REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Má váš byt co na sebe? A jak to financovat?

Nemám nic na sebe! Takové zděšení občas (nebo dokonce často) zažívají hlavně ženy při pohledu na svůj bohatý, avšak již „okoukaný“ šatník. Mohl by se tak ale cítit i váš byt, kdy měl tu možnost podívat se do zrcadla a povědět nám, jak se sám sobě líbí.
Má váš byt co na sebe? A jak to financovat?

A vůbec nezáleží na tom, zda jste si právě pořídili byt v novostavbě, nebo již dvacet let bydlíte v činžáku nebo paneláku. Aby byl byt šik, chce to krásné podlahy, komfortní koupelnu, vybavenou kuchyň, neomlácené dveře….

Útulné, hezké bydlení je snem asi každého. Jak tedy nezůstat jen u snů a vykročit směrem k jeho realizaci? Základním předpokladem jsou finanční prostředky na investici a o tom je tento článek. Povíme si něco o hypotékách, stavebním spoření a jak je chytře využít pro zainvestování svého snu.

Financování bydlení se odvíjí od podmínek každého

Než se ale pustíme do různých úvěrů, musíme si ujasnit vaši bytovou situaci. Pokud máte byt v osobním vlastnictví, pak máte zcela volnou ruku v jeho úpravách a máte taky možnost využít hypotéku zcela bez omezení. Byty v družstevním vlastnictví to mají o něco obtížnější, musejí se většinou spokojit s úvěrem ze stavebního spoření. Ano a bydlení v nájmu má tu nevýhodu, že nejspíš zkrášlíte byt jeho majiteli. Pokud tedy bydlíte v nájmu, začněte svou cestu za vysněným bydlením tím, že začnete přemýšlet o nákupu svého vlastního.

Když kupujete byt do osobního vlastnictví, můžete využít hypotéku nejen na nákup, ale i na rekonstrukci. Abyste nemuseli využívat své vlastní finance, můžete dofinancovat záměr úvěrem ze stavebního spoření. Tak si do bytu pořídíte hned na začátku všechno, co potřebujete. A bude to pro vás výhodné. Pokud se například rozhodnete pro kompletně novou vestavěnou kuchyňskou linku řekněme za 100 000,- Kč a použijete prostředky z hypotéky, navýší vám to splátku o cca 500,- Kč. Pokud si ale kuchyň koupíte později a využijete například neúčelovou půjčku, bude vaše splátka obvykle od 3000,- Kč do 6 000,- korun. Nehledě na fakt, že hypotéku získáte za 3% p.a. a půjčku třeba za 15% p.a.

Teď si možná říkáte: „My už ale hypotéku splácíme. A také máme malé děti, takže máme jen jeden příjem a teď by nám nikdo hypotéku neschválil." Nenechte se ale odradit! To, že už hypotéku máte je v případě potřeby dalších financí spíše výhoda než nevýhoda. Málokdo totiž ví, že při refinancování hypotéky můžete získat peníze navíc a to bez prokazování příjmů. Dejme si příklad: Koupili jste si byt za 2 miliony a splácíte cca 10 tisíc korun měsíčně. Při refinancování máte možnost navýšit svou splátku bez prokazování příjmů až o 20%, tedy na 12 tisíc korun. Tím získáte prostor pro navýšení úvěru cca o 400 tisíc kč. A to už je dost na to, abyste svůj byt oblékli do nového.

Jakub Hermánek - zakladatel projektu Hypotex.cz

K hypotékám se dostal jako každý člověk - koupil postupně několik nemovitostí. Když se začal zajímat o to, jak se hypotéky nabízejí lidem, pochopil, že je tu mnoho neúplných a zavádějících informací.

Protože má zkušenosti jako konzultant s mnoha firmami a projekty, rozhodl se nenechat si svoje know-how pouze pro sebe. Tak vznikla myšlenka založit projekt Hypotex.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

REKLAMA