REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak zabezpečit bytový dům více o tématu

Odemykáme čipem

Ke vstupu do domu slouží všem obyvatelům výhradně sada unikátních čipů, která se rozděluje v požadovaných počtech mezi jednotlivé spoluvlastníky. S realizací zabezpečení se jednoznačně doporučuje vyměnit zámek na dveřích a nový klíč ve dvou nebo třech vyhotoveních svěřit např. předsedovi výboru SVJ nebo správci domu.
Odemykáme čipem

Je třeba ale pamatovat na to, že své čipy bude potřebovat i správcovská firma, firma zajišťující úklid, revizní firma vašeho výtahu a její havarijní služba, pošta (doručovatelka pošty a také doručovatelka ranních novin). Pokud je v domě například výměníková stanice, která patří dodavateli tepla, i ten bude potřebovat čip.

Při ztrátě nebo krádeži čipu je třeba, aby se na tento konkrétní čip do domu nadále nikdo nedostal. V takovém případě lze konkrétní čip ze systému zabezpečení vyřadit. To je možné díky unikátnosti každého čipu. Nejslabším článkem bezpečnosti je ale sám uživatel – majitel čipu. Předpokladem k včasnému vyřazení čipu a zachování bezpečnosti je totiž okamžité nahlášení ztráty správci systému. Tím je obvykle jeden z členů výboru SVJ nebo vedení družstva. Stejně snadno lze čip v systému zabezpečení znovu aktivovat, pokud např. majitel zjistí, že ho neztratil, ale jen zapomněl v jiné tašce.

 

Výběr čipu

Na trhu je celá řada čipů a čipových technologií, které lze do systému zabezpečení použít. Tyto technologie se liší svou bezpečností, zejména v souvislosti s kopírováním čipů. Často jsou používány čipy, u kterých není pořízení kopie nic složitého. Obvykle se k jejich použití přistoupí z cenových důvodů. Cena čipů podle stupně ochrany před kopírováním se pohybuje od 20 do 200 korun za kus. Dražší technologie jsou proti kopírování zabezpečeny lépe, a tím přinášejí daleko vyšší bezpečnost.

Kvalitnější typy mají také vyšší mechanickou odolnost. Oproti nejlevnějším variantám nebývají zavřeny pouze v plastovém pouzdře, ale bývají „zality“ v pružném prostředí a poté až vybaveny pouzdrem. To zvyšuje jejich odolnost např. při pádu nebo při trvale neopatrném zacházení.

 

Časové nastavení čipů

Jednou z nejoceňovanějších výhod čipového zabezpečovacího systému je možnost nastavení přesného dne v týdnu a času, kdy bude čip fungovat, a to u každého čipu individuálně. Pro úklidovou firmu lze tedy např. nastavit, že se do domu dostane pouze v sobotu mezi 8. a 14. hodinou, pro správcovskou firmu naopak lze nastavit pouze všední dny, a to v obvyklé pracovní době. Doručovatelce pošty je vhodné nastavit pouze všední dny, doručovatelce novin je nutné vyhradit i sobotu. V každém případě lze většinu čipů určených pro externí uživatele z řad dodavatelů nastavit s vyloučením funkce v nočních hodinách. Výjimkou je např. firma zajišťující servis výtahu, dále např. majitel a správce výměníkové stanice nebo kotelny apod.

 

Obsluha a napájení

Zabezpečovací systém celého domu je napojen na datovou centrálu, která se obvykle umísťuje v zamykatelné místnosti v domě. Součástí centrály je připojovací bod pro notebook, kde se na speciálním software celý systém obsluhuje a spravuje. Lze editovat veškerá nastavení čipů, vyřazovat čipy ze systému v případě ztráty a naopak čipy do systému přidávat. Systém rovněž zaznamenává historii všech autorizací čipů. Lze tedy v případě jakékoliv nepříjemné události dohledat, čí čip byl v té souvislosti použit. Historie zároveň umožňuje sestavovat statistiky pohybu jednotlivých čipů po domě.

Systém se zapojuje v místnosti s centrálou do klasické silové zásuvky 230 V. Obvykle je vybaven záložním zdrojem elektřiny, který se okamžitě aktivuje při výpadku proudu. Záložní zdroj zajišťuje, že se i při výpadku proudu dostanou lidé hlavním vchodem do domu. Pokud by byl systém zcela bez proudu, dveře by byly zamčeny. Z důvodu zajištění volných požárních únikových cest se ale na záložní zdroj nenapojují dveře, které mají být při výpadku proudu odemčeny. Ty jsou vybaveny reverzibilním zámkem, který je při výpadku proudu naopak v odemčeném stavu, a dveře lze otevřít stiskem kliky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak zabezpečit bytový dům

  1. Chcete kameru na rodinném domě? Co na to GDPR
  2. Proč zabezpečit dům?
  3. Trvale zamčeno elektronickým zámkem
  4. Odemykáme čipem
  5. Pozor na požární předpisy při zabezpečení domu
  6. Zabezpečte vrata do garáže a výtah
  7. Nezapomeňte zabezpečit byt

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak zabezpečit bytový dům

Zdroj: fotolia, photo 5000

Spravujete bytový dům? Na konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů poradíme. Přijďte 1. listopadu 2023

Jste předseda společenství vlastníků jednotek, bytového družstva nebo správce či vlastník bytového domu? Na konferenci 1. listopadu 2023 v Praze poradíme jak rozúčtovat teplo a teplou vodu, jak zateplovat nebo zařídit fotovoltaiku na bytovém domě. A kdy vyměnit společné rozvody vody? Uvidíte příklady dobré praxe z…

Zdroj: PEXELS

Bezpečný domov a mapa kriminality představená na veletrhu FOR ARCH

Již 34. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH (19. až 23. 9.) odstartoval seminářem Bezpečný domov. V široké nabídce doprovodných programů veletrhu má tato akce již své čestné místo. Aktuálně zaujala přítomné svým dalším vývojem aplikace Mapa kriminality a novými informacemi…

Zdroj: ABB

Domovní zvonky umí víc než jen zvonit. Domovní telefony umí komunikovat přes internet

Domovní zvonek je většinou prvním místem, u kterého se zastavíte. Důvod je prostý – zazvonit, domluvit se, být vpuštěn dovnitř, nebo se dozvědět potřebné a odejít. Dnes už ale domovní zvonky umožňují a nabízejí mnohem víc – kromě jiného představují nezanedbatelný bezpečnostní prvek, díky němuž se do domu dostanou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA