Jako ucelený projekt je to nezvyklá kombinace nápadů z různých koutů světa. Inspiraci si toto stavební dílo nepochybně bere ze severské prostorové jednoduchosti, jeho typického minimalismu. Přidává k ní ovšem nadčasovost, která je blízká spíše japonskému designu. Po materiálové stránce se blíží spíše architektuře blízké tropům a exotickým letoviskům.
Prosklené polo-venkovní koridory mohou znalcům architektury připomenout chodby v Muzeu moderního umění v Louisianě, zatímco z nápadu usazení staveb na plochu jezera natrefíme na klasické švédské rybářské domky. A byť dává všem těmto směrům vyniknout, do popředí staví úlohu všeobjímající přírody, která vše se spojuje v jeden funkční celek.
Architektura tu vytváří podmínky pro to, aby příroda mohla léčit. Uklidňovat, uvolňovat, podporovat rozjímání. A možná taky se trochu rozmazlovat, pokud sem zavítáte. To je totiž hlavním posláním Sjöparken, útočiště nenápadného luxusu v objetí přírody. Je to místo, kde můžete zapomenout na svět okolo, a vzpomenout si zase trochu na sebe.
Stavebně je to hybrid všech těch zmíněných stylů. Ale bere si z nich, pod taktovkou NORM Architects, to nejlepší a vytváří z nich působivou směs odlišných vlivů, které se v jeho zdech plynule snoubí. Každé zákoutí vypráví příběh o jednoduchosti, jednotě a duchu místa a vytváří zážitek, kde se promyšlený design a příroda snoubí v dokonalé harmonii.
Je to wellness hotel jiného typu, který na svou popisnou kategorii ještě čeká. Něco mezi pobytem v klimatických lázních a klášterními zahradami. Je místem, kde se pobytem sami odměníte.
Krásy švédské přírody uvnitř
Hotel Sjöparken se nachází v rozlehlých bukových lesích švédského Hallandu, v krajině prozářené odleskem vodních ploch jezer. A právě na jednom z nich, přímo na jeho hladině, je usazeno sedm vil. Každá vila plynule propojuje čtyři hotelové pokoje prosklenými chodbami. Tyto křehké a prosvětlené koridory vytváří pocit procházky vesnicí pod širým nebem. V dotyku s vodní hladinou, lesy, všudypřítomnou nádherou.
Záměrem architektů bylo vytvořit právě takové rozostřené hranice mezi interiérem a exteriérem, a posílit intimní spojení s okolím. Takže ať už se osvěžujete ve chladné vodě švédského jezera, sluníte se na jeho dřevěných molech, odpočíváte v saunách na pokoji nebo se oddáváte klidu při ležení v posteli a pohledu skrz rozlehlá okna, každý okamžik odhaluje jedinečné spojení s přírodou.
Integrované architektonické prvky a design na míru optimalizují prostor a minimalistické, klidné pokoje vytvářejí rámec pro pohlcující zážitky se zaměřením na klid, pospolitost a pohodu. Nejen pohodou živ je člověk, a tak je tu ještě Ästad Vingård. Rozšíření navazující na ubytování, které v sobě nese stylovou (a michelinskou hvězdou oceněnou) restauraci.
Architektura se tu místo košatých detailů soustředila spíše na taktické prvky. Třeba to, jakým způsobem sluneční světlo proniká místnostmi. Způsoby filtrování světla se tu realizují prostřednictvím lamel, žaluzií, textilií a střešních oken. Na výběr materiálů, které zrcadlí přírodní živly: uvnitř je vše, od stěn zdobených teplými tóny obložení z dubového dřeva, přes složitou strukturu měkkých textilií až po smyslové kouzlo přírodního kamene a keramiky. Na to, aby stavby neutlačovaly okolní přírodu a ladily s ní – například ozeleněnými střechami.
A také na plynulost pohybu uvnitř hotelu. Vnitřní prostor je totiž promyšlen tak, aby se obyvatelé uvnitř vlastně potkávali co nejméně. Při pobytu tak můžete snadno nabýt dojmu, že se v téhle „vesnici na jezeře“ vyskytujete jen vy, a personál. Pokud jde o měřítka a provedení staveb, odpovídají místním stavebním tradicím. Dřevěné obklady a zelené střechy vzdávají hold architektonickému dědictví regionu.
Wellness nového typu
Vily usazené na hladině tak v podstatě lákají ty, kteří hledají únik do pohodlí a náruče přírody, kdo hledají soužití mezi luxusním bydlením a nedotčenou krásou švédské krajiny. Jsou koncipovány tak, aby nabízely nepřerušený výhled na klidné jezero. Každá z nich má vlastní vnitřní bazén i vnější plovací mola.
V každém pokoji je pomocí strategicky umístěných dřevěných žaluzií dosaženo plynulého rozdělení obývacího prostoru a ložnice, čímž je dosaženo rovnováhy mezi průhledností a soukromím. Zároveň se filtrované světlo proměňuje v okouzlující umělecké dílo na stěně, takže není potřeba další dekorace. Prostor zůstává „vyprázdněný“, vyplní jej až přítomnost hostů, kteří tu vytvořenou stínohru docení.
Souhra světla, které vytváří dynamické trojúhelníky nebo měkce proniká přírodními vlákny závěsů, zajišťuje, že každý zážitek z místnosti je jedinečný. Pro atmosféru a pohodlí jsou zásadní také světelné scénáře umělých světelných zdrojů, které doplňují denní světlo. Nejde ale o nic přehnaně dramatického, architekti nechtěli konkurovat přirozenému osvětlení. Místo toho jimi navržené měkké osvětlení zdůrazňuje hmatovou povahu prostoru.
Architekti ze studia NORM Architects si chválí, že tu vytvořili nový koncept hotelu. Který svou kapacitou nahrává individuálnímu přístupu k ubytovaným. Spojením s typologií vodních vil z tropických letovisek se celá tato enkláva luxusních hotelových pokojů Sjöparken stává svým novým charakterem zcela novým hybridem. Který bude vyhledávaným právě pro svou jinakost.
Údaje o projektu
Název projektu: | Sjöparken Retreat |
Typ projektu: | wellness hotel |
Architektonické studio: | NORM Architects |
Lokalizace: | Halland, Švédsko |
Vedoucí architekt: | Peter Eland |
Projektový tým: | Frederik Werner |
Spolupráce: | Jonas Bjerre-Poulsen |
Design interiéru: | Hedda Klar |
Klient: | Ästad Vingård |
Rok dokončení (finalizace): | 2023 |
Sdílet / hodnotit tento článek