REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Snižte v budovách rizika vzniku požáru na minimum

Nebezpečí požáru v budovách je bohužel realitou. Už během stavby je proto třeba zajistit opatření, která budou plně odpovídat dnešním platným protipožárním předpisům. Nejde samozřejmě jenom o zajištění toho, aby konstrukce byly z nehořlavých materiálů a aby se v místnostech budovy instalovaly protipožární hlásiče. Opatření proti riziku vzniku požáru musí být samozřejmě mnohem důkladnější a propracovanější.
Snižte v budovách rizika vzniku požáru na minimum

Utěsněte všechny otvory

Velmi důležité je také utěsnění protipožárních prostupů. Z logiky věci vyplývá, že je v budově třeba minimalizovat místa, kterými by se mohl oheň jakkoli šířit. Zákonné normy proto říkají, že protipožární odolnost musí být u dělících konstrukcí zachována i tam, kde dochází k prostupům kabelů mezi zdmi a dělícími příčkami nebo u různých spár nebo jiných otvorů. Právě zde se totiž nacházejí slabá místa, kterými by se mohl oheň šířit dále. Příkaz zní proto naprosto jasně: v budovách je třeba ošetřit proti požáru všechny otvory, které vykazují plochu větší než 0,04 m².

Vyberte nejvhodnější materiál

Ovšem platí, že utěsňovat protipožární prostupy může jenom ten, kdo je k tomu speciálně vyškolený. Laik se tím nesmí vůbec zabývat. Proto svěřte tuto práci odborníkům, kteří ji rozumí. Není pro nás problém zajistit kompletní řešení utěsnění kabelových prostupů zdmi a dalších otvorů a spár, jež se objevují při výstavbě budov. Jaký je postup?

  • Základem je vždy obhlídka konkrétní stavby a posouzení požárních rizik.
  • Po té následuje stanovení nejvhodnějšího způsobu utěsnění prostupů.
  • Proběhne výběr optimálního materiálu.
  • Jakmile se vybere nejvhodnější materiál, začnou se provádět opatření protipožární ochrany.

Používané těsnící materiály

  • protipožární tmely, stěrky, nástřiky
  • protipožární manžety, pásky, tvarovky, zátky
  • protipožární polštáře a malty

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA