležitá nejenom kvůli samotné přípravě, ale také pro uvědomění si cenové náročnosti.
Zdroj: Luboš Flousek, LF design
Venkovní stínicí technika
Začněme zvenku, žaluziemi a roletami. Jaké jsou rozdíly ve stavební přípravě?
Rozdíly tam jistě jsou. Příprava pro žaluzie nebo rolety je rozdílná. Hraje roli, zda se jedná o zděný dům se zateplením nebo dřevostavbu. Vždy je potřeba vědět velikosti boxů nebo schránek v závislosti na typech stínění. Existují systémová řešení tak, aby prvek šel kotvit, vešel se do fasády a zároveň se zamezilo tepelným mostům.
Můžeme uvést příklad:
Nejčastější typ žaluzie Z90, kde lamela je široká 90 mm, tak šířka nebo hloubka boxu, kde se žaluzie schová, musí být min. 130 mm. Tedy, v případě domu se zateplením, potřebujeme sílu zateplovacího systému minimálně 150 mm. A to vše by mělo být součástí projektové dokumentace.
Zdroj: Luboš Flousek, LF design
Co když připravený kastlík rozměrově nevychází – je nějaká možnost nápravy? Lze se dodatečně rozhodnout pro jiné řešení?
Většinou se dá najít řešení, bohužel to ale přináší kompromisy. Jako například zvolit jiný typ výrobku, který má ovšem trochu jinou funkčnost, jiné parametry zastínění nebo velmi často jiný vzhled.
Kam přivést jakou elektřinu, datové kabely… musím ctít nějaké přesné umístění nebo „prostě jeden kabel někam ke kastlíku pane elektrikáři“ a pak se to doladí?
Vždy je třeba mít ke každému produktu přivedeno 230 V. A v závislosti na typu, se určí, kde má být kabel vyveden. Není to tedy tak, že elektroinstalace bude „nějak“ vyvedena, je potřeba se přizpůsobit konkrétnímu výrobku. Pokud se musí elektroinstalace přepojovat jsou to zbytečné náklady a čas, čemuž šlo předejít.
Dále je třeba vědět, zda budeme ovládat produkty standardními stěnovými tlačítky nebo pomocí dálkových ovladačů, popř. pomocí aplikací, např. TAHOMA nebo LOXONE. Od toho se odvíjí příprava elektroinstalace. Opět doporučuji konzultaci co nejdříve, již ve fázi projektu.
Co statika? Od jakých rozměrů je nutné na to dát speciálně pozor?
Statiku stavby není třeba nějak zvláště řešit a pro kotvení stínicí techniky bude prakticky vždy vyhovující. Kde statika hraje roli jsou technické a rozměrové možnosti jednotlivých výrobků. Tedy, např. exteriérová žaluzie může být maximálně široká 5 metrů. Například u pásových oken nebo u prosklených fasád je tak nutné architektonicky přijatelně žaluzie dělit na úseky.
V případě exteriérových žaluzií považuji větrný senzor za nutnost.
Zdroj: Luboš Flousek, LF design
Vnitřní stínění
Jaké jsou designové novinky pro interiérová stínění?
Interiérové stínění je designérská lahůdka ale zároveň technicky zajímavá disciplína. Ať to jsou rolety, římské rolety, závěsy se záclonami apod. Jejich velikou přidanou hodnotou je, že vedle všech výše uvedených vlastností zlepšují akustiku a zvýrazní vzhled interiéru.
I zde se prosazuje motorizace a o to více je třeba v interiéru myslet na rozvody elektroinstalace. Zcela odlišná připravenost je na rolety nebo na závěsy.
V současnosti se u moderních domů prosazují kastlíky pro záclony, závěsy, zapuštěné garnýže do sádrokartonu. I v této oblasti jdeme směrem k vizuálnímu minimalismu.
Abychom ale dosáhli dokonalého výsledku, je třeba se poradit, protože je třeba řadu postupů kooperovat se sádrokartonáři, elektrikáři, dodavateli vzduchotechniky či chlazení apod. A když se vyhneme všem instalacím, pak se může stát, že kastlík v interiéru je úzký a namontovat garnýž pro záclony a závěsy je nemožné.
Zdroj: Luboš Flousek, LF design
A co když se na kastlík zcela zapomene, je nějaké řešení kromě povrchového uchycení?
Pokud přijdeme do interiéru, který je již skoro hotov a klient má zájem o stropní garnýže, nebo dokonce zapuštěné garnýže, dají se dodělat. Drážky pro garnýže se musejí vyfrézovat do sádrokartonu, s tím je ovšem spojena vysoká prašnost a mohou se vytrhat šrouby, jelikož jsou již zatmeleny a přemalovány. Tedy je to možné, ale otázkou je, zda nezvolit přiznané garnýže. I u interiérových prvků platí, plánujte dostatečně dopředu.
Zmínil jste motorizaci. Elektricky ovládané záclony, jak to funguje? Co je potřeba připravit?
Elektricky ovládané záclony a závěsy jsou čím dál více oblíbené. Pokud jsme vyřešili elektriku, tak máme vyhráno. Motor je osazen na konci garnyže, je jedno zda na levé nebo pravé straně.
Látka se „obalí“ okolo motoru, ten tak není vidět a na druhou stranu je zcela přístupný. Ovládání je dle připravenosti, tj. na tlačítka nebo na dálkové ovládání.
Moderní stavby to jsou stále vetší okna. Velké rozpony ale mohou přinášet své problémy, třeba u rolet…
U rolet výrobci udávají maximum délky. Důvodem je, že nosná hřídel, na kterou se roleta namotává může být uložena samozřejmě jen na svých koncích. Pokud se u velkých rozměrů hřídel i jen mírně prohne, nastane nevzhledný V-efekt, roleta nebude napnutá. Při větších deformacích se roleta bude i špatně navíjet.
Dovolím si zmínit řešení české společnosti Bematech, jejich rolety ZOOMTECH mohou být vyráběny až do délky 5 metrů, mají na to patentované řešení s předepjatou hřídelí.
Zdroj: Luboš Flousek, LF design
Z praxe
Jak lze jednoduše stínicí techniku skloubit s chytrou domácností?
Řada klientů již tzv. chytrou domácnost využívá. Na trhu se používá řada systémů, např. LOXONE, který je ovšem finančně trochu náročnější nebo systém TAHOMA od výrobce pohonů SOMFY. Systém se dá dodělat i dodatečně a umožňuje poměrně širokou škálu možností.
Vedle stínicí techniky lze na TAHOMu napojit bezpečnostní systém, ovládání vytápění, kamer apod. Klient má přehled o stavu domácnosti, ví, v jakém stavu jsou exteriérové žaluzie, může tak reagovat na změny počasí apod.
Měl byste ze své praxe nějakou perličku z montáže?
Snažíme se s klienty jednotlivé prvky hodně konzultovat. Nicméně, měli jsme projekt, kdy stavba betonovala pilíře, dělníci vylévali překlady a my jsme mezi nimi řešili průchodky pro kabeláž pro budoucí závěsy. Chlapi ze stavby na nás koukali hodně nedůvěřivě.
Sdílet / hodnotit tento článek