Manželé Charlotte a Thomas koupili starý dvoupatrový dům z 30. let 20. století na začátku nového milénia. Čtyřčlenná rodina už od začátku počítala s nástrahami starého domu. Když však původní střecha dosloužila a majitelům začala být zima, rozhodli se jednat. „Ani po první přestavbě jsme se však v interiéru necítili tak, jak jsme si představovali. Po nějaké době jsme se rozhodli pro další rekonstrukci. První patro jsme kompletně předělali, zateplili silnější vrstvou izolace, zabudovali paropropustné fólie a vyměnili podlahy,“ vysvětluje Thomas, majitel domu. Druhá rekonstrukce proběhla koncem roku 2014 a kromě nové skladby střešní konstrukce se velká místnost rozdělila na dvě. Pro dosažení lepších světelných podmínek v podkroví se do střechy osadilo jedenáct střešních oken VELUX.
Rekonstrukce trvaly dlouho, ale stály za to
Manželé chtěli prostřednictvím renovačních prací dosáhnout lepšího a zdravějšího vnitřního prostředí v domě. Už od začátku velmi váhali, zda je instalace střešních oken dobrým řešením a zda z tepelného hlediska nebude kontraproduktivní. Zjistili však, že jejich obavy byly zbytečné. Na vlastní kůži zjistili, že střešní okna nesnižují účinnost izolace a nezpůsobují výraznější teplotní změny. „Obával jsem se, že studený vzduch z oken bude snižovat vnitřní teplotu v místnostech. Ale když stáhneme rolety, necítíme žádné náznaky přicházejícího chladu,“ vysvětluje majitel.
Rekonstrukce byly náročný a zdlouhavý proces. Avšak montáž střešních oken byla v porovnání s délkou trvání všech stavebních prací velmi krátká. „Všechno šlo konečně jako po másle. Na práci stačili dva montéři, kteří během týdne namontovali všechna střešní okna. Doma je teď mnohem tepleji. Předtím jsme museli kvůli zimě dveře na chodbu zavírat. Teď už to nemusíme dělat,“ pochvaluje si paní domácí Charlotte. Díky rychlému průběhu montáže střešních oken nedošlo ani k narušení kvality jejich bydlení ve spodním patře.
Střešní okna jsou vybavena stínicími doplňky, které jsou ovládány automaticky. Při zatažení zaručují kvalitní noční spánek.
Lákavé podkroví
V přízemí se nachází společenská zóna domu. Jejími hlavními prvky jsou oddělená kuchyň s obývacím pokojem. V patře mají majitelé svoji soukromou zónu – ložnici, dva dětské pokoje a koupelnu. Všechny podkrovní místnosti vynikají množstvím denního světla a též prostornou dispozicí. „Místnosti jsou mnohem vzdušnější než předtím. I když je zamračené počasí, cítíme, o kolik víc denního světla do domu přichází. Nejvíc si střešní okna užívám právě během škaredého počasí,“ podotýká Charlotte.
Okolo domu se rozprostírá rozlehlá zahrada plná zeleně. Pohled do zahrady si vychutnávají i obyvatelé druhého patra přes střešní okna VELUX. Interiér je tak stále v kontaktu s přírodou a nabízí i noční romantiku. „Vždy se těším na to, jak si večer lehnu a při usínání budu sledovat hvězdy. Rolety jsou naprogramovány tak, že se v noci zatáhnou, a tak mě hned ráno neoslní silné slunce,“ doplňuje Thomas.
Větrání je o zvyku – stačí si vytvořit rituál
Denní světlo v podkroví přispívá k vyšší kvalitě života celé rodiny. Kromě prosvětleného interiéru je samozřejmou součástí zdravého domova i čerstvý vzduch. Různě umístěná střešní okna v různých výškách napomáhají k efektivnímu větrání podkroví prostřednictvím tzv. komínového efektu.
Dalším významným faktorem, který větrání značně ulehčuje, je systém dálkového ovládání VELUX INTEGRA®. Díky dopředu nastaveným časovým intervalům na větrání doma nezapomínají. Nejčastěji si vybírají 15minutové větrání v závislosti na počasí a ročním období. „Díky automatické výměně vzduchu se i naše děti více začaly zajímat o tuto otázku. Víc si uvědomují výhody čerstvého vzduchu,“ říká Charlotte.
Sdílet / hodnotit tento článek