REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Minimalismus není jen doménou Skandinávie, ukazuje rezidence z lotyšského pobřeží

Inspiraci si bere z estetiky rybářských vesnic, aby z modelu nahloučené zástavby několika malých domků vytvořil jeden jediný. Který je domovem. Jde o návrh rodinné rezidence, která spojuje tradici s moderní estetikou.
Foto: Alvis Rozenbergs

V lotyšské Pāvilosta čas kupředu nechvátá. Dobu, kdy byla jen vesnicí šikovných rybářů, tu dodnes připomínají úzké uličky na pobřeží, lemované dřevěnými malovanými domky. Upomenout na tento místně charakteristický rys, kterému se dnes jezdí obdivovat i zahraniční turisté, se po svém pokusil rozvést i projekt architektů ze studia OAD. OAD, neboli Open Architecture Design, už mají v názvu vepsáno, že se jejich realizace velkou měrou opírají o krajinný ráz. Modely památkové ochrany docenit umí.

V tomto případě ale vypracovávali návrh pro objekt, který měl minulost jen odrážet, ale přitom měl nabízet všestranně moderní bydlení. Došlo tu tedy k zajímavému splynutí starého a nového, přičemž to staré obnášelo hlavně zkušenosti s výstavbou v místě exponovaném ne vždy vlídnému podnebí Baltského moře. Tu přímou zkušenost v Česku nemáme, ale obecně žádné moře není zrovna příjemným sousedem.

Připomenout se neumí jen pohodou slunečných dní, křikem racků a čerstvým vánkem. Jsou to i bouře, hrozba vlnobití, mlhy. A vítr, který vám podrazí nohy. Stavět tu tak, aby to skutečně bylo k bydlení za každého počasí? To znamená vyjít z toho, jak byly strukturovány domy rybářů, které se s místními podmínkami už naučily vypořádat. Navržený dům tedy funguje jako oáza, která současně chrání své obyvatele a umožňuje jim užívat si živý obraz baltského pobřeží.

Foto: Alvis Rozenbergs

Tradiční tvary, nová řešení

V Pāvilosta si hlídají, jaké stavby tu vznikají. V souladu s místními stavebními předpisy tedy bylo zřejmé, že rezidence musí respektovat zdejší „stavební jazyk“. Obnášelo to například dvojitou šikmou střechu a požadavek fasády ze dřeva. Architekti to, co bylo dané, dál tvůrčím způsobem rozvíjeli. Dřevěná kompozice budovy nekončí fasádou. Přenáší se do interiéru.

Díky umístění rovnoběžně s pobřežím dům získává více světla, vybízí k výhledům. Strukturu domu od podlahy ke stropu prolamují okna. Vnější posuvné zástěny před okny mohou dům chránit před úpalným sluncem, anebo před poryvy větru. Disponuje sevřeným prostorem dvora, kde nefouká.

Zajímavým rysem je jakási cílený „jednoduchost“. Není to absence nápadů, je to spíš vycizelovaným odrazem syrové autenticity. Původnosti, kterou umí lotyšského cítění pochválit. Dům je cíleně zbaven zbytečností. Každý prvek v exteriéru i interiéru je záměrný. Pokud to mělo být navíc, bez opodstatnění nebo funkce, bylo to zbytečné a do projektu nezařazené. Dílu proto vévodí čistota designu.

Tomu odpovídá i výběr materiálů. Užití překližky a dřevěných prken závazek k jednoduchosti podtrhuje. Proto je více než jen zastavěný prostor; je to zážitek z bydlení, kde se majestátní venkovní krajina plynule propojuje s minimalistickým interiérem. Svérázné (ale účelné) prvky, jako například nezvyklé pojetí „mlynářského“ schodiště ze dvora do patra, jsou prakticky kryté.

Proto se nedá na první pohled snadno říct, zda je to novostavba anebo dům, který tu už dlouho stojí. Protože se tu vyrovnává ta minulost s přítomností poctivou místní architekturou.

Foto: Alvis Rozenbergs

Různé objemy, jeden celek

Obydlí nabízí 276 metrů čtverečních užitné plochy: 196 metrů čtevrečních v přízemí, 80 dalších pak v patře. Je to jeden dům, ale v připomínce té rybářské vesnice je rozdělený do dvou objemu. Spojené jsou krčkem, který z nich dělá celek.

Tím se rozbíjí dojem velikosti a vytváří se stavba, která je místním měřítkům blízká. Spojením hlavního domu s vedlejší stavbou vzniká průhledná prosklená veranda, která je útočištěm pro odpočinek po saunování. Tento prostor je korunován oboustranným krbem, který spojuje obě stavby a nabízí teplo a atmosféru.

Sauna je příkladem propojení stavby přírodní krajiny. Rozsáhlá prosklená stěna neslouží pouze jako okno, ale jako spojnice mezi interiérem a exteriérem, člověkem a přírodou. Divokost moře, zachycená. Šedavá barva fasády pak odráží barvu moře. Které domem vstupuje do Pāvilosta. Nejen tou estetikou ale rezidence boduje. Jde o bydlení moderní.

Dům se díky dvěma objemům velmi prakticky dělí na programové částí otevřené, společenské – přivrácené k výhledům na moře – a soukromé, rodinné, instalované blíže vnitrozemí. Do podkroví jsou pak začleněny místnosti pro děti, pokoj pro hosty a pracovna. Přitom stejně jako ve starých rybářských domech, i tady je srdcem domácnosti kuchyně.

Projekt roste ze stavebních tradic, vychází ze zásad optimální orientace ke světovým stranám. Ale nebojí se ani postupů, které mu napomáhají regulovat vnitřní klima moderním způsobem. V domě integrován také recirkulační systém, který zdůrazňuje závazek obyvatel i architektů k udržitelným postupům.

Rezidence v lotyšské Pāvilosta od architektů z OAD ukazuje, že minimalismus nemusí nutně být jen záležitostí Skandinávie. I tady moderní kráse tradiční jednoduchosti rozumí.

Foto: Alvis Rozenbergs

Údaje o projektu

Název projektu: Pāvilosta Residence
Typ projektu: rekreační obydlí, rodinný dům
Architektonické studio: OAD – Open Architecture Design
Lokalizace: Pāvilosta, Lotyšsko
Vedoucí architekt: Zane Tetere-Sulce
Koordinátor projektu: Eva Heidingere-Jukama
Projektový tým: Helmuts Nezborts, Girts Kula, Roberts Abolins, Kristaps Sulcs, Zane Legzdina, Eva Heidingere-Jukama
Návrh interiéru: Dace Bula, Zane Araja
Střecha: Uppe
Tesařské práce: Moderum
Schodiště: Edgars Spridzans
Krajinný návrh: Galantus
Dodavatelé materiálu: Trentini, Agni, Grohe, 41zero42, Cielo, Delta Light, Giulini, Molto Luce, Ruegg, Wow Design
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2023
Užitná plocha: 276 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Minimalistický byt přináší svým obyvatelům svobodu

Minimalistický byt přináší svým obyvatelům svobodu

Co všechno je skutečně potřeba k životu? Je možné dosáhnout svobody mysli a ducha minimalismem? Co je ještě funkce a co je touha? Jak je možné fungovat v bytě o rozloze 74 m 2 v panelovém domě tak, aby tři členové domácnosti měli soukromí a zároveň prostor být spolu?

Foto: 2by4-architects B.V.

Rodinný dům v dunách vystavěli na písečném ostrově

Nejprve trocha zeměpisu, pak drby a nakonec architektura. Že je to pro náš web trochu nespravedlivé pořadí? Terschelling, o kterém si budeme povídat si to ale zaslouží. Koneckonců je ona výsledná architektura současného rezidenčního projektu zajímavým východiskem těch dvou předchozích,…

REKLAMA