V běžné pěstitelské pálenici jsou dva zdroje odpadního tepla – spaliny z kotle nebo kotlů (obvykle jsou kotle dva) a teplá voda z chladiče, v němž kondenzuje slivovice.
Teplota spalin, které odcházející z kotle do komína, obvykle přesahuje 100 °C. Kromě toho spaliny ze zemního plynu obsahují velké množství vodní páry. Jejich ochlazením, případně kondenzací vlhkosti lze získat významné množství tepla.
Tyto skutečnosti si uvědomil majitel jedné pěstitelské pálenice na východě Moravy. Nechal si proto vyrobit dvouplášťový komín z nerezu, jímž protéká voda z akumulačních nádrží umístěných ve sklepě. Z akumulačních nádrží jde potom voda do otopné soustavy přilehlého rodinného domu.
Voda se ohřívá na teploty kolem 60 °C, což je po většinu roku dostatečné pro běžný otopný systém s radiátory. Akumulační nádrže jsou beztlakové a mají celkový objem kolem 20 m³. Množství tepla, které se tímto způsobem zachytí, spolehlivě postačí na zajištění tepelné pohody v celém rodinném domě i v přilehlém obchodě.
Teplou vodu z chladičů uvedená pálenice využívá k umývání kvasných nádob. Nevýhodou z hlediska případného použití pro vytápění je nízká teplota, která by stačila pouze pro podlahové vytápění. Množství tepla by však v tomto případě mohlo být mnohem větší, než ze spalin, které odcházejí do komína. Tepla by tak mohlo být dost pro vytápění hned několika rodinných domů.
Sdílet / hodnotit tento článek